1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Hükümet ‘kısmi’ dedi, üst komite tümüyle kapattı
"Günlerdir yersiz bir tartışma var"

"Günlerdir yersiz bir tartışma var"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs’ın güneyinde Guterres Çerçevesi’nin tarihine ilişkin devam eden tartışmalar hakkında açıklamada bulundu

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs’ın güneyinde Guterres Çerçevesi’nin tarihine ilişkin devam eden tartışmalar hakkındaki açıklamasında, “BM dahil herkes biliyor ki tek Guterres Çerçevesi 30 Haziran 2017 tarihlidir” diyerek, güneyin bu verimsiz tartışmaları bir yana bırakarak, Kıbrıs’ın geleceğine ilişkin vizyonunu artık netleştirmesi gerektiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nün açıklaması şöyle:

“Günlerdir Kıbrıs Rum tarafında yersiz bir 30 Haziran – 4 Temmuz tartışması yaşanmakta olduğunu izliyoruz. BM dahil herkes biliyor ki 4 Temmuz tarihli bir belge söz konusu değildir. Tek Guterres Çerçevesi 30 Haziran 2017 tarihlidir ve eğer bu çerçeve, Cumhurbaşkanımızın daha önce de belirtmiş olduğu gibi, bundan sonra bir rol oynayacaksa, bunun sulandırılmadan, çarpıtılmadan ele alınması gerekecektir.

Rum tarafının atıfta bulunduğu 4 Temmuz tarihinde liderler seviyesinde bu konuda herhangi bir toplantı yapılmamıştır. Söz konusu tarihteki müzakereciler görüşmesinde de herhangi bir ortak anlayışa varılmamıştır. Dolayısıyla, uzlaşı sağlanmayan bir görüşmeden yola çıkılarak bunun, “Gutteres’in izahlı çerçevesi” diye takdim edilmeye çalışılması abesle iştigaldir.

Rum tarafının bu gibi verimsiz tartışmalarının Kıbrıs sorununun çözümüne herhangi bir katkı yapmadığı açıktır. Beklentimiz, Rum tarafının bunları bir yana bırakarak, Kıbrıs’ın geleceğine ilişkin vizyonunu artık netleştirmesidir.

Cumhurbaşkanımız 26 Şubat’taki görüşmeye, Sayın Anastasiadis’in ortaya koyduğu desantralize federasyon kavramını somutlaştırarak içini doldurmasını ve varsa başka fikirlerini dinlemeye samimi ve yapıcı bir tutumla katılacaktır.”

Bu haber toplam 1148 defa okunmuştur