1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Res-Bir: Sağlık ve ekonomi gemisi yan yana yüzdürülmeli
Res-Bir: Sağlık ve ekonomi gemisi yan yana yüzdürülmeli

Res-Bir: Sağlık ve ekonomi gemisi yan yana yüzdürülmeli

"Ülkemiz kapalı olduğu dönemde, sektörümüz devletten "borcunuzu borçla kapatın" tavsiyesi dışında hiçbir destek alamamıştır."

A+A-

Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği (Rs-Bir), dünyayı derinden etkileyen salgınla ilgili “hem sağlık, hem de ekonomi gemisini birlikte ve yan yana yüzdürmek zorunluluğu” olduğunu açıkladı.


“Evet, önce sağlık” diyen Res-Bir, “ancak şu da bir gerçek ki, dünyada şu anda, hiç kimse böylesi bir ekonomik yıkımı da test etmedi” görüşünü ortaya koydu.

“Bizim de, sizin gibi, hem sağlık, hem de ekonomik olarak gailelerini çektiğimiz, ailelerimiz, annelerimiz, babalarımız, çocuklarımız var” denen açıklamada, bu nedenle, aynı anda hem sağlık hem de ekonomi için mücadele edildiğine dikkat çekildi.

Res-Bir açıklamasına şu görüşler yer aldı:

Biz sektör olarak, tam da bu bilinçle, ülkemizde Covid 19 virüsü Mart ayında ilk görüldüğünde, bu virüs ile nasıl yaşayacağımızın, nasıl işyerlerimizi açacağımızın ve kuralların Bilim insanları, ‘sağlık üst kurulu’, tarafından belirleninceye kadar iş yerlerimizi açmak istemediğimizi duyurduk.

Mayıs ayında da, Sağlık Üst Kurulu "yeni normal" adı verilen kuralları duyurdu. Bizler de bu kurallara göre işletmelerimizi açtık.

Geçtiğimiz haftaya kadar, ara ara, geçtiğimiz hafta ise, gerek Sağlık Bakanlığımızın, gerek Polisimizin gerekse de Belediyelerimizin sağlık birimleri, üye işyerlerimizi çok yoğun bir şekilde denetlemiş, üyelerimiz arasında hiçbir kural ihlali tespit edememiştir.

Zaten halkımız da uyulması gereken kuralları çok iyi biliyor ve mekan tercihini de ona göre yapabiliyor.

Ülkemiz kapalı olduğu dönemde, sektörümüz devletten "borcunuzu borçla kapatın" tavsiyesi dışında hiçbir destek alamamıştır.

Sektörümüz için Sağlık Üst Kurulunun dün akşam aldığı kararlar asla kabul edilemezdir.

Kuralları koyanlar, koydukları kuralları denetlemekle yükümlüdürler .
Biz işletmeler de kurallara uyarak işimizi yapmakla yükümlüyüz.
Bizler bu bilinçle mekanlarımızı açık tutacağız.
Gelmek isteyen misafirlerimizi ağırlayacağız.
Sizler de bizleri, bir zahmet denetleyeceksiniz.

İşte bu şekilde, sağlık gemisi ile Ekonomi gemisini tokuşturmadan birlikte yüzdüreceğiz.

Aksi tam bir kaos olacak. Ve bu kaosun altından da hiç kimse kalkamaz. Altında hep beraber eziliriz.

Bu haber toplam 1465 defa okunmuştur
Etiketler :