“Hastaların mahremiyet hakkı ihlallerine son verilsin”

“Hastaların mahremiyet hakkı ihlallerine son verilsin”

Evrensel Hasta Hakları Derneği, hastaların mahremiyet hakları konusundaki ihlallere son verilmesini istedi.

A+A-

Evrensel Hasta Hakları Derneği, hastaların mahremiyet hakları konusundaki ihlallere son verilmesini istedi.
Bu ihlallerde basın-yayın organlarının da payı olduğunu belirten dernek, medyaya gerekli uyarıyı yapması için Medya Etik Kurulu’na çağrıda bulundu.


Dernekten yapılan açıklamada şu bilgiler verildi ve tespitler paylaşıldı:
“Hasta hakları, temel insan haklarının ayrılmaz bir parçası olarak öncelikle kişinin din, dil, etnik köken, cinsel yönelim veya yasal durumuna bakılmaksızın sahip olduğu ve hiçbir koşulda ihlal edilmemesi gereken haklardır.
Ne var ki, hasta haklarından biri olan ‘mahremiyet’ hakkının sistematik olarak ihlal edildiği ve bu ihlalin de basın-yayın organları ve sosyal medya mecraları yoluyla doğrudan yapıldığını veya yapılan ihlallerin normalleştirildiğini görmekteyiz. Bunun en son örneği ise bir hastanın açık ismi ve ölümüyle sonuçlanan olaylardaki detayların mahremiyet hakkı hiçe sayılarak paylaşılmış olmasıdır.
Mahremiyet hakkı, sadece hasta hakkı değil ayni zamanda temel insan haklarından birisidir ve söz konusu her kim olursa olsun bu hak ihlal edilemez. Ancak ülkemizde adli olaylarla ilgili haberler yapılırken, sanki olayda adı geçenlerin hasta hakları ve temel insan hakları çiğnenebilirmiş gibi bir algı vardır.
Toplumsal yozlaşma, hakların sistematik bir şekilde ihlal edilmesi, ihlal edilmesinin cezasız kalması ve tüm bunları normalleştirilmesinden doğar.
Evrensel Hasta Hakları Derneği olarak Medya Etik Kurulu’nun basın-yayın organları yoluyla artan mahremiyet hakkı ihlalleri konusunda çok daha aktif olması gerektiğini hatırlatır, derhal yasalar ve etik değerler doğrultusunda uyarılar yapmaya çağırırız.
Unutulmamalıdır ki haklar ve özgürlükler hepimiz için yaşamsaldır ve her kim olursa olsun en temel hakların ihlal edilmesine karşı toplumun tüm kesimlerinin tepki göstermesi elzemdir.”

Bu haber toplam 641 defa okunmuştur