1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Harcadığımız paranın ve yaptığımız işlerin haddi hesabı yok"
"Harcadığımız paranın ve yaptığımız işlerin haddi hesabı yok"

"Harcadığımız paranın ve yaptığımız işlerin haddi hesabı yok"

Tüm sağlık merkezlerinin 7 gün 24 saat hizmet vermesi için uğraş verdiklerini aktaran Sucuoğlu, 2’nci ve 3’üncü basamak hastanelerin yükünü azaltmaya çalıştıklarını da belirtti.

A+A-

 Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, ilgili yasaların tamamının geçmesiyle birlikte sağlıkta geçerli bir reform beklediklerini ifade etti.

Sucuoğlu,  amaçlarının sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi; kaliteli verimli ve devamlı bir hizmetin sunulmasının sağlanabilmesi; sağlık kurum ve kuruluşlarının kendi imkanları ile karşılayamadıkları ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bakanlığa bağlı olarak döner sermayenin oluşumunu ve  idaresini; döner sermayeden sağlanan gelir ve giderlerin sağlık hizmetlerinde kullanımına ilişkin kuralları düzenlemek olduğun u söyledi.

“Bunlar yıllardır olması gereken yasalardı” diyen Sucuoğlu, sistemi oturtmak için yoğun bir tempoyla çalıştıklarını belirterek, “yasal altyapı yasal düzenleme anlamında hedeflediğimiz noktaya ilerliyoruz” dedi.

Tüm sağlık merkezlerinin 7 gün 24 saat hizmet vermesi için uğraş verdiklerini aktaran Sucuoğlu, 2’nci ve 3’üncü basamak hastanelerin yükünü azaltmaya çalıştıklarını da belirtti.

Bakanlığından verilen bilgiye göre, BRT’de  bir programa konuk olan Sucuoğlu sağlık yasaları ve hastanelerin durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

20 yıldır tartışılan birçok yasa tasarısının meclisten geçtiğini söyleyen Sucuoğlu, bir kısmının meclisten geçtiğini bir kısmının da kısa sürede meclise sunulacağını belirtti ve sağlık bakanlığının sorumluluğu altındaki yasaların tamamının yakın zamanda bitmiş olacağını kaydetti.

Sucuoğlu, Genel Sağlık Sigortası’nda sağlık bacağının bittiğini belirterek ilgili bakanlıklara gönderildiğini ve çalışmaların devam ettiğini de söyledi.

DÖNER SERMAYE YASASI

Döner sermaye yasası sayesinde doktorların performansına göre teşviklendirme yapılacağını dile getiren Sucuoğlu, Döner Sermayenin Genel Sağlık Sigortası içerisinde olmasa olmaz  olduğunu  belirtti.

Sucuoğlu, bu sayede 15.30’dan sonra hastanelerde özel hasta bakma imkanı doğacağını ve hastanın ücretini ödeyerek hastranede öğleden sonra da bakınabileceğini kaydetti.

Alınan ücretin yüzde 60’ının sağlık çalışanlarına yüzde 40’ının ise hastanelerin altyapılarında kullanılacağını söyleyen Sucuoğlu, döner sermayenin en kısa sürede yürürlüğe girmesini beklediklerini ifade etti.

Hastenelerin durumuyla ilgili de genel bilgiler veren Bakan Sucuoğlu, tren yolunda yoğunluk olduğunu ama hastaların memnun olduğunu da belirtti.

1 OCAK’TAN İTİBAREN RANDEVULU SİSTEM...

Bakan Sucuoğlu, 1 Ocak itibarıyla Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin tamamının randevu sistemine geçeceğini vurguladı.

Sucuoğlu, randevu sistemine  tamamen geçildiği zaman numaralı sistemin de kalkmış olacağına dikkat çekti.

Sucuoğlu, özel hastaneler yasa tasarısı ve tüzüklerinin bakanlar kurulundan geçtiğini ve meclise sevk edileceğini hasta hakları yasasıyla ilgili de doktorlarla görüşme yapıldıktan sonra yakın zamanda Bakanlar kuruluna sunulacağını ve meclise sevk edileceğini ifade etti.

GÜZELYURT HASTANESİ

Güzelyurt hastanesinin inşasının yoluna girdiğini, Lefke’ye de proje hazırlandığını anlatan Sağlık Bakanı Sucuoğlu,  Karpaz Hastanesinin temelini Ağustos veya  Eylül ayında atmayı hedeflediklerini belirtti.

Bakan Sucuoğlu, “Nalbantoğlu hastanesinde park sorunu çözüldü. Derede bir damla su yok. Hastanede düşük voltaj olayı artık yok, asansör sorunu çözüldü. Yıllarca bakımsız kalan merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerinin bakım ve onarımı  devam etmektedir, En kısa sürede tam kapasite ile hizmete girecektir. Altyapı anlamında yaşanan birçok sıkıntıyı çözmeye çalıştık.Harcadığımız paranın ve yaptığımız işlerin haddi hesabı yok amacımız yeni hastanedir ama şuanda Dr. Burhan Nalabantoğlu Hastanesi’ne ihtiyacımız var”  diye konuştu.

Bu haber toplam 1911 defa okunmuştur
Etiketler : ,