1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDEKİ FACİANIN ARDINDAN
GÜNEYDEKİ FACİANIN ARDINDAN

GÜNEYDEKİ FACİANIN ARDINDAN

Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO)’nun Limasol’un Mari bölgesinde bulunan Evangelos Florakis Deniz Üssünde önceki gün yaşanan patlamanın araştırılması için komite kurulmasına ve buna paralel olarak da Başsavcılık gözetiminde cezai soruşturma başl

A+A-

RMMO KOMUTANI DAHİL TÜM İLGİLİLER UYARDI…

HRISTOFYAS TOPUN UCUNDA

Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO)’nun Limasol’un Mari bölgesinde bulunan Evangelos Florakis Deniz Üssünde önceki gün yaşanan patlamanın araştırılması için komite kurulmasına ve buna paralel olarak da Başsavcılık gözetiminde cezai soruşturma başlatılmasına karar verildi.

Haravgi ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın dün Başsavcı ve yardımcısının da hazır bulundukları bir toplantı gerçekleştirerek durum değerlendirmesi yaptığını yazdılar.

Habere göre Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu toplantı sonrası yaptığı açıklamada, patlamanın sorumlularının belirlenmesi için Rum polisinin cezai kovuşturma başlatmasına karar verildiğini, patlamanın tüm boyutlarının araştırılması için ayrıca bağımsız bir araştırma komitesinin kurulması önerisinin Bakanlar Kuruluna yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Söz konusu komitenin sınırlı yetkilerle faaliyet göstereceği ve “Helios” uçağının düşüşünün ardından inceleme yapan komiteyle benzer nitelikler taşıyacağı ifade edildi.

Stefanu açıklamasında, yapılacak araştırmada tüm soruların yanıtının bulunacağını belirterek, herkese sabırlı olması çağrısında bulundu.

Gazete, Yunanistan’dan uzmanların Güney Kıbrıs’ta olduklarını, Fransa’dan uzmanların da Güney’e gitmesinin beklendiğini belirtirken, uzmanların söz konusu konteynırların muhafaza edilme şartları ve içlerinde bulunan barut ile patlayıcıların hava koşullarına nasıl tepki verdikleri gibi bilimsel açıdan olayı inceleyeceklerini yazdı.

RUM HÜKÜMETİ SUÇLAMALARI REDDEDİYOR

Öte yandan Stefanu, Rum hükümetinin söz konusu patlayıcıları yok etme ya da başka ülkeye gönderme yönündeki önerileri reddettiği şeklindeki iddiaları yalanlarken, patlamanın olduğu Evangelos Florakis deniz üssü komutanının uyarılarından Hristofyas’ın haberi olmadığını iddia etti.

Gazete, konuya ilişkin Wikileaks belgelerinden Güney Kıbrıs’ın patlayıcılardan kurtulmak için çaba sarf ettiğinin görüldüğünü savundu ve Stefanu’nun da dün bu belgeleri doğrular nitelikte bir açıklama yaptığını yazdı.

Habere göre Stefanu, Rum hükümetinin görüşünün, patlayıcı maddenin Kıbrıs’ta kalmaması yönünde olduğunu, bu sebepten ötürü de BM Güvenlik Konseyi’ne belirli öneriler yaptıklarını söyledi.

HRİSTOFYAS BİLMİYORDU

Stefanu ayrıca, Deniz Üssü komutanının patlayıcıların muhafaza edilmesi konusundaki şikayet ve uyarılarından Hristofyas’ın haberi olmadığını da iddia etti.

Konteynırların içeriği konusunda Hristofyas’ın bilgisi bulunduğunu ancak patlayıcıların tehlike durumu konusunda çeşitli şeylerin söylediğini belirten Stefanu, buna karşın olayın gelişiminden Hristofyas’ın haberi olmadığını ifade etti.

Öte yandan Politis gazetesi, konteynırların Güney Kıbrıs’ta kalmaları konusunda siyasi karar olduğu ve istifa eden RMMO komutanının iki yıl önce uyarılarda bulunduğuna ilişkin belgeler yayımladı.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberleri şu başlıklarla yansıttılar:

Fileleftheros: “Yakan Mektuplar – Tehlikeyi Gördüler, Tartıştılar Ancak Hiçbir Şey Yapmadılar – ‘Yetkililerin’ Suç Teşkil Eden Vurdumduymazlığı”.

Simerini: “Bakanlar Kurulu Biliyordu – Çalikidis Tehlike Konusunda Zamanından Uyardı – Hristofyas-Çavez Al Veri – Venezüella’nın Kıbrıs, Suriye, Mısır ve Libya İşbirliği Hakkında Fikirleri Vardı – Hükümet Doğru Hareket Ettiğini Düşünüyor”.

Alithia: “Her şey Başkanı İşaret Ediyor – Savunma Bakanlığı Dışişleri Bakanlığını, Markos Kiprianu Başkan Hristofyas’ı Gammazlıyor – Sözcü; ‘Başkan Bilmiyordu’ Diyor”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 821 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler