1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. İlk ders zili yeniden çaldı...
İlk ders zili yeniden çaldı...

İlk ders zili yeniden çaldı...

Mart ayından beridir Covid-19 salgını gölgesinde kapalı olan okullar, yeni eğitim yılına bugün yine start verdi.

A+A-

Fehime ALASYA

Mart ayından beridir Covid-19 salgını gölgesinde kapalı olan okullar, yeni eğitim yılına bugün yine start verdi.

Çocuklar, sabahın erken saatlerinde çalan ilk ders zili ile sınıflara koşarken, velilerin ise okul önündeki tedirgin bekleyişi dikkat çekti. 

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararına göre, okul öncesi, ana sınıf, 1 ve 2.sınıflar bugün eğitime başladı.

Hatırlanacağı üzere, yeni eğitim yılına 1 Eylül'de başlanmış, ülkedeki vaka sayılarının bir anda artması, akabinde bazı okul öğrencilerinde virüs görülmesiyle okullar yeniden kapanmıştı.

HANGİ YAŞ, NE ZAMAN  EĞİTİME BAŞLAYACAK?

Ana, 1 ve 2. Sınıflar: 1 EKİM (Bugün)

3, 4 ve 5'inci sınıflar: 5 EKİM

Orta okul ve Liseler: 12 EKİM

Özel eğitim, dershane, etüt, kurs yerleri: 12 EKİM

 

EĞİTİM NASIL OLACAK?

- 1 Ekim'den itibaren 5 yaşa kadar olan Okul Öncesi okulları TAM ZAMANLI

- Diğer yaşlar DÖNÜŞÜMLÜ olarak eğitime başlayacak

- Dönüşümlü eğitim uygulamasıyla sınıflarda sınıf mevcudu MAKSİMUM 20 KİŞİ OLACAK

okul-1.jpg
Okullara girişte, önce öğrencilerin ateşi ölçüldü, kapıdaki görevliler çocukları maskelerini burnunu kapatacak şekilde takması konusunda uyardı.

okul-4.jpg
Okul bahçesine girişte ateşi ölçülen her çocuk ardından ellerini dezenfekte ederek sınıfına geçti.

okul-2.jpg
Aileler de en az öğrenciler kadar heyecanlıydı. Çocuklarını okula bahçesine girmeden dış kapıdan içeri teslim eden aileler, duygu dolu anlar yaşadı.

okul-3.jpg
Veliler, sabah saatlerinde sınıfa uğurladığı çocuğunu, okul bahçesi dışında bekledi. Velilerin okul önündeki tedirgin bekleyişi dikkat çekti.

 


Çavuşoğlu: Bu sayı giderek artacak

cc-059.jpg

Bakan Çavuşoğlu ziyareti esnasında gerçekleştirdiği açıklamada, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek, öğrenci ve öğretmenlere sağlıklı, başarılı bir eğitim yılı geçirmelerini temenni etti.

Salgın nedeniyle 10 Mart’ta eğitime ara verdiklerini anımsatan Çavuşoğlu, bu süreç içerisinde tüm altyapı sıkıntılarına rağmen öğretmenlerle birlikte büyük bir gayret göstererek, yaşanan eğitim kaybını uzaktan eğitim ile en aza indirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Okullarda yüz yüze eğitime 1 Eylül’de başlamayı planladıklarını ancak Sağlık Bakanlığı’nın önerisi doğrultusunda 14 Eylül’e ertelediklerini daha sonra alınan kararla ilkokul 1 ve 2. sınıfları 7 Eylül’de yüz yüze eğitime başlattıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, o dönemde ülkede artan vaka sayısından dolayı eğitime yeniden ara verildiğini ve 14 Eylül’de başlaması planlanan yüz yüze eğitimin 1 Ekim’de başlamasına yönelik Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu ile takvimlendirme yaptıklarını anımsattı. 

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA KADEMELİ BAŞLANGIÇ…

Gelinen noktada kurulun önerisi üzerine yeni eğitim öğretim yılına kademeli bir başlangıç yapma kararı aldıklarını ifade eden Çavuşoğlu, bu karar doğrultusunda bugün ilkokul 2. sınıfa kadar olan sınıfların yüz yüze eğitime başladığını söyledi.

Şht. Ertuğrul İlkokulu'nda bugün gelmesi gereken 175 öğrenciden 130’unun okula geldiğini ve ilk güne başladığını belirten Çavuşoğlu, bu sayının önümüzdeki günlerde giderek artacağı inancını dile getirdi.

“BİR SENDİKA HER KONUDA OTORİTE OLAMAZ”

Sendikaların bugünkü eylemini de eleştiren Çavuşoğlu, "Manasız bir grevdir. Bir sendika her konuda otorite olamaz. Öğrencilerimizin güvenliği ve sağlığı konusunda otorite Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’dur. Sendikanın aldığı karar neticesinde öğrencilerin hevesinin kursağında bırakılmasını reddediyoruz ve doğru bulmuyoruz" dedi.

Yüz yüze eğitimin yanında moodle üzerinden yürütülen uzaktan eğitimle ve çeşitli programlarla destek eğitimi vermeye devam edeceklerinin de altını çizen Çavuşoğlu, EBA sisteminin eğitime kazandırılması noktasında çok ciddi adımlar atıldığını ve bu sistemin kısa bir süre içerinde hayata geçirileceğini sözlerine ekledi.

“ARTIK DÜNYADA ONLİNE EĞİTİM HEP VAR OLACAK.. VİZYONUMUZUN İÇERİSİNDE DİJİTAL EĞİTİM HEP YER ALACAK”

Açıklamasında “Artık dünyada online eğitim hep var olacak. Bu yüzden vizyonumuzun içerisinde dijital eğitim hep yer alacak.” ifadelerine de yer veren Çavuşoğlu, hem örgün eğitim hem de dijital eğitim ile yaşanan eğitim kayıplarını gidermeyi hedeflediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, salgının seyrine göre tam zamanlı, tam katılımlı eğitime başlanacağının altını çizdi.

Salgının seyrine göre pozitif vakaların artışıyla okulların yeniden kapanabileceği endişelerini de değerlendiren Bakan Çavuşoğlu "Okullar bulaş yeri değildir, zaten anne ve babaları halk arasındadır. Aslında velilerin koruması gerekiyor. Seyreltilmiş olan bu ortamda, alınan tedbirlerle okullarda bulaşın olmayacağını düşüyoruz. Okullarda eğitim devam etmelidir. Okulların kapatılması, virüsün vereceği zarardan daha büyük olacaktır. Tıp uzmanlarının söylemleri de en son kapanması gereken yerlerin okullar olduğu yönündedir" diye konuştu.

Çavuşoğlu açıklamasının sonunda okulların açılmasında dolayı öğrenci, öğretmen ve velilerin duyduğu heyecanı paylaştığını da ifade ederek, kimsenin bu heyecanı bozmaya hakkının olmadığına vurgu yaptı.

 

KTÖS grev yaptı

 Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) 08:00-09:20 saatleri arasında tüm ana sınıflar ve anaokullarında (4 yaş ve 5 yaş) uyarı grevi yaptı.  

Sendika dün yaptığı açıklamada, çocukları korumak için velileri okul öncesi eğitim çağında olan çocuklarını okullara göndermemeleri çağrısında bulunmuştu.

Okul öncesi eğitimin dönüşümsüz olmasının yanlış olduğunu savunan sendika, greve gerekçe olarak bunu gösterdi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, COVID 19 vaka sayısında yaşanan azalmayla birlikte okulların dönüşümlü olarak eğitime başlaması kararına olumlu baktıklarını ancak okul öncesi eğitim faaliyetlerinin dönüşümsüz başlaması kararının yanlış olduğunu savundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2069 defa okunmuştur
İlgili Haberler