1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. "Kıbrıslı Rumların kuzeyden alışverişi kontrolden çıktı"
"Kıbrıslı Rumların kuzeyden alışverişi kontrolden çıktı"

"Kıbrıslı Rumların kuzeyden alışverişi kontrolden çıktı"

Kıbrıslı Rumların kuzeyde gerçekleştirdikleri mal ve akaryakıt alımları konusu Kıbrıs Meclisi Ticaret Komitesi’nde ele alındı

A+A-

Kıbrıslı Rumların kuzeyde gerçekleştirdikleri mal ve akaryakıt alımları konusu Kıbrıs Meclisi Ticaret Komitesi’nde ele alındı.

Fileleftheros gazetesi, Meclisi Ticaret Komitesi’nde konuşan gümrük sorumlusuna göre, kuzeye geçişlerinde akaryakıt aldıkları tespit edilen beş taksiciye ceza kesildiğini yazdı.

Geçiş kapılarındaki Rum gümrükçülerin ekim ayında bin 200 taksiyi kontrol ettikleri belirtilirken, taksicilerin kuzeye geçişleri ve dönüşlerinde depolarındaki benzin miktarının kontrol edilerek, kuzeyden akaryakıt alımı yapılıp yapılmadığının tespit edildiğini ifade edildi.

Akaryakıt aldıkları belirlenen beş taksiciye toplamda 2-3 bin Euro ceza kesildiğini vurgulayan gazete, kuzeyden güneye geçişlerde mal alışlarına yönelik yapılan kontrollerin de yetersiz bulunduğunu aktardı.

Komite milletvekillerinin, kuzeyden kaçak ticaretin kontrol edilmesinin de çok zor olduğuna vurgu yaptıklarını belirten gazete, 34 aylık bir süre zarfında sınır kapılarında yapılan kontrollerde, 4 bin 222 ürüne el konulduğu ve 1 milyon Euro’ya yakın para cezası kesildiğini de vurguladı.

“Durum kontrolden çıktı”

Alithia gazetesi ise, Komite Başkanı Kiriakos Haciyannis’in toplantıda yaptığı konuşmada, kuzeyden güneye alışverişlerde “durumun kontrolden çıktığı ve pazardaki rekabeti ile iyi işleyişi bozduğunun herkesin ortak kanısı olduğunu” söylediğini yazdı.

Haciyannis, “bu durumun müsamaha edilemez olduğunu ve bu büyük soruna çözüm bulunması gerektiğini” iddia ederek “konunun daha derinlemesine tartışılması için siyasilerin çağırılacağını” vurguladı.

Yeşil Hat tüzüğünün, kuzey ile güney arasındaki ticaretin “yeniden değerlendirilmesine imkan sağladığı” iddiasında da bulunan Haciyannis, “yetkili makamların kontroller gerçekleştirmekle yükümlü olduklarını ancak bu çerçevede istenilen sonucu alamadıklarını” ifade etti.

Bu haber toplam 2754 defa okunmuştur
Etiketler : ,