1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail, Gazze'nin güneyindeki asker sayısını azaltıyor
İsrail, Gazze'nin güneyindeki asker sayısını azaltıyor

İsrail, Gazze'nin güneyindeki asker sayısını azaltıyor

İsrail ordusunun Pazar günü yaptığı açıklamaya göre, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta bulunan birliklerin sayısı azaltılacak.

A+A-

İsrail'in Pazar günü yaptığı açıklamaya göre, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta bulunan birliklerin sayısı azaltılacak.

İsrail ordusu sözcüsü Yarbay Peter Lerner, Han Yunus'taki görevlerin tamamlandığını, ancak Gazze'de "ciddi bir gücün" operasyona devam edeceğini söyledi.

Buna göre, İsrail ordusu Han Yunus çevresindeki asker gücünü bir tugayla sınırlandıracak.

İsrail ordusunun bu hamlesinin, savaşın sonuna yaklaşıldığına yönelik bir gösterge olmaktan çok, taktik bir geri çekilme olabileceği değerlendiriliyor.

Zira İsrail ordusu sözcüsü Lerner, "Savaş bitmedi. Yalnızca rehineler eve döndüğünde ve Hamas ortadan kalktığında savaş sona erebilir" dedi ve ekledi:

"Ordu birliklerinde azalma olsa da operasyonların sayısı artacak. Refah açık bir şekilde [Hamas ait] bir kale. Hamas'ı ortadan kaldırmamız gerekiyor."

Öte yandan Pazar günü hem İsrail hem de Hamas Mısır'ın başkenti Kahire'deki ateşkes görüşmelerine katılmak üzere heyet gönderdiklerini duyurdu.

İsrail-Hamas savaşının başladığı 7 Ekim'den bu yana altı ay geçti. Gazze'deki İsrail operasyonlarında 6 ayda öldürülen kişi sayısı 33 binin üzerinde. Bunların büyük çoğunluğu sivil.

Birleşmiş Milletler ve çeşitli yardım kuruluşları, Gazze'de yüz binlerce kişinin açlık tehdidi altında bulunduğunu dile getiriyor.

 

Savaşta altı ay geride kaldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçen ay "derhal bir ateşkes ve rehinelerin koşulsuz bir şekilde serbest bırakılmasını" talep eden bir karar çıkarttı. Buna karşın, son altı aydır süren bombardımanda yavaşlama görülmüyor, ölü ve yaralı sayısında da azalma yok.

Gazze'de Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'ne (OCHA) göre, savaşın 175'inci günü itibarıyla en az 32 bin 623 kişi öldü ve 75 bin 92 kişi de yaralandı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) de savaşın başlangıcından bu yana 13 bin çocuğun öldürüldüğünü bildirdi.

BM'ye göre kuşatma altındaki Gazze'de 2,3 milyondan fazla kişilik nüfusunun yüzde 85'i altyapının yok edildiği, gıda, su, yakıt ve elektrik sıkıntısı çekilen bölgelerdeki evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Bu haber toplam 1085 defa okunmuştur
Etiketler : ,