1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EVKAF MALI GERGİNLİĞİ
EVKAF MALI GERGİNLİĞİ

EVKAF MALI GERGİNLİĞİ

Yeşilköy’de evkaf malı gerginliği: “Hükümet, köylüyü birbirine düşürdü’ Hükümet tarafından Yeşilköy’de iki yılda bir kiralanan evkaf mallarının açık artırması, geçtiğimiz cuma akşamı yapıldı. Açık artırma köylüler arasında

A+A-

 

 

Yeşilköy’de evkaf malı gerginliği:

 

“Hükümet, köylüyü birbirine düşürdü’

 

Hükümet tarafından Yeşilköy’de iki yılda bir kiralanan evkaf mallarının açık artırması, geçtiğimiz cuma akşamı yapıldı. Açık artırma köylüler arasında kavgaya neden oldu.

Açık artırma köy sakinlerinden Lisanî Ki ve Maşallah Karakuş’ un birbirine düşmesine neden oldu. Sözlü tartışmaya giren köy sakinlerini polis ayırdı, Lisanî Ki’nin şikâyeti üzerine Karakuş 24 saat gözaltında tutuldu. Yeşilköylüler, evkaf mallarının “partizanca el altından kiralandığını” iddia etti. Köylüler, daha önce kiralanan evkaf mallarının 20 parça olduğunu bu sene ise 4 parça olduğunu ancak 2 parçanın verimsiz topraklar olduğunu söyledi.

 

“İHTİYACIM VARDI”

İki seneden beridir arsaların kendisinde olduğunu söyleyen Karakuş 520 milyondan başlayan açık artırmada kendisinin durumu iyi olmadığı için fazla para veremediğini bu nedenle arsayı Lisanî Ki’nin 1100 TL’ye aldığını belirtti. Duruma öfkelenen Karakuş’ un, Ki’ye tehditkâr sözlerde bulunması üzerine Ki’de polise şikâyette bulundu. Karakuş “Altı tane çocuğum var, hepsi de okuyor arsaya ihtiyacım vardı” dedi. Sonradan pişman olup özür dilediğini dile getiren Karakuş, Ki’nin şikâyeti üzerine 24 saat gözaltında tutuldu. Karakuş Cumartesi günü öğlen saatlerinde serbest bırakıldı.

 “Olayın içinde particilik olduğunu” iddia eden Lisanî Ki’nin babası Cafer Ki başa geçen devlet büyüklerinin uzun zamandır kendi çevreleri dışında kimseye bir yardımda bulunmadığını söyledi.

 

“ARSALAR EL ALTINDAN KİRALANDI”

Tartışma sırasında olay yerinde bulunan Hüseyin Yeşildallı da olaylarda bir haksızlığın olduğunu, 20 tane arsadan 4 tanesinin kiralandığını diğerlerinin ise el altından kiralandığını iddia etti. Eskiden araştırılıp kişilerin ihtiyaçlarına göre verilen evkaf mallarının şimdi açık arttırma vesilesiyle peşkeş çekildiğini söyleyen Yeşildallı, kendi arsalarının da olduğunu fakat bunların ne kendisine verildiğini ne de açık artırmaya çıkarıldığını, dolayısıyla el altından başkalarına verildiğini iddia etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1283 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler