1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Özersay: Onlarca vaat var, takvimledirme yok
Özersay: Onlarca vaat var, takvimledirme yok

Özersay: Onlarca vaat var, takvimledirme yok

Özersay, “Kağıt üzerine uzun uzun bir şeyler yazmak çok marifet değildir” diye konuşarak, HP için hükümetin ne söylediğinden çok ne yapacağından önemli olduğunu kaydetti.

A+A-

Ayşe GÜLER

UBP-DP-YDP 3’lü Koalisyon Hükümeti’nin programı Meclis’te görüşülmeye başlandı.

Halkın Partisi(HP) Genel Başkanı, Milletvekili Kudret Özersay, hükümet programı içerisinde diğer geçmiş hükümet dönemlerinde de gündeme gelen onlarca vaat olduğunu ancak bu icraatlarla ilgili takvimlendirme olmamasını eleştirdi.

Özersay, “Kağıt üzerine uzun uzun bir şeyler yazmak çok marifet değildir” diye konuşarak, HP için hükümetin ne söylediğinden çok ne yapacağından önemli olduğunu kaydetti.

Hükümet programında öncelikli noktaların belirlenmediğini, bu yönde bir adımın atılmasının daha samimi olacağını dile getiren Özersay, Başbakan Faiz Sucuoğlu’na “30 sayfaya yakın var. Hangileri öncelikli, hangilerini kısa süre içerisinde hayata geçirebileceğinize inanıyorsunuz?” diye sordu.

Özersay, seçime yakın bütçe geçirilirken, Türk Lirası’nda ciddi değer kaybı yaşandığını hatırlatarak, hükümet programında ek bütçeye dair herhangi bir nokta olmadığını dile getirdi, “Böyle bir niyet varsa ilk icraat bu mu olacak?” dedi.

Özersay, programda takvimlendirme olmamasının icraatlarla ilgili soru işareti doğurduğunu söyledi.

Hükümetin Serbest Liman Bölgesi’nin yeni hükümet döneminde Turizm Bakanlığı’na bağlandığını, ancak şimdiki düzenlemeye göre bu düzenlemenin yasaya aykırı olduğunu belirten Özersay, “Serbest Liman, yasaya göre Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı olması gerekir. Turizm Bakanlığı’na bağlamak isteniyorsa yasal değişiklik yapılmalı. O da farklı bir anomali doğurabilir. Bu konuda Başsavcılıktan görüş alınmalı. Konuyu takip edeceğiz” dedi.

Yerel yönetimler reformu…

Yerel yönetim reformuna da değinen Özersay,  bu konunun kamuoyunda yalnızca sayının düşürülmesi gibi algılandığını ve sığ bir tartışma olarak kaldığını söyledi.

Özersay, “Belediyeler reformu sadece sayının azaltılması değil. Personelin özlük hakları, borçları, alacakları bunların diğer belediyelere aktarılması hem hukuki hem ekonomik hem siyasi anlamında komplikasyonlar içerebilir” şeklinde konuştu.

Özersay, bu konuda sağlıklı bir tartışma çağrısı yaptı.

 “Ek bütçe yapılacak mı?” 

İçinde onlarca vaat içeren programdan hangilerinin öncelikli olarak hayata geçirileceğinin paylaşılmasını isteyen Özersay, hükümetin en önemli icraatının, döviz krizi yaşanmadan onaylanan bütçeye ek bütçe yapılması olması gerektiğini dile getirdi. 
Özersay, hükümetin bir ek bütçe yapıp yapmayacağını öğrenmek istediğini dile getirerek, hükümet programında bunu göremediklerini kaydetti. 
Bütçenin erimiş durumda olduğunu ifade eden Özersay, beklentilerinin ek bütçe yapılacaksa bunun Meclis’e taşınması olduğunu kaydetti 
Hükümet programında yıllardır pek çok hükümet tarafından vaat edilen onlarca şey olduğunu ifade eden Özersay, 5 yıllığına kurulduğu söylenen hükümet programında herhangi bir takvimlendirme yapılmamasını ise eleştirdi. 
Gümrük bilgi sistemi projesi ve yeni cezaevinin tarihi haricinde bir takvimlendirme görülemediğini ifade eden Özersay, “2022’nin sonuna atıfta bulunuluyorsa, umarım bu hükümetin ömrüne delalet etmiyordur” dedi. 
5 yıllık ekonomik kalınma planının ne kadar zamanda tamamlanacağını öğrenmek istediklerini vurgulayan Özersay, öte yandan Bakanlar Kurulu’nun ilk toplantısında borçlanma kararının yanı sıra, bakanlıkların hangi kurum ve kuruluşları alacığının belirlendiğini, ancak bir kısmının bu listede bulunamadığını aktardı. 
Kudret Özersay, örneğin Sosyal Konut Birimi’nin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlandığını, ancak sosyal konuta ilişkin kararların neden İçişleri Bakanlığı’na kalacağının açıklamasını istedi.  
Serbest Liman ve Bölgesi ile ilgili yapılan düzenlemenin yürürlükteki yasalara aykırı olduğunu düşündüklerini dile getiren Özersay, bu konuda bir adım atılması ve gerekli düzenlemelerin geç kalınmadan yapılması gerektiğini söyledi. 
Hükümetin, yasalara uygun kararlar alınmasının beklentileri olduğunu dile getiren Özersay, Serbest Liman konusunda sadece hukuki aykırılıklar olmadığını, başka sorunlar da bulunduğunu, dolayısıyla muhalefet olarak konun takipçisi olacaklarını kaydetti. 
Geçmişte Serbest Liman içinde restorasyon için kullanılacak bir taşocağı bulunduğunu, taşocağı işletmesinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle restorasyon işlemlerinde de sıkıntılar yaşandığını anımsatan Özersay, bu konularda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.  
 

“Şeffaf yapılmayan her istihdamın karşısında olacağız” 

Hükümet programında ihtiyaca yönelik personel istihdamına ilişkin atıflarda bulunulduğuna dikkat çeken Özersay, “Eğer istihdamlar Kamu Hizmeti Komisyonu üzerinden yapılmazsa, geçici işçi veya ona benzer istihdam yapılırsa, karşınızda bizi bulacaksınız. Şeffaf yapılmayan her istihdamın karşısında olacağız” dedi.  
Hükümet programında kamu yönetimi konusundaki siyasi etkiyi azaltmak ve çağdaş kamu görevlileri yasasının yapılacağının yazıldığına dikkat çeken Özersay, müdürlerin siyasi olarak atanması meselesinin bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi. 
Özersay, bakanlar değiştiğinde müdürler de değişeceği için müdürlerin siyasi ataması yerine Kamu Hizmeti Komisyonunca yapılacak sınavla atanmasının önünün açılmasını isteyerek, bu çalışmanın bir an önce yapılması halinde kendilerinin de bunu destekleyeceklerini vurguladı. 
Özersay, eski hükümlülerin çalıştırılması konusunda ilgili yasada bir madde olduğunu, ancak hükümet programında bunun yeni bir proje olarak lanse edilmesini eleştirdi. 
Sosyal sigorta emeklilerinin hayatlarını nasıl idame ettireceğini soran Özersay, bu konuda acil çalışmalar yapılması gerektiğini, engelli vatandaşların istihdamı konusunda yasal zorunlulukların yerine getirilmesini istedi. 
Kalkınma Bankası konusuna da değinen Özersay, bu konuda ciddi sıkıntılar yaşandığını, siyasi verilen ve geri dönmeyen krediler nedeniyle ve Kalkınma Bankası’nın Merkez Bankası’na bağlı olmaması nedeniyle Kalkınma Bankası’nın yasasıyla ilgili de sıkıntılar olduğunu ifade etti. 
Kalkınma Bankası’na şube açılması konusunu da eleştiren Özersay, “Biz burada siyasi istihdam anlamında kapı mı aralanacak diye düşünmeye başlıyoruz” dedi. 
Kalkınma Bankası’nın, Merkez Bankası denetimi altına konulmasının elzem olduğunu, gerekirse bunun kademeli olarak yapılmasının bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kudret Özersay, belediyeler reformu konusuna da değindi. 
Özersay, hükümet kurulduğundan bu yana bu konuda çeşitli açıklamalar yapıldığını ve bu açıklamaların sadece belediye sayısının azaltılmasıyla sınırlı kaldığına işaret etti. 
 

“Belediyeler reformu sağlıklı bir tartışma ortamında ele alınmalı”

Bazı belediye başkanlarının, “belediyelerimizi kapattırmayız” diye açıklama yaptıklarını, bunun tehlikeli bir süreç olduğunu dile getiren Özersay, belediyeler reformunun sadece belediye sayısının azaltılmasıyla ilgili olmadığını, bunların sağlıklı bir tartışma ortamında ele alınması gerektiğini kaydetti. 
Bu konunda Meclis’te acilen bir Ad-Hoc komite oluşturulması gerektiğini ve konu hakkında çalışılabilmesi gerektiğini dile getiren Özersay, “Toplumsal bir konsensüsle siyasi istismarın önüne geçilsin” dedi. 
Hükümet programında Dışişleri Bakanlığı ile ilgili bir takım ifadeler bulunduğuna işaret eden Özersay, KKTC’de yaşayan Ukrayna vatandaşı bireylerin yaşadıkları bazı sıkıntılara değindi. 
 

“Ukrayna’dan tahliyeye KKTC vatandaşları da dahil edilmeli”

Söz konusu vatandaşların aile büyüklerine ulaşmakta sıkıntı yaşandığını belirten ve bu sorunların çözülebilmesi için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na çağrıda bulunan Özersay, Dışişleri Bakanlığı’na da tahliye operasyonlarına TC vatandaşları yanında KKTC vatandaşlarının da dahil edilmesi için çağrı yaptı. 
Proaktif dış politikanın hayata geçirilmesi temennisini dile getiren Özersay, güven yaratıcı önlemler konusunda Kıbrıs Rum tarafının değişen bir politikası olduğunu, bu konuda KKTC’nin ise karşı öneri geliştirilmemesi eleştirdi. 
Özersay, Maraş’a karşı, Ercan’ın verilmesi gibi bir yaklaşımının kabul edilemeyeceğini ama limana karşı, liman gibi önerinin evrilmesine katkı konulabileceğini ve bu konuda tartışmaya açık olunabileceğini düşüncesini dile getirdi.  (TAK)

Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
Etiketler : ,