1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Kadın cinayetleri tahammül sınırlarını aştı"
"Kadın cinayetleri tahammül sınırlarını aştı"

"Kadın cinayetleri tahammül sınırlarını aştı"

Toplumcu Demokrasi Partisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi (TDP TOCEK), Kuzey Kıbrıs'ta giderek artan kadına yönelik şiddetin ciddi boyutlara ulaşıldığına dikkat çekti

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi (TDP TOCEK), Kuzey Kıbrıs'ta giderek artan kadına yönelik şiddetin ciddi boyutlara ulaştığına, son bir haftada 2 Kadın cinayeti daha yaşandığına işaret ederek, "görülmeyen, duyulmayan şiddet kadınları bir bir hayattan koparıyor” dedi.

TDP TOCEK Başkanı İsmet Cabacaba konuyla ilgili yazılı açıklamasında, Kuzey Kıbrıs'ta kadınların şiddet gördüğünü, psikolojik şiddete maruz kalarak öldürüldüğünü belirterek, "Kadına şiddeti artık görün, duyun ve önlem alın" çağrısında bulundu.

Cabacaba, Kadın cinayetlerinin sıradan bir vakaymış gibi hasıraltı edilerek, akıp giden sıradan haber kalarak görmezden gelinmesinin artık tahammül sınırlarını aştığını belirtti.

Kadına yönelik şiddet ataerkilliğin, cinsiyetçi yaklaşımın ve “eril bakış açısının” bir sonucu olduğuna dikkat çeken Cabacaba, "Ataerkil ve cinsiyetçi yaklaşımlardan vazgeçilerek ve yaşananların ciddi bir sorun olarak görülerek, acilen çözüm üretilmelidir. Erkek şiddeti vardır ve görmezden gelinmemelidir. 'Görülmeyen', 'duyulmayan' şiddet nerdeyse haftada bir, bir kadını daha yaşamdan koparmaktadır" ifadelerini kullandı.

Devletin Kadın cinayetleri ile ilgili üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydeden İsmet Cabacaba, tüm devlet kurumlarının, istisnasız her olayı ciddiyetle ele alarak, önlem alıcı uygulamalarla benzer olayların yaşanmaması adına derhal programlı bir çalışma yapması gerektiğini kaydetti.

Cabacaba, ülkede “Ev İçi Şiddet Yasası”nın olmamasının da büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çekerek, söz konusu yasanın hayata geçirilmesi için gereken çalışmaların biran önce yapılması gerekliliği üzerinde durdu.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi Yasası'nın geçmesine rağmen, dairenin hayata geçmediğini de söyleyen Cabacaba, Devlet’in görevini  yerine getirmemesi ve bazı yasal eksikliklerin kadınlarda mağduriyet yaratarak, şiddete maruz kalmalarına, hatta yaşamlarından olmalarına neden olduğunu belirtti

Bu haber toplam 1776 defa okunmuştur
Etiketler :