1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULDU?
GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULDU?

GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULDU?

Hristofyas’ın Esad’la görüşmesinin tutanağı basına sızdı

A+A- 

 

Güney Kıbrıs’taki patlamaya sebep olan ve İran’dan Suriye’ye gemiyle götürülürken el konulan patlayıcı maddeler konusunda Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ ın gerçekleştirdikleri görüşmenin tutanağı Rum basınına sızdı.
Simerini: “Hristofyas Biliyor ve Karar Alıyordu” başlığı altında verdiği haberinde, Hristofyas’ın 31 Ağustos 2009 tarihinde, Suriye ziyareti sırasında Esad’la yaptığı görüşmenin tutanağını ele geçirdiğini, belgede Hristofyas’ın Esad’dan patlayıcılara el konulmasından ötürü özür dilemekle kalmayıp patlayıcıların iyi muhafaza edildiği garantisini verdiğinin ortaya çıktığını yazdı.
Söz konusu belgeye göre Hristofyas Esad’la görüşmesinde, “Monchegorsk” gemisinin yüküne el koymak zorunda kaldıkları için özür dileyerek, yükü hiçbir şekilde Suriye ya da İran’ın dışında başka bir ülkeye teslim etmeyeceklerinin garantisini veriyor.
Hristofyas, geminin yükünün Rum uzmanlarca incelendiğini ve yükün BM kararlarınca yasaklanan içeriğe sahip olmadığına dair BM’nin ilgili komitesine rapor gönderildiğini ancak Komitenin yükün yasaklanmış içerikli olduğunda ısrar etmesi sebebiyle yüke el koymak zorunda kaldıklarını Esad’a anlatıyor. Kıbrıs sorunu sebebiyle BM Güvenlik Konseyi’nin desteğine ihtiyaç duyan bir ülke olmalarından ötürü karşı çıkamadıklarını ifade eden Hristofyas, yükün Suriye veya İran’a iade edilmesi mümkün olana kadar Güney Kıbrıs’ta muhafaza edileceğine dair garanti de veriyor.

“ÇOK GİZLİ”
Gazete, Hristofyas’ın Esad’la görüşmesinde, söz konusu patlayıcıların muhafaza edilmesi için 200 bin Euro harcandığını da söylediğini ancak böyle bir şeyin söz konusu olmadığını da aşikar olduğunu belirtirken, yükün Vasiliko’daki “Evangelos Florakis” üssünde tutulmasının sebebinin, bir gün iade edilecek olması halinde iadenin buradan kolayca yapılması düşüncesi olduğunun anlaşıldığını yazdı.
Haberde ayrıca, son dönemde hükümet yetkililerin, geminin yükünün hiçbir ülke tarafından istenmediği yönündeki açıklamalarına karşın belgede, yükün İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından istendiğinin Hristofyas tarafından açıkça dile getirildiği vurgulanıyor.
Gazete, “Çok Gizli” nitelikli belgenin, patlamayı soruşturmakla görevli müfettiş Polis Poliviu’nun da tasarrufunda bulunduğunu ancak belgeyi kimden aldığını açıklayamayacağını da yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 462 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler