1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. “Kuzey Kıbrıs’ı 150 ülkeye tanıttık…”
“Kuzey Kıbrıs’ı 150 ülkeye tanıttık…”

“Kuzey Kıbrıs’ı 150 ülkeye tanıttık…”

Dünya Sağlık Spor Kongre ve Fuarı’na kalabalık bir heyetle katılan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs’ı 150 ülkeye tanıtma fırsatı bulduklarını söyledi.

A+A-

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın çatısı altında, Sağlık Bakanlığı, Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen, Dünya Sağlık Spor Kongre ve Fuarı’na kalabalık bir heyetle katılan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs’ı 150 ülkeye tanıtma fırsatı bulduklarını söyledi.

Yeni Zelanda'dan, Kanada'ya pek çok ülke ağırladık…

Uluslararası Kongre ve Fuara 150 ülkeden 4 bin kişilik satın alma heyetinin katıldığını söyleyen Savaşan, organizasyon süresince KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın çatısı altında elliden fazla paydaşın, Yeni Zelanda'dan, Kanada'ya kadar pek çok ülkeden gelen turizm profesyoneli ağırladığına vurgu yaptı. Savaşan “dört gün boyunca Kuzey Kıbrıs’ı, tüp bebekten estetiğe, yaşlı bakımdan wellnesse, dişten göze ve onkolojiye kadar sağlık turizmi ürünleri yanısıra, yamaç paraşütünden dalışa, atletizmden bisiklete, yürüyüşten golfa, kiteboardan, futbol ve plaj voleyboluna kadar spor turizmi ürünleri ile tanıttık” dedi.

Türkiye’nin desteği tam…

Fuar kapsamında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de biraraya gelme fırsatı bulduklarını belirten Ahmet Savaşan “Türkiye kendi menfaati ile KKTC’nin menfaatini ayrı görmemektedir. Sayın Çavuşoğlu Dünya Sağlık Spor Kongre ve Fuarı’na katılmamızı ilk günden bu yana teşvik ederek, bizlere tam destek vermiştir” dedi.

Hedefimiz 1 Milyar EURO…

Türkiye’nin B2B toplantılar için koyduğu hedefin, 10 Milyar Liralık anlaşmanın imzalanması olduğunu ifade eden Savaşan, “Kuzey Kıbrıs olarak bizim de hedefimiz sağlık ve spor turizmi alanlarında 10 yılda 100 bin kişi ve 1 Milyar Euro’nun ülkemize getirilmesidir” dedi. Başbakan Hüseyin Özgürgün başta olmak üzere, Turizm ve Çevre Bakanı ile Sağlık Bakanlarının KKTC’de sağlık ve spor alanlarının gelişmesi için desteklerinin tam olduğunu ifade eden Savaşan, “Konseyimiz paydaşlarımızla birlikte Kuzey Kıbrıs’a daha fazla ülkeden üçüncü yaş, medikal ve wellness alanlarında sağlık ve spor turisti gelmesi ve ülke ekonomisinin gelişmesi için Dünya’nın dört bir yanında aktif olarak çalışıyor. Çalışmalarımızın meyvesini vereceğine ve koyduğumuz hedefe varılacağına inanıyoruz” dedi.

Ülke sunumumuz büyük ilgi gördü…

Kongre kapsamında sağlık turizminde; etik, hukuk, mevzuat, markalaşma, tanıtım, sürdürülebilirlik konularında pek çok makalenin sunulduğunu ifade eden Savaşan, katılımcılarla sağlık ve spor turizminin ekonomik boyutu, teşvikler, sigorta, mevzuat, yatırımlar gibi pek çok konuyu tartışma fırsatı bulduklarını dile getirdi. Savaşan son olarak, kongrede gerçekleştirilen ülke sunumları arasında Kuzey Kıbrıs’a da yer verildiğini belirterek, sunumun katılımcılardan büyük ilgi gördüğünü vurguladı.

 

Bu haber toplam 2574 defa okunmuştur