1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Hedef tüm başlıklarda sonuca varmak'
'Hedef tüm başlıklarda sonuca varmak'

'Hedef tüm başlıklarda sonuca varmak'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, “Kıbrıs Konferansı’nda hedef, tüm başlıklarda sonuca varmak ve  Kıbrıs sorununu çözmek olmalı” dedi

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, “Kıbrıs Konferansı’nda hedef, tüm başlıklarda sonuca varmak ve  Kıbrıs sorununu çözmek olmalı” dedi

Burcu, İsviçre’nin Crans Montana şehrinde 28 Haziran’da başlayacak Kıbrıs Konferansı öncesi açıklama yaptı.

“Olumlu sonuca varılabilmesi için, herkesin varılan mutabakatlara saygı göstermesi kaçınılmaz” vurgusu Burcu’nun açıklaması şöyle:

"Kıbrıs Türk tarafı, 28 Haziran’da İsviçre’de devam edecek Kıbrıs Konferansı’nda, 4 Haziran’da New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapılan 3’lü toplantıda varılan mutabakata sadık kalarak çalışacaktır.

BM Genel Sekreteri Guterres ile varılan ve açıklanan mutabakata uygun bir şekilde, konferansta tüm başlıklar birbiriyle bağlantılı ve paralel bir şekilde ele alınacak; garantörlerin de dahil olacağı 5’li çalışmalarda güvenlik ve garanti başlığı, 2’li çalışmalarda da diğer tüm başlıklar masada olacaktır.

Kıbrıs Konferansı’nda hedef, sadece tek bir başlıkta ilerlemek sağlamak değil, tüm başlıklarda sonuca varmak ve Kıbrıs sorununu çözmek olmalıdır. Bunun için, New York mutabakatına uygun çerçevede, paralel bir süreç izlenerek resmin bütününün ortaya çıkarılması gereklidir. Kıbrıs Türk tarafı, bu mutabakata sadıktır ve Kıbrıs Konferansı’na bu anlayışla katılacaktır.

28 Haziran’da devam edecek Kıbrıs Konferansı’nın gündemine ve çalışma ilkelerine ilişkin Kıbrıs Rum tarafının farklı yaklaşımlarla açıklamaları, BM Genel Sekreteri ile varılan mutabakatı çarpıtmaya yöneliktir.

Crans-Montana’da olumlu sonuca varılabilmesi için, herkesin varılan mutabakatlara saygı göstermesi kaçınılmazdır.

 

 

Bu haber toplam 1799 defa okunmuştur