1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Ledra'da barış için insan zinciri
Ledra'da barış için insan zinciri

Ledra'da barış için insan zinciri

Kıbrıslı yurtseverlerin uzun süredir Ledra caddesinde sürdürdüğü barış eylemleri, bu kez barış için "insan zinciri"ne dönüştü.

A+A-

 

Kıbrıslı yurtseverlerin uzun süredir Ledra caddesinde sürdürdüğü barış eylemleri, cumartesi sabahı "insan zinciri"ne dönüştü.

Çözüm konusundaki kararlılığını gösteren Kıbrıslı tüm toplumlar, barışseverler, ilericiler, işçiler, entelektüeller, eylemciler, 7'den 77'ye pek çok insan Lokmacı ara bölgede insan zinciri oluşturdu. 

Kıbrıs'ın güneyinden kuzeyine dek barikatları aşan insan kalabalığı şarkılar, danslar, sloganlarla barış mesajı verdi, liderlere "çözüm" çağrısı yaptı.

Unite Cyprus Now gönüllülerinin başlattığı eylem, her gün biraz daha büyüyor, katılım artıyor.

Eylemde şu mesaj verildi:

#UniteCyprusNow şu anki müzakere sürecinin, adamızın birleştirilmesi için tarihi bir fırsat olduğuna inanmakta ve Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’e nihai çözüme ulaşmak için gerekli siyasi irade ve cesareti göstermeleri çağrısı yapmaktadır. Liderlerin, 4 Haziran’da New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapacakları ortak görüşmenin bu yönde atılacak önemli bir adım olmasını ummaktayız.
 


 

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ve bazı siyasilerin de katıldığı eylemde, Ledra ve Lokmacı geçiş noktasında, iki tarafa uzanan bir insan zinciri oluşturuldu.

İki toplumlu koronun şarkılar söylediği eylem sırasında zeytin dalı ve barış mesajları içeren pankartlar taşındı. Bazı pankartlarda İngilizce olarak, “Birleşik Kıbrıs şimdi”, “Tarih acımasız bir yargıç olacak”, “Lider olun kaybeden olmayın” ve “Biz Kıbrısız” gibi mesajlar yer aldı.

Eylem sırasında yapılan açıklamada, şu anki müzakere sürecinin adanın birleştirilmesi için tarihi bir fırsat olduğuna inanç belirtildi ve liderlere, çözüme ulaşmak için gerekli siyasi irade ve cesareti gösterme çağırısı yapıldı. Açıklamada, “Liderlerin 4 Haziran’da BM Genel Sekreteri ile yapacakları görüşmenin bu yolda atılacak önemli bir adım olmasını ummaktayız” denildi.

Ledra/Lokmacı'da liderlerin Kıbrıs sorununa çözüm bulma vaadiyle seçildikleri ileri sürülerek, suçlama oyununa son verip, Kıbrıs’ı birleştirmek için gerekli son adımı atmaları istendi. Garantör güçlerden de adanın birleştirilmesi adına yapıcı olmaları talep edildi.

Açıklamada, “Birleşik bir Kıbrıs daha güçlü, daha güvenli ve daha müreffeh olacaktır. Çözümsüzlük durumunda adamız gerginliklerle dolu bir coğrafyada belirsizliklere ve istikrarsızlığa sürüklenecektir” denildi.

 

unit.jpg

Bu haber toplam 2675 defa okunmuştur
İlgili Haberler