1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. İŞTE KORKU DOLU ANLAR!
İŞTE KORKU DOLU ANLAR!

İŞTE KORKU DOLU ANLAR!

İstanbul’dan dün Ercan Havaalanı’na gelmek için havalanan Atlasjet uçağının yaşadığı büyük tehlike kameralara yansıdı.

A+A-

 

İstanbul’dan dün Ercan Havaalanı’na gelmek için havalanan Atlasjet uçağının yaşadığı büyük tehlike kameralara yansıdı. Uçaktaki yolcuların yaşadığı korku, bazı yolcular tarafından görüntülendi. YENİDÜZEN, uçakta yaşanan korku dolu anların görüntüsüne ulaştı. Uçağın türbülansa düştüğü andaki yolcuların çığlıkları, panik dolu anlar ve gözyaşları yaşanan korkuyu gözler önüne serdi.

 

 

 

 


Video görüntü: Tuğçe Seda Çankaya

 

Atlas ‘düşme tehlikesi’ geçiren uçakla ilgili açıklama yaptı…

“Pilotlarımızın deneyimi ve soğukkanlılığı sayesinde iniş başarılı bir şekilde tamamlandı”

Atlas Global, İstanbul- Ercan seferini yapan ve tehlike geçiren uçakla ilgili açıklama yaptı.

Atlas Global, 27 Temmuz tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 18:10’de IST/ECN seferini yapan Airbus A320 tipi uçağın kalkıştan bir süre sonra 4000 feet’e yükseldiği sırada İstanbul’da başlayan yoğun dolu yağışından etkilendiğine işaret etti.

Altas Global’ın açıklaması şöyle:

“Dolu fırtınası sırasında uçağımızın burun kısmı ve ön camlarının zarar görmesi nedeniyle kaptan pilotumuz Atatürk Havalimanı’na geri dönme kararı almıştır, Pilotlarımızın deneyimi ve soğukkanlılığı sayesinde iniş başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

İnişten sonra uçağımız bakıma alınmış, 121 yolcusu ve 6 mürettebat farklı bir uçağa aktarılarak Kıbrıs Ercan Havalimanı’na gönderilmiştir.”

Pilot: “İniş esnasında yan camdan pisti görmek için uçağı yan yatırdık”

“Kaptan pilotumuz Oleksandr Akopov konuyla ilgili olarak “Dün akşam Türkiye'de çok nadir gördüğümüz bir hava muhalefeti yaşandı. 1 saat içinde 10 derece düşen hava sıcaklığına bağlı olarak süper hücreli fırtınadan kaynaklı dikey akımlar ve şiddetli rüzgar nedeniyle çok yoğun dolu yağışı oluştu. Bu sırada inişe geçen ve kalkış yapan tüm uçaklar rotalarını değiştirmek zorunda kaldı. 4000 feet’de seyrederken bizim de uçağımızın burun kısmı ve kokpit camları hasarlandı. Bu sebeple iniş yapma kararı aldık. İniş esnasında yan camdan pisti görmek için uçağı yan yatırdık. Bilinçli yapılan bu hareket sonrası iyi bir koordinasyonla piste güvenli iniş yaptık” şeklinde bilgi vermiştir.”

Olay sırasında uçağımızın kontrolü Sovyetler Birliği döneminde havacılık sektörünün merkezi olan Ukrayna’da eğitim gören son derece deneyimli bir uçuş ekibindeydi. Uçakta bulunan kaptan pilotumuz 13 bin 908 saatlik uçuş deneyimi ve defalarca simülasyonlardan geçerek bu tür aksiliklere hazırlıklı olması sayesinde sorunsuz bir şekilde bu hava muhalefetinin atlatılmasını sağlamıştır.

 

Gazeteci Tuncay Özkan da Altasjet uçağının İstanbul Havaalanı'na geri dönüş görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı

Bu haber toplam 40531 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
İlgili Haberler