1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akıncı'dan müzakere masasına vurgu
Akıncıdan müzakere masasına vurgu

Akıncı'dan müzakere masasına vurgu

Akıncı, müzakere sürecinin yeniden başlaması için Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin, süresi 6 Nisan’da dolacak olan NAVTEX’i yenileme girişiminde bulunmaması; Kıbrıs Rum tarafının ise ‘ben devletim, Kıbrıslı Türk vatandaşlarımın haklarını çözümden sonra t

A+A-

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, her iki toplumun da kan gölleri, acı ve sıkıntıları paylaştığına işaret ederek, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının akıl yolunu seçerek müzakereleri başlatması gerektiğini vurguladı ve “artık bu adanın nimetlerini paylaşma zamanı gelmedi mi?” diye sordu.

Akıncı bu sabah BRT 1’de yayınlanan İpek Çöl Pınar’ın sunduğu Sabah Rotası programında “Dört Boyutlu Siyasetinin” ayrıntılarını bir kez daha izleyicilerle paylaşarak soruları yanıtladı.

Bir soru üzerine halktan gelen çağrı ve aldığı mesajlar üzerine aday olmaya karar verdiğini ifade eden Akıncı, siyasi geçmişini anımsatarak makam arayışında olmadığını kaydetti; “ancak topluma hizmetin sınırı yoktur. Toplum sizden görev istiyor ve bu mesajı veriyorsa, bu sorumluluktan kaçmanız mümkün değildir. Buna uymak gerekir” dedi.

“Halk siyaset kurumuna güvenini yitirdi”
Halkın gerek yerel seçimler gerekse Anayasa halkoylamasındaki tavrını yorumlaması istenen Akıncı şöyle konuştu:
Bunun tek bir yorumu var. Halk siyasetçi ve siyaset kurumuna olan güvenini yitirdi. Tamir edecek olan ise yine siyaset kurumunun kendisidir. Yaptığı yanlışlardan arınacak, daha temiz daha şeffaf bir siyaset kurumunun kurulmasına öncülük yapacak. Aday olmamı isteyen insanlara ‘neden’ sorusunu çok sordum. Cevaplardan biri ‘senin siyasi geçmişin temiz’ oldu. İnsanlar geçmişi kolay unutmuyor. Hatırlıyor.
Vizyonu ilk açıklayan aday olduğunu da anımsatan Akıncı, Kıbrıs Türk halkının, vizyonunu oluşturan dört boyuta ihtiyacı olduğuna inandığını da vurguladı.
Akıncı, “Bu adada Kıbrıs Türk halkının haklarını koruyarak bir başka toplumun da var olduğunu; meşru hakları bulunduğunu kabul edip empati de yapabilecek, kampanya sürecini eğitim süreci olarak da algılayıp topluma yalan söylemeyecek, topluma gerçekleri açıklayarak geleceğe hazırlayacak lidere ihtiyaç var” dedi.

“İki tarafın da atması gereken adımlar var”
Önümüzdeki süreçte müzakere masasının yeniden kurulup kurulamayacağı yönündeki görüşü sorulan Akıncı, seçilecek yeni Cumhurbaşkanına bu fırsatın verilmesi gerektiğini;  bunun için de her iki tarafın atması gereken adımlar olduğunu vurguladı. “Sadece ‘masadan kaçtın gel’ demekle olmaz” diye konuşan Akıncı sözlerini şöyle dürdürdü:
“Bize açıklandığına göre Türkiye, KKTC hükümetinin isteği üzerine NAVTEX ilan etmiş. Ben buradan çağrı yapıyorum ve ‘Hükümetimiz 6 Nisan’da sona erecek olan NAVTEX’in yenilenme sürecini dondursun ve yeni lidere müzakereleri yeniden başlatma şansı tanınsın’ diyorum. Rum tarafı da, elbette ‘Biz devletiz. Araştırma yapıyoruz, para kazanmaya başladığımızda Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızın hakkını, çözümden sonra teslim etmek üzere, bankaya yatıracağız’ şeklinde bize ve dünyaya karşı kullandığı söylemden vazgeçmeli. Çünkü adanın zenginliklerinde Kıbrıslı Türklerin de hakları var.  İşin başında Kıbrıslı Türkler de buna ortak olmalı. Bu zenginliği de, Temmuz’da geleceği söylenen suyu da paylaşmak akıl işi değil mi? İki toplum kan göllerini, acı sıkıntı paylaştı. Artık nimetleri paylaşma zamanı gelmedi mi? Eğer bu olmazsa Barbaros, savaş gemileri eşliğinde dolaşmaya devam ederken, Kıbrıs’ı ziyaret eden Yunanistan da Savunma Bakanının önerdiği gibi Kıbrıs’ı savaş uçağı almaya teşvik edecek, kendi de savaş gemisi gönderecek ve bir savaş potansiyeli yaratılacak.”

Ortadoğu’da halkların petrol yüzünden yıllardır savaşın acılarını yaşadıklarını anımsatan ve Doğu Akdeniz’de var olan doğal gaz yataklarında da benzeri durumların yaşanmaması için tüm tarafların çok dikkatli olmaları gerektiği açıktır” diye konuşan Akıncı, “Ben göreve geldiğim takdirde tüm tarafların kazançlı çıkacağı akıl ve karşılıklı yarar yolunu savunacak; toplumumuzun mutlu geleceği için uğraş vereceğim” dedi.

Bu haber toplam 1232 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler