1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Ülkede reformları yapmak zorundayız!"
"Ülkede reformları yapmak zorundayız!"

"Ülkede reformları yapmak zorundayız!"

KKTC Başbakanı olarak görevlendirilen Ünal Üstel, reformların hayata geçmesi gerektiğini söyledi, “Daha fazla zaman kaybına tahammülüz yoktur. Ankara, hükümetimizin bu yönde atacağı adımlara destek verecektir” dedi.

A+A-

Ankara’da temaslarda bulunan, KKTC Başbakanı olarak görevlendirilen Ünal Üstel, reformların hayata geçmesi gerektiğini söyledi, “Daha fazla zaman kaybına tahammülüz yoktur. Ankara, hükümetimizin bu yönde atacağı adımlara destek verecektir” dedi.

“Kamuda kaynakların verimli kullanılması” açıklamasını yineleyen Üstel,  “Giderlerimizi azaltacağız derken, bakanlıklardaki harcamaların daha verimli kullanılmasını kastediyoruz. Hayat pahalılığın ödenmemesi, maaşlarda kesinti söz konusu değil” değerlendirmesinde bulundu.

Üstel, TC ve KKTC arasında imzalanan ekonomik protokol kapsamında ilk etapta 510 milyon TL’nin serbest bırakılacağını açıkladı, madde madde sıraladı:

- Ankara’da açılacak ihalelere Kıbrıslı Türk müteahhitlerin de Türkiye’deki müteahhitlerle işbirliği halinde katılabilmesi için önümüzdeki süreçte taraflar bir araya gelecek.

- 2 elektrik santrali de adamıza gelecek

- Kablo ile TC’den elektrik getirilmesi konusu detaylı şekilde ele alındı, bu konuda önümüzdeki süreçte bazı adımlar atılacak.

- Lefkoşa’ya 500 yataklı hastane yapımı gündemde. Bu ay içerisinde ihaleye çıkılacak.

- Genel Sağlık Sigortası sistemi de hızlı şekilde hayata geçecek.

- TC ve KKTC arasında Gençlik ve Spor alanlarında işbirliği protokolü imzalandı.

Üstel’in Ercan’da yaptığı açıklamanın özeti şöyle:

Protokol kapsamında atılacak adımlarla ülkedeki yapısal sorunlara çözüm üretme konusunda kararlıyız. Hükümet olarak hedefimiz, refah seviyesi yüksek, yatırım yapabilen bir ülke yaratmak… Bunun için seferber olmalı, birlikte çalışmalı, dayanışma içerisinde olmalı, uzlaşı ile sorunları çözmeliyiz. Kıbrıs Türkü ile Ankara arasında kopmaz bağ vardır. Türkiye’de hepimizin refahı, huzuru, gelişimi içerisinde her zaman yanımızda olmuştur, olmaya devam edecektir. KKTC’nin ekonomik olarak güçlendirilmesi, yatırım ikliminin geliştirilmesini konuştuk. Yıllardır yaşadığımız sorunların nedeni olan yapısal sıkıntıların ortadan kaldırılması için atılacak adımların üzerinden geçtik. Daha fazla zaman kaybına tahammülüz yoktur.

Ülkede reformları yapmak zorundayız. Ankara, hükümetimizin bu yönde atacağı adımlara destek verecektir. TC ve KKTC arasında imzalanan 4 milyar 250 milyon TL ödenek tahsis edildi, bu kaynak ülkemize gelecektir. İlk etapta savunma giderleri 510 milyon TL serbest bırakılıyor.

Ankara’da açılacak ihalelere bizim müteahhitlerimizin de Türkiye müteahhitleriyle işbirliği halinde katılabilmesi için önümüzdeki süreçte taraflar bir araya gelecek.

2 elektrik santrali de adamıza gelecektir. Kablo ile TC’den elektrik getirilmesi konusu detaylı şekilde ele alındı. Bu konuda önümüzdeki süreçte bazı adımlar atılacak.

Lefkoşa’ya 500 yataklı bir hastane de yatırımlar arasında. Bu ay içerisinde ihaleye çıkılması kararlaştırıldı.

Genel Sağlık Sigortası sistemi de hızlı şekilde hayata geçecek.

Kamuda kaynaklar verimli kullanılacak. Giderlerimizi azaltacağız derken, bakanlıklardaki harcamaların daha verimli kullanılmasını kastediyoruz. Hayat pahalılığın ödenmemesi, maaşlarda kesinti söz konusu değil.

TC ve KKTC arasında Gençlik ve Spor alanlarında işbirliği protokolü imzalandı.

 


Başbakan Ünal Üstel’in yazılı basın açıklaması

Başbakan olarak ilk resmi ziyaretimizi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın daveti ile Anavatan Türkiye’ye gerçekleştirdik.

Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Mustafa Şentop ile çok yararlı görüşmeler yaptık.

Kendilerine yakın ilgi ve ülkemizin gelişip güçlenmesi için gösterdikleri koşulsuz destek için çok teşekkür ederim.

2022 yılı için imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği protokolü kapsamında atılacak adımlarla ülkemizdeki yapısal sorunlara çözüm üretme konusunda kararlıyız.

Hükümet olarak hedefimiz refah seviyesi yüksek, yatırım yapılabilir, sürdürülebilir ekonomik yapısı olan bir ülke yaratmaktır.

Bunun için tüm ülke olarak seferber olmalı, birlikte çalışmalı, dayanışma içinde olmalı ve uzlaşı ile sorunları çözmeliyiz.

Kıbrıs Türkü ile Anavatan Türkiye arasında tarihten gelen derin ve kopmaz bağlar vardır. 

Ankara ziyaretleri, temel olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının refahı, mutluluğu ve huzuru için yapılır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti  de, hepimizin refahı, huzuru ve gelişimi için her zaman yanımızda olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

Temaslarımız sırasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ekonomik olarak güçlendirilmesi, yatırım ikliminin iyileştirilmesi, çocuklarımıza refah düzeyi yüksek güzel bir ülke yaratmak için yapılacakları konuştuk.

Yıllardır yaşadığımız sorunların nedeni olan yapısal sıkıntıların ortadan kaldırılması için atılacak adımların üzerinden geçtik.

Kuzey Kıbrıs olarak artık daha fazla zaman kaybına sabrımız kalmadı.

Ülkede reformları yapmak zorundayız!

Ankara, hükümetimizin bu yönde atacağı adımlara tam destek verecektir.

İşte bu desteğin varlığını Anavatan’a gerçekleştirdiğimiz son ziyaretimizde bir kez daha en güçlü şekilde hissettik.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması kapsamında, 4 milyar 250 milyon lira ödenek tahsis edilmiştir.

Bu kaynak ülkemize gelecektir. Bu çerçevede ilk etapta savunma giderleri ve turizme yönelik 510 milyon TL serbest bırakılıyor.

Aynı şekilde Lefkoşa kaynaklı ihalelerin açılabilmesi için önümüzdeki günlerde tüm blokelerin verilmesi kararlaştırıldı.

Sadece bu adımlar bile piyasada çok büyük bir para akışı sağlayacaktır.   

Ankara’da açılacak ihalelere ise bizim müteahhitlerimizin de Türkiyeli  müteahhitlerle işbirliği halinde katılabilmesinin önünün açılması yönünde önümüzdeki süreçte tarafların Ankara’da bir araya gelerek çalışma yapması kararlaştırıldı.

Özellikle özel sektöre yönelik düşük faizli kredi imkanlarının sağlanması da dahil iş dünyamızın ve bakanlıklarımızın taleplerini içeren dosya Sayın Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcımıza sunulumuş olup, söz konusu taleplerimizin de kısa süre içerisinde değerlendirileceği tarafımıza aktarılmıştır.

Bu arada da yaşanan enerji sorununu çözmek için 40 milyon dolar değerinde 2 mobil treyler elektrik santralini Anavatan Türkiye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gönderme kararı aldı.

Öte yandan kablo ile Türkiye’den ülkemize elektrik getirilmesi konusu da detaylı bir şekilde ele alındı. Bu konuda önümüzdeki süreçte bazı adımlar atılacaktır.   

Sağlıkta da bu dönemde önemli yatırımlara imza atacağız.

Lefkoşa’ya yapılacak 500 yataklı tam donanımlı, çağdaş yeni bir hastane de bu yatırımlar arasındadır. Bu ay içerisinde ihaleye çıkılması kararlaştırıldı.

Genel sağlık sigortası sistemini de hızlı şekilde hayata geçirilebilmek için adımlar atılacak.

Kamuda kaynaklar verimli kullanılacak.

Dünkü konuşmamda da giderlerimizi azaltacağız derken bakanlıklardaki harcamaların daha verimli kullanılmasını kastediyorduk.

Yoksa maaş kesintisi veya hayat pahalılığının ödenmemesi söz konusu değil.

Bilakis hayat pahalılığının ödenmesi konusunda çalışmalar başlamıştır. 

 Ankara ziyaretimizin en önemli kazanımlarından bir diğeri ise gençlerimize ve spora yöneliktir.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında gençlik ve spor alanlarında mevcut işbirliğini ilerletmek, proje ve faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla bu sabah işbirliği protokolü imzalandı.

Bu protokol; spor tesislerinin etüt, proje, yapım, bakım ve onarım işlerinin gerçekleştirilmesi;

Çetinkaya Taksim Futbol Sahasının Yeniden Yapılması,

 Girne Boğazköy Boğaz74 ve Gazimağusa Güvercinlik Köyü Futbol Sahalarının, Tribün ve Soyunma Odalarının yapılması ve

 Lefkoşa Yılmazköy Futbol Sahasına Soyunma Odası Yapılması gibi altyapıyı güçlendirecek projeleri kapsamaktadır.

 Tüm bu atılan adımlar ve önümüzdeki süreçte ülkenin güçlü geleceği için yapılması gerekenleri belirlemek ve süreci hızlandırmak için gelecek hafta iki ülke teknik heyetleri bir araya gelecek.

Başbakan olarak Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiğim resmi ziyaretten somut kazanımlarla dönmenin verdiği mutluluğu taşıyorum.

Bu haber toplam 2168 defa okunmuştur
Etiketler : ,