1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘İskele’ üniversite  istiyor
‘İskele’ üniversite  istiyor

‘İskele’ üniversite  istiyor

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve Meclis üyeleri, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’i ziyaret etti.

A+A-İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve Meclis üyeleri, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’i ziyaret etti.

İskele Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, görüşmede; İskele’nin uzun yıllardır eğitim, ekonomik kalkınma ve sosyo-kültürel açıdan ihtiyaç duyduğu bir üniversiteye kavuşturulması amacıyla kısa süre önce Dr. Suat Günsel ile yapılan görüşme ele alındı, bölge halkının beklentileri doğrultusunda yatırım yapılabilmesine yönelik talepler yinelendi.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve Meclis üyeleri ziyaretlerinde; 5 Haziran’da yapmış oldukları meclis toplantısında oybirliği ile almış oldukları kararlarını ifade ederek, Yakın Doğu Üniversitesi’nin İskele bölgesinde yatırım yapabilmesi ve faaliyet göstermesi arzusunda olduklarını belirttiler.

GÜNSEL: “UYGUN KOŞULLARIN BULUNMASI DURUMUNDA 20 TEMMUZ’DA TEMEL ATMAYA HAZIRIZ”

İskele Belediyesi açıklamasına göre, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel de konuşmasında, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İskele’nin hak ettiği gelişme düzeyini yakalayabilmesi amacıyla bölgenin ihtiyaçlarının iyi analiz edilerek, bölge halkının beklentileri doğrultusunda hareket edilmesinin en doğru yaklaşım olacağını belirtti.

Dr. Suat Günsel; İskele bölgesine Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Vakfı tarafından yatırım yapılabilmesi için, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Meclis Başkanı, Başbakan, Ana Muhalefet Partisi ve diğer parti başkanları ve bölge sivil toplum örgütleri ile yükseköğrenimin konu hakkındaki görüşlerinin alınması ve uygunluğunun değerlendirilmesinin önemine dikkat çekti.

Alınan görüşlerin olumlu olması halinde; ziraat, hayvancılık ve turizm eğitimi ile sağlık alanında yatırım yapılabileceğini belirten Dr. Suat Günsel; uygun koşulların sağlanması durumunda 20 Temmuz tarihinde ilk olarak Ziraat Fakültesi ve kütüphanenin temellerinin atılabileceğini ve 2018-2019 Öğretim Yılı’nda öğrenci alınmaya başlanabileceğini, Yakın Doğu Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nin İskele bölgesine aktarılabileceğini, sonrasında bölge halkının tercihi ve beklentileri de dikkate alındığında, turizm ve sağlık meslek yüksek okullarının kurulması, özel ilkokul ve kolej ihtiyacının karşılanması ve ayrıca tam donanımlı bir hastanenin de faaliyete geçirilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

İskele bölgesinin kalkınmasında büyük önem taşıyacak böyle bir projeyi hayata geçirmekten büyük bir onur duyacağını belirten Günsel, projenin tümünün 5 yıl içinde tamamlanabileceğini de ifade etti.

Bu haber toplam 4300 defa okunmuştur
Etiketler : , ,