1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. UBP Genel Sekreterini belirleyecek
'Lefke halkı birçok hizmete ulaşamıyor'

'Lefke halkı birçok hizmete ulaşamıyor'

UBP Milletvekili Aytaç Çaluda, mecliste Lefke ilçesinin sorunlarıyla ilgili konuşma yaptı.

A+A-

UBP Milletvekili Aytaç Çaluda, mecliste Lefke ilçesinin sorunlarıyla ilgili konuşma yaptı.
Çaluda, Lefke’nin 2 yıl önce ilçe olduğunu hatırlatarak, her bölgede olduğu gibi Lefke’nin de sorunları olduğunu, ancak Lefke halkının, ilçe olmadan sahip oldukları birçok hizmete ulaşamadıklarını söyledi.
Dünyada ilk kez bir ilçedeki üniversitenin nüfusunun bulunduğu ilçeden fazla olduğunu ifade eden Çaluda, üniversite nüfusunun çoğunun yabancı olduğunu, ancak buna rağmen hala ilçede polis müdürlüğü bile açılamadığını kaydetti.
Çaluda, mahkemelerin de yaklaşık 10 aydır tadilatta olduğunu, davaların Güzelyurt’ta görüldüğünü, Lefke’deki mahkemelere tek bir çivi bile çakılmadığını belirterek, “Mahkemelerin toptan taşınması öngörülüyorsa kesinlikle müsaademiz olmayacak” dedi.
Kaymakamlık binasının eksikliği, çift şerit yol konusunda adım atılmaması, üniversite civarındaki çarpık yapılaşma, balık barınağı eksikliği gibi konularda eleştirilerde bulunan Çaluda, hayvancılık, bölgedeki hurmalar ve TC’den gelen suyun bölgeye verilememesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Çaluda, 8 ay kadar önce Yedidalga bölgesinde yaşanan hasara da işaret ederek, hükümetin hala bu zararları telafi etmediğini belirtti.

BAYBARS

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Lefke’nin ilçe olmasının acele bir karar olduğunu daha önce de dile getirdiklerini belirterek, bina eksikliklerinden haberdar olduklarını ve konuyla ilgili çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti.
Baybars, kaymakamlık binasına arazi bulmak için uğraştıklarını, kısa süre önce bulunan araziyle ilgili yakın zamanda imzaların atılacağını kaydetti. Baybars, hasara uğrayan üreticiler için neler yapabileceklerini değerlendirdiklerini, ancak kamu maliyesinin nakdi yardım yapacak durumda olmadığını kaydetti.

Bu haber toplam 1109 defa okunmuştur