1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Saner: "1 Nisan 2021’den itibaren turist almaya başlayabiliriz"
Saner: "1 Nisan 2021’den itibaren turist almaya başlayabiliriz"

Saner: "1 Nisan 2021’den itibaren turist almaya başlayabiliriz"

Başbakan Saner, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Saner, "1 Nisan 2021’den itibaren turist almaya başlayabiliriz" dedi.

A+A-

Başbakan Saner, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği'nin ülkenin lokomotif sektörü turizmin gelişmesi için ortaya koyduğu çalışmaların, mevcut zor günlerde de çok önemli olduğuna işaret etti.

Virüs süreci nedeniyle geçmiş yıllara oranla turizm faaliyetlerinin yeterince yapamadıklarını ifade eden Saner, “Mart 2020’de başlayan süreçte turizme elden geldiğince nasıl destek olduysak, bu dönemde de sizlerin yapmış olduğunuz tespitler ışığında destek olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Başbakan Ersan Saner, şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti ile yapacağımız ekonomik ve mali işbirliği protokolünde turizmi de gözardı etmeyeceğiz. Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile hareket ettiğimiz sürece sorunlarımız her zaman çözüm bulacaktır.”

Başbakan Ersan Saner, 2021 yılı içinde turizm ve yüksek öğrenimde neler yapılabileceğini gerek Başbakanlık, gerekse de Bakanlıklar arasında yapılacak çalışmalar ile yönlendireceklerini belirtti.

Ülkedeki üniversite rektörleriyle yaptıkları toplantıda yüzyüze eğitime tekrar nasıl başlanacağı konusunda bir çalışma gerçekleştirdiklerini kaydeden Saner, çalışmanın sonuçlarını, Ocak ayı sonu itibari ile tüm ülkelere duyurmayı planladıklarını kaydetti.

Aşı olan insanların, 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren ülkeye gelmesi konusunda, bulaşıcı hastalıklar üst kurulu ile bir toplantı yapacaklarını kaydeden Saner, öğrenciler yanında, turistlerin ülkeye geliş prosudürlerini görüşeceklerini ifade etti.

Başbakan Ersan Saner, “KKTC’nin turizmde rekabet kalitesi ve önünün nasıl açılacağının sorumluluğunu sizlerle birlikte bizler de taşıyor ve hissediyoruz. İnşallah 2021 kayıp bir yıl olmaz” dedi.

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun da, genelde turizm, özelde de seyahat acentelerinin sorunlarını aktardı.

 

9 Mart 2020 yılından beri ülkedeki tek kapalı sektörün turizm acenteleri olduğunu ifade eden Tolun, iç turizmde de yeterli katkıyı görmediklerini kaydetti.

 

Tolun hükümetten 31 Haziran 2021 tarihine kadar, kendilerine tekrardan bir yardım paketi hazırlanmasını talep etti.

Bu haber toplam 3602 defa okunmuştur
Etiketler :