1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Gizlice mahkeme salonunu çekti
"Hakkımız olanı istiyoruz"

"Hakkımız olanı istiyoruz"

Mağusa Belediyesi'nde Mağusa Türk Genel İş Sendikası'na bağlı çalışan personeller, "ek mesainin ödenmemesi ve aşırı istihdam" gibi sebeplerle grev yapıyor.

A+A-

 

Dila ŞİMŞEK

Mağusa Belediyesi'nde grev: Hakkımız olanı istiyoruz

Mağusa Belediyesi'nde Mağusa Türk Genel İş Sendikası'na bağlı çalışan personeller, "ek mesainin ödenmemesi ve aşırı istihdam" gibi sebeplerle grev yapıyor.

Sendika Başkanı Halil Karagil, Başkan İsmail Arter'in Cuma günü yurtdışına çıktığını bildirerek, "Grev yapılacağını bildiği için gitti, ben yokken grev yapmanız doğru değil diye eleştirdi" şeklinde konuştu. 374 sendikaya bağlı çalışan personelden greve katılım sayısı oldukça yoğundu. Yapılan grevin dikkate alınmaması takdirinde, aybaşında daha katı ve süresiz greve gidileceği açıklandı.

m1-105.jpg

m2-085.jpg

m3-048.jpg

m4-025.jpg

m5-005.jpg

m6-004.jpg


 

Grev yerinde TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Halil Karagil, uyarı grevini¸ çalışanların ek mesailerinin ödenmemesi, belediyede hiyerarşik yapının bozuk olması ve 3 aydır maaşların ve sosyal hakların geç ödenmesi nedeniyle gerçekleştirdiklerini söyledi.
Karagil, işverenin kendine buyruk istihdamlara devam ettiğini, Gazimağusa Belediyesi’nin mali yapısının bozuk olduğunu, sendika olarak “tedbir alın” uyarısında bulunmalarına rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını savundu.
Halil Karagil, Mağusa Türk Genel İş Sendikası olarak belediyenin mali yapısının bozuk olması nedeniyle 2019 yılı toplu iş sözleşmesinde çalışanların sosyal haklarından fedakarlık yapacaklarına dair yazılı bildirimde bulunmalarına rağmen bu yazıya cevap alamadıklarını, 8 ay geçmesine rağmen 2019 yılı toplu iş sözleşmesinin imzalanmadığını söyledi.
Hiyerarşik yapının “olmazsa olmazları” olduğunu vurgulayan Karagil, hiyerarşik yapının bozulmasının Belediye Başkanı’ndan kaynaklandığını savunarak, disiplin suçlarının işleme konulmadığını söyledi.
Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Halil Karagil, 20-25 gün önce ek mesailer, maaşların geç ödenmesi ve toplu iş sözleşmesi ile ilgili yazılı görüş bildirerek görüşme talep etmelerine rağmen bunun gerçekleşmediğini ifade etti.
Belediye Meclisinin de asli görevini yapmadığını iddia eden Karagil, Belediye Meclisi’nin belediyenin kötü yönetimine karşı yetkilerini kullanarak sorunlara çözüm getirebileceğini söyledi.

“BELEDİYE KÖTÜ YÖNETİLİYOR… ÇÖP TOPLAYAMAYACAK HALE GELDİ”

Gazimağusa Belediyesi’nin kötü yönetildiğini iddia eden Karagil,  “Talebimiz net; hem Belediye Meclisi, hem İsmail Arter hem de Mağusa halkının bu belediyede neler olup bittiğini görmeleridir” dedi.
Karagil,  5 yıl önce belediyenin 11 çöp toplama aracı varken bugün bu sayının 3’e düştüğünü, belediyenin çöp toplayamayacak hale geldiğini belirtti.
Karagil, gerekli tedbirler alınmazsa, istihdamlar devam ederse, grevlere devam edeceklerini sözlerine ekledi. (TAK)

Bu haber toplam 4274 defa okunmuştur
İlgili Haberler