1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. İddia: “Türkiye son sondaj çalışması için veri çalmış olabilir”
İddia: “Türkiye son sondaj çalışması için veri çalmış olabilir”

İddia: “Türkiye son sondaj çalışması için veri çalmış olabilir”

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kyriakos Koushos Türkiye’nin Eni ve Total'in Kıbrıs'ın güneyindeki belirli bölgelere sondaj gemilerini göndermek üzere ayarlanmış teknik verilerini çalmış olabileceğini öne sürdü

A+A-

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kyriakos Koushos, Türkiye'nin, enerji şirketleri Eni ve Total'in Kıbrıs'ın güneyindeki belirli bölgelere sondaj gemilerini göndermek üzere ayarlanmış teknik verilerini çalmış olabileceğini öne sürdü.

Koushos çarşamba günü yaptığı açıklamada, son doğalgaz arama çalışması öncesi Türkiye'nin sondaj gemisini belirli hedefe yönlendirmesine yardımcı olacak verilere el koyduğunu düşündüklerini ancak Kıbrıslı yetkililerin elinde henüz kesin bir kanıt olmadığını söyledi.

Yunanistan devlet kanalı ERT'e konuşan Koushos, "Şirketlerden plan ve çalışmaları çaldıklarını, böylelikle belirli noktalara gittiklerini söyleyen ve muhtemelen doğru olan bilgiler aldık" ifadelerini kullandı.

Hükümet sözcüsü, Eni veya Total'in bu verileri Türkiye'ye verdiğini düşünmediklerini söyledi.

Söz konusu hedef, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin İtalyan şirket Eni ve Fransız şirket Total'e hidrokarbon aramaları için lisans verdiği alan ya da blokta yer alıyor. İki şirket, Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesini oluşturan 13 blokundan yedisinde arama sondajı yapma lisansına sahip.

Koushos, Türkiye'nin "yasa dışı sondaj faaliyetlerine devam ederek uluslararası hukuka saygı duymadığını" söyleyerek "Maalesef Türkiye Doğu Akdeniz'de korsan devlet haline geldi" şeklinde konuştu.

Kaynak: Euronews

Bu haber toplam 1805 defa okunmuştur