1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Savaşan: “SATURK benzeri bir oluşuma ihtiyaç var”
Savaşan: “SATURK benzeri bir oluşuma ihtiyaç var”

Savaşan: “SATURK benzeri bir oluşuma ihtiyaç var”

Savaşan, KKTC’de Sağlık Turizmi’nin sürdürülebilir bir yapıya kavuşabilmesi için; Sağlık, Turizm, İçişleri, Dışişleri, Eğitim, Ulaştırma gibi pek çok Bakanlığın arasında gerçek bir işbirliğine gereksinim olduğunu vurguladı

A+A-

 

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan katıldığı bir televizyon programında KKTC’de Sağlık Turizmi’nin sürdürülebilir bir yapıya kavuşabilmesi için; Sağlık, Turizm, İçişleri, Dışişleri, Eğitim, Ulaştırma gibi pek çok Bakanlığın arasında gerçek bir işbirliğine gereksinim olduğunu vurgulayarak, Türkiye’deki Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu (SATURK) benzeri bir oluşuma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Dünya’daki, ekonomik, siyasal, teknolojik gelişmelere paralel olarak, turizmin tüketim şekillerinde de önemli değişimler yaşandığını anlatan Savaşan, alternatif turizm çeşitlerine olan ilginin her geçen gün arttığını söyledi. Gerek turizm sektöründe yaşanan hızlı büyüme ve çeşitlenme, gerekse de turizm-çevre ilişkisinin önem kazanmasıyla insanların “Eko, Sağlık, Kültür, Spor ve İnanç Turizmi” gibi Alternatif turizm türlerine yöneldiğini ifade eden Savaşan, Kuzey Kıbrıs’ın bu alanlarda büyük potansiyeli bulunduğunu belirtti.

Sağlık Turizminin hacmi 439 milyar dolar…

Her geçen gün daha fazla insanın, sağlığını geliştirmek, sağlığını korumak veya sağlığını geri kazanmak amacıyla kendi ülkesi dışına gittiğini anlatan Savaşan, bu sektörün Dünya genelindeki değerinin 439 milyar doları bulduğunu ve önümüzdeki 10 yılda yüzde 25 oranında büyüyeceğinin hesaplandığını da anlattı.

Detoks tatilleri revaçta…

Kuzey Kıbrıs’ta Tüp Bebek başta olmak üzere Üniversite Hastaneleri ile özel hastaneler ve kliniklerde Medikal Turizm yapıldığını ifade eden Savaşan, son yıllarda detoks tatil konseptinin revaçta olduğuna dikkat çekti. Savaşan “turistler günümüzde, toksinlerinden arınmak, rahatlamak, sağlıklı vakit geçirmek, egzersiz yapmak, arındırıcı diyet planlarını uygulamak ve akıllarını boşaltabilecekleri tatillerin peşinde koşuyor” dedi.

100 yaşına kadar yaşamak mümkün olacak…

Bilişim ve iletişim teknolojilerindeki son 20 yıldaki gelişmenin, hayatın bütün alanlarını etkilediğini anlatan Savaşan, ilaç sanayindeki gelişmeler, yeni teşhis metodları, tedavide kullanılan yüksek teknoloji sayesinde 1930’larda 50 civarında olan ortalama yaşam süresini, 2000’li yıllarda 70’lere taşıdığını, 2050’lerde doğan insanlarda ise bu yaşın 100’leri bulacağını söyledi.

 

Wellness sağlık turizminin parlayan yıldızı…

Wellness’in sağlık turizminin parlayan yıldızı olduğunu da ifade eden Savaşan, “Wellness denen bu "sihirli" sözcük altında toplanan sağlık turizmi aktiviteleri ya klasik bir tatili renklendiriyor ya da amaçlı bir sağlık tatilinin paketleri olarak seçiliyor. Wellness turizminin sağlık turizmine hediye ettiği tesis tipi SPA'lar muazzam bir büyüme-gelişme göstererek sağlık turizminin merkezine oturuyor” dedi.

Yenilikçi hizmet alanları tanımlanmalı…

İleri yaşam köyleri, obezite ile mücadele merkezi, sağlıklı yaşam bölgeleri gibi sağlık turizmine hizmet verecek yenilikçi alanların tanımlanarak standartlarını bir an önce belirlemesi gerektiğinin de söyleyen Savaşan, Sağlık Turizmi’nin gelişiminde kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin işbirliğinin önemli olduğunun altını çizdi.

Dünya’nın %4’ü sağlık için seyahat ediyor…

Önümüzdeki 10 yıl içinde sağlık amacıyla seyahat edeceklerin oranının, dünya nüfusunun yüzde 4’üne ulaşacağının hesaplandığını söyleyen Savaşan, bu nedenle Sağlık Turizmi’ne olan ilginin her geçen gün arttığını ifade etti.

Ekonomide gözle görülür bir büyüme yakalanabilir…

Dünya’daki değişimin iyi analiz edilerek, yeni turist profiline uygun turizm türlerine yönelmek gerektiğine de vurgu yapan Savaşan, “bir yandan kitle turizmi gelirlerini optimuma çıkarmak, diğer yandan ise sağlık, kültür, spor gibi alternatif turizm türlerinin gelişmesi için sektör ile birlikte daha sıkı çalışarak ülke ekonomisinde gözle görülür bir büyüme yakalanacağına inanç belirtti.

 

 

 

Bu haber toplam 2021 defa okunmuştur