1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kiliseden hükümete servet
Kiliseden hükümete servet

Kiliseden hükümete servet

Devredilecek malların değerinin 80 milyon Euro’ya yakın olduğunu belirtildi

A+A-


Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Güney Kıbrıs’ta bulunan yaklaşık 80 milyon Euro değerindeki Kilise mallarını tapularını Kıbrıs Rum yönetimine çevireceğini açıkladı.
Kıbrıs Rum radyosunun haberine göre, İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos ile görüşen II. Hrisostomos, 70’li yıllarda III. Makarios tarafından Kıbrıs Rum yönetimine verilen Kilise mallarının Güney Kıbrıs’ta kalan bölümünün tapularının da yönetimin üzerine çevrileceğini açıkladı.
Kilise malların Kıbrıs Rum yönetiminin kullanımında olduğunu, ancak ilk kez tapu devri yapılacağını ve hibe yoluyla devredilecek malların değerinin 80 milyon Euro’ya yakın olduğunu belirten II. Hrisostomos, bu devir işleminin sadece Güney Kıbrıs’taki Kilise mallarıyla ilgili olduğunu da ekledi. II. Hrisostomos, bu kapsamda olmayan Kuzey Kıbrıs’taki Kilise mallarının daha çok olduğunu, bazılarının da sahilde olmaları nedeniyle daha değerli olduklarını ekledi.
İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos ise, Kilise’ye ait malların tapu devrinden memnuniyet belirtti.
Gerek Kuzey’deki Kıbrıs Rum mallarının, gerekse Güney’deki Türk mallarının alım-satım konusu olmaması gerektiği konusunda Başpiskopos ile hemfikir olduklarını da belirten Hasikos, “Mülkler olmalı ki zamanı geldiğinde müzakere veya tartışma konusu olsunlar” ifadelerini kullandı. tak

Bu haber toplam 1740 defa okunmuştur
Etiketler : ,