1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDE ELEKTRİK ALARM VERİYOR
GÜNEYDE ELEKTRİK ALARM VERİYOR

GÜNEYDE ELEKTRİK ALARM VERİYOR

Rum Elektrik İdaresi (AİK) Genel Müdürü Stelios Stilianu, AİK’in zararına çalıştığı ve bu sınırlarla daha fazla devam edemeyeceği uyarısında bulundu. Simerini gazetesi “AİK Son Raddede” başlığıyla yansıttığı haberde, Stilianu’nun R

A+A-

 

Rum Elektrik İdaresi (AİK) Genel Müdürü Stelios Stilianu, AİK’in zararına çalıştığı ve bu sınırlarla daha fazla devam edemeyeceği uyarısında bulundu.

Simerini gazetesi “AİK Son Raddede” başlığıyla yansıttığı haberde, Stilianu’nun Rum Ticaret Komitesi’nde bu ifadeleri kullandığını, AİK’in günlük zararının 600 bin Euro olduğunu aktararak ivedi önlem istediğini yazdı.

Habere göre Stilianu, Yunanistan’dan gelen jeneratörlerden elektrik sağlandığını, bu hafta içerisinde de Amerika’dan yeni jeneratörler geleceğini anlattı.

Gazete, Mari’de 11 Temmuz’da meydana gelen patlama nedeniyle elektrik faturalarına artışın tahminlerden daha düşük olacağını ve tek basamakta kalacağını, zamların eylül ayından itibaren faturalarına yansıyacağını kaydetti.

Habere göre Ticaret Komitesi Başkanı Lefteris Hristoforu ise dünkü toplantıda, artan elektrik fiyatlarının bedelini vatandaşa ödetme niyetinde olmadıklarını söyledi. Hristoforu, elektrik enerjisinin vatandaşın öncelikli ihtiyaçları arasında bulunduğunu göz önüne alarak, meydana gelebilecek zincirleme artışlarla ilgili Avrupa Birliği’nden yardım istenmesi gerektiğini ifade etti.

Elektrik fiyatlarındaki artışın devlet tarafından karşılanması gerektiğini ve AB’den yardım istenmesinin son aşama olduğunu belirten Hristoforu, Programlama Ofisi tarafından AB’ye dayanışma fonu’ndan katkı talebiyle mektup gönderileceğini söyledi.

Enerji Düzenleme Dairesi (RAEK) Başkanı Yorgos Siammas’ın da konuyla ilgili açıklama yaparak, önümüzdeki günlerde Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) ve İşverenler Federasyonu (OEV) yetkilileriyle elektrik fiyatlarındaki artışı görüşeceklerini; yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili Bakanlar Komitesi’nin de pazartesi toplanacağını söyledi.

“AÇIKLANMAYAN RAKAMLAR”...

Öte yandan Fileleftheros gazetesi ise, yukarıdaki başlık altında yansıttığı haberinde, AİK’in hazırladığı raporda, 11 Temmuz patlaması nedeniyle Vasiliko elektrik santralinde meydana gelen hasarla, santralin tamiratına ilişkin maliyet hesaplanmaksızın yıllık 220 milyon Euro’luk kayıp öngörüldüğünü yazdı.

Gazete, elektrik fiyatlarında da 11 Temmuz’un ardından yüzde 40’a varan artışlar kaydedildiğini, jeneratörlerin kira masraflarının ise aylık 4 milyon Euro’ya ulaştığını belirtti.

VASİLİKO’DAKİ NAKLİYAT MERKEZİNDE HASAR

Gazete, bir diğer haberinde de, Vasiliko elektrik santralindeki nakliyat merkezinde dün Yunanistan’dan gelen jeneratörlerin senkronizasyonundaki bir problem nedeniyle hasar meydana geldiğini ve 71 megavatlık elektrik enerjisi üreten içten yanmalı ünite ile önceki gün devreye sokulan 35 megavatlık enerji üreten “Blackstart” isimli yedek ünitenin devre dışı kaldığını bildirdi.

Haberde, ünitelerin devre dışı kalmasıyla 101 megavatlık açık oluştuğu ve bu nedenle özellikle Limasol bölgesinde 15 ile 45 dakika arasında değişen elektrik kesintileri meydana geldiği kaydedildi.

Gazete, problemin 30 dakika içerisinde çözüldüğünü ve elektrik kesintilerinin giderildiğini yazdı.

HÜKÜMET TÜKETİCİLERİN TEPKİSİNDEN KORKUYOR

Öte yandan Alithia gazetesi ise, “Elektrik enerjisi Fiyatlarında Artış ve Tüketicilerin Tepkisi Hükümette Yeni Korkuları Tetikliyor” başlığıyla aktardığı haberde, hükümetin elektrik fiyatlarında meydana gelecek zorunlu artışlar nedeniyle tüketicilerin vereceği tepkiden korktuğunu ve artışların yüzde 40-45 oranına çıkmaması için gayret gösterdiğini yazdı.

Gazete, elektrik enerjisi fiyatlarındaki artışın beklenenin çok altında yüzde 9-10 civarında kalacağını belirtti.

Haravgi gazetesi ise ilgili haberinde, Amerika’dan jeneratörlerin yarın Limasol limanına ulaşacağını bildirdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1216 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler