1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Öğleden itibaren “sarı alarm”
"Türkiye’nin önerdiği çözümü kabul etmemiz mümkün değil"

"Türkiye’nin önerdiği çözümü kabul etmemiz mümkün değil"

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda önerdiği çözümü hiçbir zaman kabul etmelerinin veya rıza göstermelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

A+A-

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, Porto’da düzenlenen gayriresmi Avrupa Konseyi çalışmalarının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Güneydeki haber kaynaklarına göre, 27-29 Nisan’da Cenevre’de gerçekleştirilen Kıbrıs sorununa ilişkin gayriresmi konferansta olanlar konusunda AB liderlerine bilgilendirmede bulunan Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, toplantı sonrasında basına yaptığı açıklamada, Avrupalı ortaklarının görüşünün, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda önerdiği çözümü hiçbir zaman kabul etmelerinin veya rıza göstermelerinin mümkün olmayacağı yönünde olduğunu ifade etti.   
Anastasiadis, toplantı sırasında, Kıbrıs Rum liderliği olarak kendilerinin, BM Genel Sekreteri görüşmelerin tekrarlanması kararına götürecek gerekli ortak zeminin orada bulunmasına yardımcı olma iradelerini ve kararlılıklarını anlattığını belirtti.  

Anastasiadis “çabalara karşın maalesef Türkiye’nin, parametreler dışındaki, yeni taleplerle geldiğini, istediği şeyin yeni bir saldırgan çabadan başka bir şey olmadığını bir kez daha kanıtladığını” savundu. 

Avrupalı ortakların, kendisini anlattıklarını anlayışla dinlediğini ileri süren Anastasiadis, Türkiye-AB ilişkileri açısından çok önemli olan haziran ayındaki Avrupa Konseyi’nin, Türkiye’nin “kabul edilemez ve yasa dışı talebinde” ısrarlı olması durumunda, etkileneceği yönünde uyarıda bulunduğunu da söyledi.  

Bu haber toplam 935 defa okunmuştur