1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. TÜK çalışanları eylemde / Bakan: Maaşları ödeyemedik, özür dileriz"
TÜK çalışanları eylemde / Bakan: Maaşları ödeyemedik, özür dileriz"

TÜK çalışanları eylemde / Bakan: Maaşları ödeyemedik, özür dileriz"

Kamu işçileri Sendikası, "Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) çalışanlarının maaşlarının ve 13'üncü maaşlarını ödenmemesi" gerekçesiyle Başbakanlık önünde eylem yaptı. 

A+A-

Kamu işçileri Sendikası, "Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) çalışanlarının maaşlarının ve 13'üncü maaşlarını ödenmemesi" gerekçesiyle Başbakanlık önünde eylem yaptı. 

Eylemde Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, eylemcilerin yanında gelerek açıklamalarda bulundu, Çavuşoğlu; "Toprak Ürünleri Kurumu maliyetlerini sürdüremeyecek duruma gelmiştir" dedi.

Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu; "Yılbaşı üzerinde maaşları ödeyemeyip sizleri buraya getirttiğimiz için özür dilerim" dedi. 

Toprak Ürünleri Kurumu'nun, maliyetlerini sürdüremeyecek duruma geldiğini ifade eden Çavuşoğlu, bununla ilgili çalışmaları sürdürdüklerini, gerek çalışanların haklarını ödemek anlamında, gerek üreticinin haklarını, gerekse üretimin devamlılığını sağlayabilmek adına ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi. 

 

Çavuşoğlu: "Bu mesele hükümetin ve devletin meselesidir"

Bugünkü  Bakanlar Kurulu toplantısında hükümete konuyu ileteceğini belirten bakan Çavuşoğlu şöyle devam etti:

"Bilinmesini isterim ki; TÜK, kendi başına batan bir kurum değildir. Kurumun şu anda 65 milyonluk Owerdraf hakkı vardır ve son kuruşuna kadar kullanılmıştır. Ambarlarında stok yoktur. Arpa almakta güçlük çekmektedir. Şubat ayından beri çalışanların haklarını ödeyememektedir. Herhangi bir yerde de birikmiş parası yoktur. Bu mesele Tarım Bakanlığı ve kurumun meselesi değildir. Bu mesele hükümetin ve devletin meselesidir.”

 

"Ayda 1 milyon TL faiz"

Tarımdan sorumlu bakan olduğu bir önceki dönemde TÜK’ün borçlanma limitinin11 milyon TL olduğunu, daha sonra bunun 45, son olarak da 65 milyona çıkartıldığını; bugün borçlanma limitinin tümünün kullanıldığını ifade eden Çavuşoğlu, kurumun borçları için ayda “1 milyon TL faiz” ödemesi gereken bir durumda bulunduğunu söyledi.

 

“Aktarma olmaması halinde yarın da ödenemeyecek”

Çalışanların 13’üncü maaşlarının ve bugün ödenmesi gereken maaşlarının ödenmemesiyle ilgili olarak da Çavuşoğlu, Maliye Bakanlığı’ndan para aktarılmayacaksa yarın da maaşların ödenemeyeceğini ifade etti.

Nazım Çavuşoğlu, hükümetin programında da açıkladığı gibi, üretici dostu kimliği ile elini taşın altında koyacağına inandığını belirtti.


Serdaroğlu: “Maaşlar ödenmeyince eyleme gittik"

Kamu-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise TAK’a yaptığı açıklamada, Kamu-İş’in TÜK çalışanlarının maaşlarından İhtiyat Sandığı, Sosyal Sigorta ve gelir vergisi için kesinti yapılmasına rağmen gereken yerlere yatırım yapılmadığı için geçen hafta da eylem düzenlediklerini ancak Hükümet ile bahse konu ödemeler ve 13’üncü maaşların 8 Ocak 2021’de ödeneceği üzerine anlaştıklarını anlattı.

Ancak, bugün çalışanların maaşlarının ödenemeyeceğini öğrenmeleri üzerine grev ve eylem kararı aldıklarını kaydeden Serdaroğlu, “Bu yapı doğru değil” dedi.

 

“Kesinti yapılıyor ancak yatırılmıyor"

TÜK tarafından çalışanlardan Haziran 2020’den beri İhtiyat Sandığı, Sosyal Sigortalar ve gelir vergisi için kesinti yapıldığını ancak yapılan kesintilerin gerekli yerlere yatırılmadığını belirten Serdaroğlu, Sendika’nın TÜK’e hesaplarını inceleme talebini ilettiğini ifade etti.

 

“40 çalışan başka kurumda ama maaşı TÜK'ten ödeniyor”

TÜK’e 2008’den sonra işe alınan, daha sonra devletin farklı kurumlarına aktarılan, ancak maaşı Maliye tarafından TÜK’e ödenmek üzere, TÜK tarafından ödenen çalışanların durumuna da değinen Ahmet Serdaroğlu, bu durumda olan 40 çalışan bulunduğunu ancak TÜK’ün bu konuda Maliye’den alacağının da bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 2774 defa okunmuştur