1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘Öğrenciye tecavüz’ davası sonuçlandı: Hüseyin Güngeldi 9 yıl hapis cezası aldı!
‘Öğrenciye tecavüz’ davası sonuçlandı:  Hüseyin Güngeldi 9 yıl hapis cezası aldı!

‘Öğrenciye tecavüz’ davası sonuçlandı: Hüseyin Güngeldi 9 yıl hapis cezası aldı!

Mahkeme, 17 yaşındaki kız öğrencisiyle ilişkiye giren, öğretmen Hüseyin Güngeldi’yi “Koruma ve bakım sorumluluğu altında olan kişilere cinsel tecavüz”den suçlu buldu.

A+A-

Lise öğrencisi kızla ilişkiye girdiğinin ortaya çıkması üzerine Disiplin Mahkemesi sonrası öğretmenlikten atılan ve tecavüz suçlaması ile yargılanan Lise Öğretmeni Hüseyin Güngeldi oybirliği ile 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ortaya çıktığı dönemde infiale neden olan, lise öğrencisi kızla ilişkiye girmesinin ardından öğretmenlikten atılan Hüseyin Gülgeldi’nin ‘TECAVÜZ’ yargılanması da sonuçlandı

Mahkeme, 17 yaşındaki kız öğrencisiyle ilişkiye giren, öğretmeni Hüseyin Güngeldi’yi “Koruma ve bakım sorumluluğu altında olan kişilere cinsel tecavüz” suçundan suçlu buldu.

Yargıç: Öğretmen,  görev dışında da güven ve saygınlığını korumakla yükümlü

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Şerife Kâtip ve Yargıç Murat Soytaç’ın huzurunda görüşülen karar duruşmasında sanığın aleyhindeki kararı Kâtip açıkladı.

Kâtip, sanığın Öğretmenler Yasası’nı ihlal ettiğini ve yasaya bakıldığında öğretmenin görev dışında da güven ve saygınlığını korumakla yükümlü olduğuna değindi. Sanığın söz konusu Öğretmenler Yasası’na uygun davrandığını söylemenin mümkün olmadığının altını çizen Kâtip, 50 yaşındaki öğretmen sanığın, 17 yaşındaki kız öğrenciye çıplak fotoğraf ve video çekip göndermesini istediği ve arkadaşlarını grup sekse ikna etmesini istediğinin Whatsapp yazışmalarında görüldüğüne de işaret etti.

“Caydırıcı cezalar verilmeli”

Kâtip, öğretmen olan sanığın, öğrencileri korumakla yükümlü olduğuna ve yasa maddesine, meclis tutanaklarına ve uluslararası hukuka göre cinsel ilişkide rızanın ortadan kalktığına dikkat çekti.

Kâtip, sanığı aleyhine getirilen “Koruma ve bakım sorumluluğu altında olan kişilere cinsel tecavüz” ve “Cinsel saldırı” suçundan mahkûm ettiklerini açıkladı.

Kâtip, kadınların, öğrencilerin ve çocukların korunması için bu gibi suçları işleyen veya işleme eğiliminde olan kişilere karşı caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini belirtti.

Oybirliği ile 9 yıl!

Kâtip, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, oybirliği ile 9 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

 

 

 

Bu haber toplam 4174 defa okunmuştur