1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘Haritayı Tatar’ın müsteşarına verdik’
‘Haritayı Tatar’ın müsteşarına verdik’

‘Haritayı Tatar’ın müsteşarına verdik’

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, “Bir harita verdiler, nerede bu harita” sözlerine, Akıncı döneminin müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu’ndan yanıt geldi: Tatar’ın müsteşarına bizzat teslim ettim.

A+A-

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, “Bir harita verdiler, nerede bu harita” sözlerine, Akıncı döneminin müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu’ndan yanıt geldi: Tatar’ın müsteşarına bizzat teslim ettim.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Kıbrıslı Türk lider olarak müzakereleri yöneten lider Mustafa Akıncı’ya yönelik sözleri yalanlandı.

Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı ofisindeki iletişim eksikliği ya da toplumu bilinçli olarak yanıltma oyunu olarak yorumlanan diyalog geniş yankı uyandırdı.

Cumhurbaşkanlığı eski müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu şu paylaşımı yaptı:

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın bugün basında yer alan şöyle bir açıklaması var: “Bir harita verdiler. Nerede bu harita. Ben cumhurbaşkanıyım bu haritayı bulamadım. Akıncı’ya sorun bakalım nerededir bu harita. Bu haritayı çok merak ediyorum. Sen gidip harita veriyorsun ben bu haritayı bulamıyorum.”

Bu haritayı Sayın Tatar’ın müsteşarına bizzat ben teslim ettim.

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı olarak görevimi tamamlayıp Sayın Okan Donangil’e devrederken, konunun hassasiyeti nedeniyle haritayı, ne olduğunu belirterek kapalı bir zarf içinde şahsen verdim.

Bu arada devletin devamlılığı ilkesi gereği, Crans Montana dahil olmak üzere Sayın Akıncı dönemine ait tüm tutanaklarla belgeler de eksiksiz biçimde Cumhurbaşkanlığı arşivine kaydedilmiştir."

Cumhurbaşkanlığı ofisi reddetti

Hüdaoğlu’nun  “Harita, kapalı zarf içerisinde tarafımdan  Cumhurbaşkanı  Ersin Tatar’ın müsteşarı Okan Donangil’e verildi” iddiası üzerine açıklamada bulunan Cumhurbaşkanlığı  Basın Yayın, Araştırma, Arşiv Danışmanı Aydın Akkurt ise “söz konusu haritanın Cumhurbaşkanlığı arşivinde olmadığını” belirtirken, şöyle dedi;  

“Cumhurbaşkanlığı eski müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu yaptığı açıklamada “Eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından  2016 yılında Kıbrıs müzakerelerinde BM’ye verilen haritanın kendisi tarafından, kapalı zarf içerisinde şimdiki müsteşar Okan Donangil’e verildiğini” iddia etmiştir.

Bu iddia tamamen gerçek dışı olup, Hüdaoğlu tarafından, Donangil’e  söz konusu harita verilmediği gibi, Akıncı döneminde gerçekleşen müzakerelerle ilgili pek çok tutanak ve belge de Cumhurbaşkanlığı arşivinde bulunmamaktadır. Hüdaoğlu tarafından iddia edilenin aksine arşiv belgeleri kapalı zarf içerisinde birilerine verilemez. Bunların imza karşılığında verileceği ve kayıt altına alınacağı yer  Cumhurbaşkanlığı  arşividir.

Söz konusu harita ile diğer  bazı belge ve tutanaklar, ya yok edilmiş, ya da  giderken götürülmüştür. Bu  konuyla ilgili olarak  aylardan beri araştırma ve incelemelerimiz devam ederken, konuyla ilgili yasal işlemler başlatılması için girişimlerimiz de devam etmektedir.”

Bu haber toplam 2614 defa okunmuştur