1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CTP yasadışı vatandaşlıkları yine yargıya taşıdı!
'Kıbrıslı Türkler AB yurttaşlar topluluğunun bir parçası olduğunu göstermeli'

'Kıbrıslı Türkler AB yurttaşlar topluluğunun bir parçası olduğunu göstermeli'

AP seçimlerine aday olan Niyazi Kızılyürek, seçim çalışmaları çerçevesinde Akdoğan köyünü ziyaret etti ve Akdoğan Spor Kulübünde bir konuşma yaptı.

A+A-

AP seçimlerine aday olan Niyazi Kızılyürek, seçim çalışmaları çerçevesinde Akdoğan köyünü ziyaret etti ve Akdoğan Spor Kulübünde bir konuşma yaptı. Konuşmasında Kıbrıslı Türklerin yüzlerinin her zaman Avrupa’ya dönük olduğunu vurgulayan Kızılyürek, 2002-2004 yıllarında AB üyesi olabilmek için kitleler halinde sokaklara dökülen Kıbrıslı Türklerin, Türk tarafının 2002-3 arasında izlediği yanlış politikalar sonucunda ve de Kıbrıs Rum toplumunun 2004 referandumlarında “hayır oyu kullanmasıyla siyasi bir entite olarak AB üyesi olamadığını ama Kıbrıslı Türklerin AB yurttaşı olduklarına vurgu yaptı. Bu kazanımı küçümsememek gerektiğini vurgulayan Kızılyürek, Avrupa Parlamentosu seçimlerine Kıbrıslı Türklerin katılmasının son derece önemli olduğunu ifade etti. Kıbrıslı Türklerin bu haklarını kullanarak AB yurttaşlar topluluğunun bir parçası olduklarını göstermelerinin toplumun yararına olacağını söyledi.

Ferdi Sabit Soyer: “Kıbrıslı Türkler AP Seçimlerine Katılmalıdırlar”

Toplantıda hazır bulunan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) eski başkanlarından Ferdi Sabit Soyer de AP seçimlerine katılmanın yararlarına değindi ve Kıbrıslı Türkleri 26 Mayıs’ta kurulacak seçim sandıklarına giderek oy kullanmaya davet etti. Soyer şöyle konuştu:

“Niyazi arkadaşımın yer aldığı AKEL aday tanıtım etkinliğine katılma fırsatım olmuştu ve orada AKEL’in ‘Sesime Güç ver!’  sloganı çok hoşuma gitmişti. Şimdi bu seçim dönemine girerken eğer vatandaş olan yada kimlik kartı olan insanlar gidip oy kullanmazsa glajı bozuk otomobilin sesine benzer gur gur edersin, bir milimetre ileri gitmezsin. Burada sese güç vermek için sandığa gitmek lazım. Eğer Niyazi beye gidip oy verip destek olursak ve de seçilip Avrupa Parlamentosu’na girerse inanıyorum ki birçok şey ileriye gidecek. Bunun bize getireceği birçok faydaları olacak. Eğer Niyazi bey oraya giderse ve sesimiz olursa, Yeşil Hat Tüzüğü’nün genişletilmesi, AB’ye bağlı ilişkilerin ilerletilmesi, diğer başka noktalar ve iki toplumun arasındaki ilişkilerin genişletilmesi için çok iyi  bir şey olur. Bu yalnız Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasındaki ilişkileri değil Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin gelişmesine de katkı sağlayacaktır. Bu nedenle ben AP seçimlerine aday olan Niyazi Kızılyürek dostuma başarılar diliyorum.”

Bu haber toplam 1226 defa okunmuştur