1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Ölümlü kazaya 4 yıl
Ölümlü kazaya 4 yıl

Ölümlü kazaya 4 yıl

Yeniceköy kavşağında karşı şeride geçip, 27 yaşındaki İlter Taşpınar’ın yönetimindeki araca çarparak, ölümüne neden olan 50 yaşındaki Fatma Yakupoğulları, 4 yıl hapis cezası aldı.

A+A-

Yeniceköy kavşağında, 10 Mart 2019’da karşı şeride geçip, 27 yaşındaki İlter Taşpınar’ın yönetimindeki araca çarparak, ölümüne neden olan 50 yaşındaki Fatma Yakupoğulları, 4 yıl hapis cezası aldı.

Yakupoğulları, 1 yıl süreyle motorlu araç kullanmaktan men ettiklerini açıkladı.

Kararı okuyan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Şerife Katip, toplumun can güvenliğini tehdit altında hissettiğini, ölümlü kazaların ülkemizde travmatik bir hal yarattığını vurguladı.

Katip, ölümlü kazalara neden olan sanıklara caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini altını çizdi.

Karar oy birliğiyle…

Lefkoşa Ağır Ceza mahkemesini oluşturan Başkan Nüvit Gazi, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan huzurunda görüşülen karar duruşmasında heyetin oy birliği ile vermiş olduğu kararı Katip açıkladı.

Kararı okuyan Katip, sanığın işlediği suçun 7 yıla kadar hapis cezası öngören ciddi suçlardan olduğunun altını çizdi.

“Sürücüler trafik kurallarına uymuyor, ihmalkar davranıyor”

Katip, ölümlü trafik kazalarının ülkemizde yaygınlık kazandığını belirterek, sürücülerin trafik kurallarına uymaması ve ihmalkar davranması nedeniyle trafikte can kayıplarına yaşandığının altını çizdi.

Toplumun can güvenliğini tehdit altında hissettiğini, ölümlü kazaların ülkemizde travmatik bir hal yarattığını dile getiren Kâtip, ölümlü kazalara neden olan sanıklara caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini altını çizdi.

“Sanığın seyir halde dikkatini cep telefonuna vermişti”

Katip, sanığa verilecek cezaya karar verilirken kazanın oluş şekli, getirdiği sonuçlar ve sanığın taşıdığı kusurların göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ederek, sanığın seyir halde dikkatini cep telefonuna vermesi ve süratini salim hadde indirmemesini aleyhine ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

Katip, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm olguları değerlendirdikten sonra sanığa 4 yıl hapis cezası verdiklerini ve 1 yıl süreyle motorlu araç kullanmaktan men ettiklerini açıkladı.

Kaza nasıl olmuştu?

Kaza, 10 Mart 2019 tarihinde saat 16.15 raddelerinde Lefkoşa - İskele Anayolu 4-5 kilometreleri boyunca GS 918 plakalı aracı doğu istikametine doğru kullanan Kalavaç'ta sakin Fatma Yakupoğluları’nın seyrettiği yolun üzerinde bulunan Yeniceköy yol kavşağına yaklaştığında dikkatsizliği sonucu yolun sağına geçerek o esnada karşı istikametten gelmekte olan Lefkoşa'da sakin İlter Taşpınar’ın yönetimindeki PR 959 plakalı aracın önünü tıkaması sonucu çarpışmaları sonucu meydana gelmişti. Çarpışma sonucunda her iki araç da yolun sağından çıkmış ve İlter Taşpınar tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. (Evrim Kamalı)

 

Bu haber toplam 4443 defa okunmuştur