1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP'DEN LİDERLERE ÇAĞRI
CTPDEN LİDERLERE ÇAĞRI

CTP'DEN LİDERLERE ÇAĞRI

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, New York zirvesi öncesinde partinin yarın ada çapında pankart açıp bildiri dağıtarak liderlere sesleneceklerini vurguladı: “Anlaşmadan dönmeyin” Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel

A+A-

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, New York zirvesi öncesinde partinin yarın ada çapında pankart açıp bildiri dağıtarak liderlere sesleneceklerini vurguladı:

 

“Anlaşmadan dönmeyin”

 

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy çözüm ve barışın CTP-BG için son derece önemli olduğunu vurguladı ve New York’ta yapılacak olan zirvede liderlerin çözüm için zorlanmaları gerektiğini kaydetti. Akansoy, “yarın adanın dört bir yanında bildiri dağıtıp pankart açacağız ve liderlere risk almalarını söyleyecek, atacakları adımlar konusunda ciddi bir niyet taşımaları gerektiğini vurgulayacağız Onlara, ‘anlaşmadan dönmeyin’ mesajını vereceğiz” diye konuştu.

Akansoy bugün katıldığı televizyon programında sosyal siyasal gelişmeler ve Kıbrıs sorununa yönelik zirveyle ilgili yorumlarını izleyicilerle paylaştı.

Hükümetin gündeminde erken seçim olup olmadığı ile ilgili soruya verdiği yanıtta Akansoy, muhtarlara ödenek bağlanması gibi bazı uygulamalara bakılacak olursa erken seçimden çok UBP’nin hükümete tutunmaya, pozisyonunu güçlendirmeye çalıştığı görüntüsünü verdiğini kaydetti. Akansoy, ancak 2012’de erken seçim kaçınılmaz çünkü UBP artık taşınabilir bir yük olmaktan çıktı” diye konuştu.

UBP’nin topluma zarar veren icraat ve çalışmalarına dikkat çeken CTP-BG Genel Sekreteri, toplumda bir yandan kaçak yaşamı yasalaştırırken diğer yandan on binlerce vatandaşlığa yol açacağı kaygılarına yol açan muhaceret affının ise tam anlamıyla bilinmez bir süreç olduğunu söyledi. Ne nüfus ne de kaçak işçi sayısıyla ilgili bir veri bulunmadığından yasanın geçmesiyle açılacak kapından kaç kişinin ülkeye gireceğinin bilinmediğini söyleyen Akansoy, “ne isterse olsun, ama biz bu uygulamaya karşıyız. İnsanların izinli, kayıtlı, kontrollü bir şekilde gelip çalışmalarına bir şey demeyiz ama gerek kayıt dışı çalışmaya gerekse vatandaşlığa yol açacak bir kapıdan girip ilerlemelerine izin verilmemeli” dedi.

Akansoy şöyle konuştu: Kıbrıslı Türklerin dayanacakları tutunabilecekleri tek şey kendilerdir. O nedenle kedi kendine yetecek hale gelebilmek için iradeye sahip çıkılmalı. Siyasete çok dikkat edilmeli. Tüm bunlar göz önüne alındığında yasayla yapılmak istenilenin asla kabul edilebilir bir uygulama olmadığı görülür”.

 

ÖĞRENCİLERİN SINIR DIŞI EDİLMESİ DEMOKRASİ YARASI

 

Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki olayların ardından belli bir gruba mensup 16 öğrencinin sınır dışı edilmesini de değerlendiren CTP-BG Genel Sekreteri, olaylar ve ardından gelen sınır dışı uygulamasıyla ilgili şunları söyledi:

“Bunlar hiç yaşanmaması gereken olaylar Türkiye’de de var olan hassas, sıkıntılı bir süreçte herkes sağduyulu dikkatli davranmalı. Ancak sınır dışı edilenlerin tümünün belli bir gruptan olması düşündürücüdür. Bu, devletin taraf olduğunu gösteriyor ki, demokrasi adalet açısından kabul edilebilecek bir şey değildir. Ülkede huzur, demokrasiyle bulunur. Dayatmacı, baskıcı metotlar, polis copu, sınır dışıyla olmaz. Dün KTHY önünde yaşanan arbede,  bugün YDÜ. Üstelik mezuniyetine sadece 3-5 dersi kalan öğrencinin sınır dışı edilmesi asala kabul edilmez. Bu bir demokrasi yarasıdır. Kıbrıslı sosyalistler olarak buna alsa izin verilmemeli. Bizim de girişimlerimiz oldu. Ancak gerilimi artıracak adımlar atmak yerine tansiyonu düşürüp 16 öğrencinin eğitim hakkının geri verilmesini sağlamak gerek. CTP konuyu meclise taşıtan partidir. Bu, asla kabul edilmeyecek insan hakları ihlallidir.”

 

ONLARA “ANLAŞMADAN DÖNMEYİN” DİYORUZ

 

30-31 Ekim tarihlerinde New York’ta yapılacak zirveyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Akansoy, çözüm ve barışın CTP-BG için son derece önemli olduğunu vurguladı ve New York’ta yapılacak olan zirvede liderlerin çözüm için zorlanmaları gerektiğini kaydetti. Akansoy, “yarın adanın dört bir yanında bildiri dağıtıp pankart açacağız ve liderlere risk almalarını söyleyecek, atacakları adımlar konusunda ciddi bir niyet taşımaları gerektiğini vurgulayacağız Onlara, ‘anlaşmadan dönmeyin’ mesajını vereceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun görüşmecisi Özersay’ dışında gidişatın iyi olduğunu söyleyen tek bir kimse olmadığına da işaret eden Akansoy, bu nedenle durumu yorumlamakta güçlük çektiklerini kaydetti ve “O işin içinde ve detayları biliyor biz ise sadece kırıntıları biliyoruz” diye konuştu.

Akansoy, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun gerek çapraz oylamayı referanduma koymaktan söz ederek Hristofias’ın da dönüşümlü başkanlık önerisinden geri adım atmasını sağlayarak gerekse egemenlik konusunda konfederasyon bazlı öneriler ortaya atarak Kıbrıs Türk tarafının elini uluslar arası alanda zayıflattığını kaydetti.

Akansoy, “Süreci anlamaya çalışıyoruz ama sorumluluk kendilerinde. Bundan sonra bu sorumluluğu paylaşamayız. Çağrılara cevap vermeyen Cumhurbaşkanı, sorumluluğu kendi almış demektir. Biz desteğe karşılı bulamadık ve bu sonuç ortaya çıktı” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler