1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hristofyas - ıı. Hrisostomos Gerginliği
Hristofyas - ıı. Hrisostomos Gerginliği

Hristofyas - ıı. Hrisostomos Gerginliği

Başpiskopos II. Hrisostomos, Hristofyas’ı bankacılık sistemini yerle bir etmekle suçladı; buna karşılık Hristofyas, II. Hrisostomos’un da bankacı olduğunu ve bankalarla ilgili sorunda pay sahibi olduğuna işaret ederek “ağzını toplamasını” istedi.

A+A-

Güney Kıbrıs Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos Güney Kıbrıs eski Başkanı Dimitris Hristofyas’ı Güney Kıbrıs bankacılık sistemini yerle bir etmekle suçladı; buna karşılık Hristofyas, II. Hrisostomos’un da bankacı olduğunu ve bankalarla ilgili sorunda pay sahibi olduğuna işaret ederek “ağzını toplamasını” istedi.
Politis ve diğer gazeteler Hristofyas’ın II. Hrisostomos’a verdiği cevabın, Hristofyas’ta alışık olunmayan üslupta ve sert olduğunu vurguladılar.
Habere göre, II. Hrisostomos, 1964 Dillirga olaylarında ölen Kıbrıslı Rumlar için Pazar günü Paşiammo’da düzenlenen anma töreninde, bankalar konusuna değinirken Güney Kıbrıs Merkez Bankası Başkan Panikos Dimitriadis’i hedef alarak, Dimitris Hristofyas’a gönderme yaptı.
II. Hrisostomos “Bankacılık konusunda Sayın Hristofyas’ın gerek bankaları gerek kooperatif şirketlerini yerle bir etmeyi başaramayınca bu işi Merkez Bankası Başkanı’na havale ettiğine inanıyorum” ifadesini kullandı.
Bu açıklama üzerine öfkelenen Hristofyas yazılı açıklama yaparak, II. Hrisostomos’un açıklamasının ve adını zikretmesinin kendisini şaşırtmadığını belirtti ve şunları belirtti:
“Genellikle Başpiskopos ağzını açıyor ancak dilinin söylediklerini kontrol edemiyor. Bankalar sorununu, Başpiskopos’un şahsının da dâhil olduğu banka müdürleri ve yetkilileri yaratmıştır. Başpiskopos artık fakir halk popülizmi yapmaktan vazgeçsin ve işletmeci olarak biriktirdiği milyonlarının bir kısmıyla fiilen yardım etsin. Sabrın da bir sınırı vardır, bu nedenle fakir halkı kışkırtmaktan vazgeçsin.”
Fileleftheros haberi “Hristofyas da, AKEL de Başpiskopos’tan Rahatsız... ‘Ağzını Açıyor, Dilinin Söylediğini Kontrol Edemiyor” başlığıyla aktardı.
Simerini “Duyguların Karşılıklı Olduğu Öfke İlişkisi... Başpiskopos, Hristofyas ve AKEL Birbirlerini Eleştirdi”;
Haravgi “Tahrik Etmekten Vazgeçsin”;
Alithia “Merkez Bankası Başkanı İçin Vahşi Zıtlaşma” başlıklarını kullandı. TAK

Bu haber toplam 1858 defa okunmuştur
Etiketler :