1. HABERLER

  2. YEREL YÖNETİM

  3. Mağusa Belediyesi yeniden grevde
Mağusa Belediyesi yeniden grevde

Mağusa Belediyesi yeniden grevde

Mağusa Belediyesi çalışanları ödenmeyen ek mesailer ve düzensiz yatan maaşlar için bugün yeniden greve gitti.

A+A-

Mağusa Belediyesi çalışanları ödenmeyen ek mesailer ve düzensiz yatan maaşlar için bugün yeniden greve gitti. YENİDÜZEN’e konuşan Mağusa Genel-İş Sendikası Başkanı Doğan Özüşen, Mart 2020’den beri ek mesailerin yatmadığını ve maaş ödemelerinde de sürekli sıkıntılar yaşandığını kaydetti. “Bu düzensiz ve gelişigüzel maaş yatırımlarını protesto etmek için iş durdurmaya gidiyoruz” şeklinde konuşan Özüşen, ek mesailer tamamlanana kadar grevlerine devam edeceklerini dile getirdi. Özüşen şunları anlattı: “15 günde bir ödenen işçilerin bir kısmının maaşları yattı, bir kısmının ise halen yatmadı. Sürekli aksaklıklar yaşanıyor. Memleketin bu ekonomik durumunda maaşların bu şekilde yatması çalışanları olumsuz etkiliyor. Çalışanlarımızın tek istediği günü gününe haklarını almaktır. Daha önce de ek mesailerin ödenmesi için bir protokol yapmıştık ama şu an bu taahhüte de uyulmuyor ve bu takvim de geciktiriliyor. Maaş ödemeleri ve ek mesailer tamamlanana kadar grevlerimiz devam edecektir”.

Özüşen: “7 aylık ek mesai tutarının ise 500 bin TL civarında”

Öte yandan gün içinde TAK muhabirinin de sorularını yanıtlayan, Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Doğan Özüşen, eksik maaşlar ile protokole bağlanan ek mesailer ödenene kadar grevi kaldırmayacaklarını söyledi.

Özüşen, 15 günlük ödemelerde 300-400 bin TL tutarında eksiklik olduğunu,  protokol gereği  ödenmesi gereken 7 aylık ek mesai tutarının ise 500 bin TL civarında olduğunu ifade etti.

Doğan Özüşen, belediye çalışanlarının 21 aylık ek mesai alacakları olduğunu, bunun ödenmesiyle ilgili belediye başkanıyla protokol yapıldığını ve her ay 2-3 aylık ek mesainin ödenmesinin kararlaştırıldığını ifade etti. Özüşen, protokole uyulmadığını ve  3 aydır geçmiş 7 ayı kapsayan ek mesai ödemesinin yapılmadığını belirtti.

Belediyenin kendisinin belirlediği ek mesai ödeme protokolüne uymadığına dikkat çeken Özüşen, maaş ve ücretlerle ilgili ödemelerde de 10-15 günlük gecikme yaşandığını ifade etti

Belediye çalışanlarının bu ekonomik koşullarda  gecikmelere tahammülünün kalmadığını vurgulayan Özüşen, “Artık üyemiz sabredecek durumda değil. Herkesin çoluk çocuğu, borcu, ödemesi var.  Üyelerin canına tak etti. Bütün amacımız hak aramadır. Biz iyi niyet gösteriyoruz. Hak ettiğimiz maaşı ve mesaiyi istiyoruz” dedi.

Bu haber toplam 2490 defa okunmuştur