1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İmza kampanyası başladı
İmza kampanyası başladı

İmza kampanyası başladı

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ı ve hükümetteki ortağı DİKO Başkanı Marios Karoyan’ı, RMMO deniz üssünde meydana gelen patlamanın ortak sorumluları ilan ederek, her ikisini de ilk kez doğrudan istif

A+A-

 

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ı ve hükümetteki ortağı DİKO Başkanı Marios Karoyan’ı, RMMO deniz üssünde meydana gelen patlamanın ortak sorumluları ilan ederek, her ikisini de ilk kez doğrudan istifaya çağırdı.

Rum basınında yer alan haberlere göre, Anastasiadis, partisinin gençlik kolu NEDISI’nin dün gece düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada Hristofyas ile Karoyan’ı patlamanın ortak sorumluları ilan etti.

Anastasiades, “Bunca gündür farklı yöntemle söylüyoruz, yanlış telaffuz ettiğimizi söylüyor, anlamıyorlar. Şimdi kendilerine doğrudan söylüyoruz” dedi.

Anastasiadis, “Gerek Başkan Hristofyas, gerek ortağı DİKO Başkanı Marios Karoyan istifa etsin. Kıbrıs’ın uğradığı felaketten her ikisi de sorumludur. Karoyan da sorumludur. İyi çocuk gibi görünmeye çalışmasın. Gerçek liderler kendi siyasi sorumluluklarını üstlenme cesaretini gösterir” diye konuştu.

İMZA KAMPANYASI-SİYAH BAYRAK

Öte yandan, patlamadan sonra Hristofyas’ın istifası istemiyle başlatılan imza kampanyası çerçevesinde şu ana kadar 6 bin 500 imza toplandığı açıklandı.

Rum basın haberlerine göre, internette de yürütülen kampanya çerçevesinde dün akşamki eylem sırasında katılımcılara Hristofyas hükümeti istifa edene kadar evlerinin balkonlarına asmak üzere 500 adet siyah bayrak dağıtıldı.

“KÜÇÜK BİR ATOM BOMBASI”

Nikos Anastasiadis, 3 yıl boyunca “Evangelos Florakis deniz üssünde” muhafaza edilen ve “küçük bir atom bombası” olarak nitelediği patlayıcıların başka bir yere taşınması veya imhası konusunda AB’den, BM’den, Almanya, Fransa, İngiltere ve diğerlerinden yardım teklifleri geldiğine dikkat çekti.

Anastasiadis, üs komutanı ve diğer askeri yetkililerin uyarılarına kulak tıkayan Hristofyas ve hükümetinin “kendi dostları” İran ve Suriye rejimlerini memnun etmek için bu teklifleri geri çevirdiğini savundu.

“TAKSİM TEHLİKESİNİ BELİRGİNLEŞTİRDİ”

Kıbrıs sorununa da değinen Anastasiadis, “Başkan Hristofyas’ın müzakere prosedürünün Kıbrıs aidiyetindeki ısrarı, taksim tehlikesinin karşımızda belirginleşmesini getirdi. Partiler ve Ulusal Konsey ile istişare etmeden, müzakere masasına kabul edilemez öneriler koydu. Şimdi çaresiz kaldık.” dedi.

Hristofyas ile Karoyan’ı “adam kayırmacılığı yapmak” ve “gençleri işsizliğe mahkûm etmekle” de suçlayan Anastasiadis, küresel ekonomik krizle ilgili uyarılara kulak asılmadığı için AB’nin destek mekanizmasına doğru ilerlediklerini, binlerce kişinin işsiz kaldığını, iş yerlerinin kapandığını ve ekonomik durumun günden güne felakete doğru sürüklendiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 937 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler