1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Oktay: Maaş sıkıntısı olmayacak
Oktay: Maaş sıkıntısı olmayacak

Oktay: Maaş sıkıntısı olmayacak

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, UBP-DP-YDP Azınlık Hükümeti'ni kabul etti, Başbakan Ersan Saner'le birlikte açıklama yaptı.

A+A-

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, UBP-DP-YDP Azınlık Hükümeti'ni kabul etti, Başbakan Ersan Saner'le birlikte açıklama yaptı.

Oktay, yeni hükümetin, sorunların çözümüne yönelik yeni bir başlangıç yapmasını istedi. "Önünüzde kocaman bir yıl var, biz yanınızdayız, birlikteyiz, Covid salgınında da sizi yalnız bırakmayacağımızı ifade ettik" diyen Oktay, bu aşılama sonrası salgının bitmesini ümit ettiğini söyledi.

Daha iyi bir tablonun Kıbrıs'a da yansımasını dileyen Oktay, "hükümeti de rahatlatmak adına, sorunların çözümüne yönelik, maaşla ilgili bir müjde de bekleniyor, buradan paylaşalım, sıkıntı olmayacak. 800 milyon TL nakdi aktarmış olacağız" dedi.

Oktay, asıl amaçlarının, kuzey Kıbrıs'taki insanların hayatına doğrudan dokunacak düzenlemeler istediklerini söyledi.

800 milyon TL desteğin içerisinde, kuzeyde bir "VERİ MERKEZİ"nin inşa edilmesi olduğunu da söyleyen Oktay, ulaşımla ilgili süren projelerin tamamlanması arzusu içinde olduklarını da belirtti.

40 kilometre bölünmüş yol projesinin hayata geçirilmesini isteyen Oktay, taşra ve merkezde hayatın kolaylaştırılması arzusunda olduklarını söyledi. Acil durum hastanesinin açıldığını iddia eden Oktay, ayrıca, 500 kişilik yeni bir hastane için çalışmaların süreceğini belirtti.

Ercan Havaalanı'ndaki çalışmalarla ilgili de taahhüt veren Fuat Oktay, Covid-19 sonrası sürece hazırlanmak istediklerini belirtti.

"Havaalanının bir an önce açılması, 7-8 ay içinde bunu hayata geçirmek istiyoruz" diyen Oktay, 2021 bütçesine yönelik teknik heyetlerin çalışmasını tamamlayacağını da sözlerine ekledi.

Saner: "Türkiye’nin desteği olmadan yol kat etmek mümkün değil"

Başbakan Ersan Saner de Oktay’ın misafirperverliğine teşekkür etti. Saner, Erdoğan ve Oktay’ın duruşunun kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Saner, Türkiye’nin desteği olmadan çok ciddi yol kat etmenin mümkün olmadığının bilincinde olduklarını kaydetti.

"800 milyon bizi mutlu etti"

COVID-19 sürecindeki destekler ve 800 milyon TL’nin KKTC’ye aktarılması konusunda mutlu olduklarını ifade eden Saner “Türkiye’nin bizi 2021’de destekleyeceğini söylemesi bizim 2021’i rahat atlatabileceğimizi gösteriyor” dedi.

Saner, Oktay’a hitaben, “500 yataklı bir hastanenin olacağını söylemenize teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum, anavatanda olmaktan mutluluğumu ifade ediyorum” dedi. (YENİDÜZEN)


OKTAY: “KKTC’YE 800 MİLYON TL AKTARILACAK”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) 800 milyon TL kaynak aktarılacağını açıkladı. 
Oktay, kaynağın kamu harcamaları, sağlık, savunma ve diğer alanlarda kullanılacağını, ayrıca yeni havalimanı, 500 yataklı hastane ve ülke içi karayolları ulaşım için de 2021'de KKTC'ye destek vereceklerini söyledi. 
Başbakan Ersan Saner ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yaklaşık bir buçuk saat süren toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Basın toplantısında ilk sözü alan Oktay, bugün KKTC'den çok değerli misafirleri ağırladıklarını ifade ederek, Başbakan Ersan Saner ve hükümet ortakları Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu'na başarılar diledi, yeni hükümetin ülkeye hayırlı olmasını temenni etti. 
Oktay, yeni hükümetin ilk ziyaretini Türkiye'ye yaptığını ifade ederek, "hoşgeldiniz, hayırlı olsun, inşallah yeni hükümet Kıbrıs Türk halkının sorunlarının çözümüne ilişkin adımlar atacak. Yeni süreç hayırlı olsun. Türkiye olarak sonuna kadar yanınızda arkanızda olacağız, Kıbrıs Türküyle her alanda birlikteyiz" dedi. 
Bu zor dönemde Covid-19 salgını başta olmak üzere her alanda Kıbrıs Türkünü asla yalnız bırakmayacaklarını ifade eden Oktay, aşılama sürecinin başında olduklarını ve salgının geride kalmasını ümit ettiklerini, 2021'e bu açıdan iyimser baktıklarını söyledi. 
2021'de daha iyi bir tablo göreceklerine inanç belirten Oktay, bunun turizm ve ekonomi anlamında da olumlu yansımaları olacağını kaydetti. 
Oktay, dünyada olduğu gibi KKTC'de de sıkıntılar yaşandığını, ancak Türkiye olarak bu sorunların çözümü için Kıbrıs Türk halkının yanınızda olduklarını ifade ederek, bu konuda Kıbrıs Türk halkına müjde niteliğinde bir haber vereceğini kaydetti ve KKTC'ye kamu ödemeleri başta olmak üzere diğer ödemelerin yapılması ve ekonominin rahatlaması için 800 milyon TL kaynak aktarılacağını söyledi. 
Oktay, bununla birlikte maaşlar dahil birçok sorunun çözüleceğine inanç belirterek, birlik ve beraberlik içinde sorunların aşılacağını ancak asıl arzusunun Türkiye Cumhuriyeti yardımlarının Kıbrıs Türk halkının hayatına dokunması olduğunu belirtti. 

Yol, su, tarımsal sulama, elektrik, hayat standartlarının iyileştirilmesi ve sanayi yatırımları yanında kamu hizmetlerinde bürokrasinin azaltılması ve e- devlet alanında gelişmelerin hedeflendiğini ifade eden Oktay, bu konularda bütçe ve teknik destek verileceğini kaydetti. 


“ULAŞIMLA ALAKALI YARIM KALAN PROJELER DE YENİ YILDA DEVAM EDECEK”
Oktay, ulaşımla alakalı yarım kalan projelerin de yeni yılda devam edeceği müjdesini vererek,  İskele Mağusa ve Lefkoşa'da yaklaşık 40 kilometrelik duble yol çalışmalarının süreceğini, ayrıca ısrarla hem taşrada hem de merkezde ulaşım çalışmalarının devam edeceğini anlattı. 


“ERCAN HAVALİMANINDAKİ ÇALIŞMALAR 7-8 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK”
Pandemi hastanesinin açıldığını, 500 yataklı hastane ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, Havalimanındaki çalışmaların süreceğini ifade eden Oktay, bu konuda  taahhüt verdi ve bu çalışmaların 7-8 ay içerisinde tamamlanacağını, KKTC'nin turizm alanındaki rekabetçiliğinin artırılacağını söyledi. 
Oktay, 2021 bütçesi ile ilgili de KKTC'nin destekçisi olacaklarını ifade ederek, bütçenin hazır hale gelmesi için desteği sonuna kadar vereceklerini vurguladı ve "2021'de çok daha güzel günlerde görüşeceğiz" dedi. 


MARAŞ
Oktay, Maraş ile ilgili sürecin de devam ettiğini belirterek, sahil yolu ve Demokrasi Caddesinin şu anda açık olduğunu, yeni süreçte de yeni gelişmelerin olacağını dile getirdi. 


SANER TÜRKİYE’NİN KIBRIS TÜRH HALKINA DESTEĞİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ
Başbakan Ersan Saner de, KKTC'de yeni hükümetin ilk ziyaretinin Anavatan'a yapılması geleneğini bugün gururla gerçekleştirdiklerini söyledi. 
Saner, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kıbrıs Türk halkına desteği için teşekkür ederek, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Oktay olmak üzere tüm yetkililere teşekkür etti. 
Anavatan'ın desteği olmadan KKTC olarak uluslararası alan ve içteki yatırımlarda başarılı olamayacaklarını ifade eden Saner, bu alanda Türkiye Cumhuriyeti'nin KKTC'ye verdiği desteğin kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.  
Eğitim, turizm, inşaat sektörü yanında bilişim alanında da değişim ve dönüşüme önem verdiklerini söyleyen Saner, bürokrasi ve zaman kaybının da önüne geçilecek e- devlet yatırımının ülke adına ciddi bir kazanım olacağını vurguladı. 


“KKTC MALİYESİNE 800 MİLYON TL KAYNAK AKTARILACAK OLMASI EKONOMİ VE SAĞLIK ALANI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”
KKTC maliyesine 800 milyon TL kaynak aktarılacak olmasının da ekonomi ve sağlık alanı açısından çok önemli olduğunu ifade eden Saner, ayrıca 2021'de de ekonomik anlamda verilecek desteklere teşekkür etti. 
Saner, ulaşım, havalimanı yanında ülkeye yeni bir hastane yapılması için verilen desteğe de teşekkür ederek, bundan duyduğu memnuniyeti ifade etti. (TAK)

Bu haber toplam 3893 defa okunmuştur
Etiketler : ,