1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Aydın ve Burgul bilgilendirdi
Aydın ve Burgul bilgilendirdi

Aydın ve Burgul bilgilendirdi

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde “Medya ve Etik” konulu panel düzenlendi

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlıklı Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri bölümü tarafından organize edilen “Medya ve Etik Paneli” dün Sağlık Bilimleri Fakültesindeki SBF Anfi Salon’da yapıldı. Oturuma öğrencilerin yanında, bölge spor yazarları da katıldı. Spor Bilimleri Koordinatörü Yrd.Doç.Dr.Berkiye Kırmızıgil’in modoratörlüğünde gerçekleştirilen panelde Spor yazarı ve öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr.Nazım Serkan Burgul ve NTV Spor yorumcusu Mert Aydın konuşmacı olarak katıldı.

Burgul: “İnternet gazeteciliği ön planda”
Oturumun ilk bölümünde Spor Bilimleri Koordinatörü Yrd.Doç.Dr. Berkiye Kırmızıgil panelin içeriğinin Kuzey Kıbrıs’ta ve Türkiye’de medya ve etikle ilgili bakış açılarının genel bir değerlendirmesi yapılacağını aktararak, katılımcılara teşekkür etti. Spor yazarı ve öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nazım Serkan Burgul, Medya ve Etikler ilgili görsel olarak geniş kapsamlı önemli bilgiler aktardı. Burgul, Spor Gazeteciliği’nin önemine vurgu yaparak, sporun endüstriyel bir marka haline geldiğinin altını çizdi. Günümüzde sosyal medyanın çok yaygınlaştığı, sosyal boyut içerisinde internet gazeteciliğinin ön planda olduğunu belirten Burgul, yapılan araştırmalarda da gazete okuyucusunun çok azaldığı ortaya çıktını belirtti. Etik ve ahlak kavramlarının açılımını yapan Nazım Burgul, haber ve gerçeğin aynı şeyle olmadığını, haberin bir olaya dikkat çektiğini, gerçeğin ise gizli olanları ortaya çıkarmak işlevi olduğunu söyledi. Devleti yönetenleler ile sporda bir sonuç almanın çok mümkün olmadığına dikkat çeken Burgul, özel yayın gizliliği, spor haberlerinin kaynaklarının önemini hatırlatarak, çağdaş spor gazeteciliğinde bulunan niteliklerin spor gazeteciliğinin toplumsal işlevinde de olması gerektiğini söyledi.  

Aydın: “Reyting uğruna seviyenin çok düştü”
NTV Spor yorumcusu Mert Aydın, Medya ve etikle ilgili Türkiye’de çok ciddi karmaşalar yaşandığını, bu karmaşanın spor medyasının genelinde de yaşandığını belirtti. Etik konusunun evrensel olduğuna vurgu yapan Mert Aydın, spor medyasının toplumdan ayrı tutulamayacağını söyledi. Türkiye Spor Yazarları Derneği’ndeki meslektaşları ile samimi olmasına rağmen genel olarak misyonunu tamamladığına inandığını altını çizdi. Gazete ve televizyon takipçilerinin ne durumda olduğunu çok merak ettiğini belirten Mert Aydın, bilgisizliğin ön plana çıktığını net bir şekilde gördüğünü, kurgu ve yapının bozulduğuna dikkat çekti. Türkiye’de spor programlarında izlenilirliği yükseltmek için reyting uğruna seviyenin çok düştüğünü, özellikle reklam veren şirketler tarafından bu durumun takip edildiğini ve firmalar tarafından gerekli önlemelerin alınmaya başladığını söyleyen Mert Aydın, insanların empati yapma yeteneğini kaybettiğin ifade etti.

Fotoğraflar: Ersin Orkoz – Süleyman Rebge

Bu haber toplam 1383 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler