1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ATALAY'A TEPKİ
ATALAYA TEPKİ

ATALAY'A TEPKİ

Kermiya Barikatı’nda dün öğleden sonra patlak veren kaos ortamı gerginlikleri de beraberinde getirdi. Kimi Kıbrıslı Türklerle Türkiyeliler arasında tartışmalar yaşanırken en büyük tepkiyi organizasyonu düzenleyen Din İşleri başkanlığı aldı “

A+A-

Kermiya Barikatı’nda dün öğleden sonra patlak veren kaos ortamı gerginlikleri de beraberinde getirdi. Kimi Kıbrıslı Türklerle Türkiyeliler arasında tartışmalar yaşanırken en büyük tepkiyi organizasyonu düzenleyen Din İşleri başkanlığı aldı

 

“MASUM İNSANLAR MALZEME YAPILDI”

KTOEÖS,  “Hala Sultan Tekkesini ziyaret organizasyonunun  din istismarlığına dönüştürüldüğü politik kirliliklerden birinin daha  yaşandığını” ifade ederek, “Geçmişte Kilisenin Rum toplumuna dayattığı politikalara benzer bir anlayışla hareket edilmiştir” iddiasında bulundu.

Sendika Başkanı Tahir Gökçebel yazılı açıklamasında, “Kıbrıs Türk toplumuna dayatılan ekonomik, kültürel politikaların ne kadar acımasız ve insana değer vermeyen bir anlayışla hayata konulduğu dün Kermiya Barikatı’nda masum insanlara yaşatılan muamele ile bir kez daha ortaya çıkmıştır” görüşünü öne sürdü.

“Müftünün Hükümetler üstü davranarak pazarlıklar yaptığı, kafasındaki politikaları istediği gibi uygulamaya çalıştığı” iddiasında bulunan Gökçebel, şunları savundu:

“Masum insanlar geçemeyeceklerini bilmeden, kandırılarak politika malzemesi yapılmışlardır.

Sormakta yarar vardır. Din, kutsal günler bahane edilerek politika yapma sanatı mıdır? İnsanları kandırmak mübah mıdır? Adamızın bölünmüş olasını gerek güneyde, gerekse kuzeyde din adamları da rol alarak kalıcılaştırmak mı istemektedir? İnsanları kullanarak düşmanlıkları artırma gayreti var mıdır? Toplumu kendi içerisinde yeni bir kültürlenme ile bölme anlayışı tamam mıdır? Tüm bu sorulara hangi cevap verilecek olursa olsun bu adada dizayın edilmek istenen yapıda Kıbrıs Türk Toplumu figüran yapılmak istenmektedir. KTOEÖS bilinen bu istismarcı politikaların deşifre olduğunu ve bu çirkin politikaları, kim hangi kimlikle yaparsa yapsın karşı olduğunu belirtir. Ayrılıkçı, çatıştırıcı politikaları şiddetle kınamaktadır.”

 

“ATALAY GÖREVDEN ALINSIN”

Birleşik Kıbrıs Partisi, Din İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen Hala Sultan Tekkesi’ndeki “Kadir Gecesi” kutlamalarına, “geçişlerine izin verilmeyeceğinin bilinmesine rağmen Türkiye kökenli insanların da götürülmek istendiği ve bunun, gerginlik ve çatışma yaratmaya yönelik organize bir provokasyon olduğunu” savundu.

BKP Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, yazılı açıklamasında,  “siyasi şov ve provokasyon peşinde olduğunu” ifade ettiği Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ı protesto etti ve görevden alınmasını istedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler