1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Günde 80-100 vatandaşlık... Tükeniyoruz"
"Günde 80-100 vatandaşlık... Tükeniyoruz"

"Günde 80-100 vatandaşlık... Tükeniyoruz"

BKP “Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin talebi üzerine günde 80-100 arası vatandaşlık işlemi yapıldığı gerekçesiyle” İçişleri Bakanlığı önünde eylem düzenledi.

A+A-

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) “Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin talebi üzerine günde 80-100 arası vatandaşlık işlemi yapıldığı gerekçesiyle” İçişleri Bakanlığı önünde eylem düzenledi.

Eylemde, “Kimlik ve Varlığımıza Sahip Çıkacağız”, “Vatandaşlık Dağıtmaya Son” ve “Azınlığa Düşmeyi Kabul Etmiyoruz” ifadelerinin yer aldığı pankartlar tutuldu.

İZCAN: “BU, KIBRIS TÜRKÜ’NÜN TÜKETİLMESİDİR”

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan eylemde yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nda günde 80-100 vatandaşlık işlemi yapıldığını, bunun ayda iki bin, yılda 24 bin vatandaşlık işlemine mukabil olduğunu söyledi.

İzcan, Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin 27 bin kişinin vatandaş yapılmasını talep ettiğini da iddia etti.

Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti Hükümeti’nin beklentisinin, bir sonraki seçime kadar 25-30 bin kişiye vatandaşlık vererek 105 bin olan seçmen sayısını 130 bine çıkararak seçimlerde avantaj elde etmek olduğunu iddia eden İzcan, “Bu politika Kıbrıs Türk toplumunu ve iradesini tamamen bitirmeye yöneliktir, bu bir asimilasyondur, Kıbrıs Türkü’nün tüketilmesidir. Bu entegrasyon siyasetinin bir parçasıdır, Kıbrıs Türk toplumunun varlığını, kimliğini, geleceğini yok edecekler. Politika bunun üzerine kurulmuştur” dedi.

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerde Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs Türk vatandaşlarının sayısını 220 bin olarak verdiğini ancak yapılan vatandaşlıklarla bu rakamın da 250 bini bulacağını kaydeden İzcan, dağıtılan vatandaşlıkların görüşmeleri de sabote edeceğini iddia etti.

“Ankara’daki hükümetin dayatmalarıyla, talepleriyle bu vatandaşlıklar yapılıyor” diyen İzcan, bu vatandaşlık işlemleriyle hem uluslararası hem de yerel hukukun çiğnendiğini savundu.

Hükümeti son dönemdeki devlet arazilerini kiralanma kararlarından dolayı da eleştiren İzcan, Hükümeti devlet arazilerini siyasilerin yakınlarına kiralamaya çalışmakla eleştirdi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası karşısındaki arazinin de Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın oğluna yurt inşası yapılmak üzere kiralandığını da iddia etti ve Denktaş’a açıklama yapma çağrısında bulundu

İzcan, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nu ise sanal kumar için bir kişiye izin verilmesine yardımcı olduğu yöndeki açıklamalarından dolayı eleştirdi.


 

Bu haber toplam 2558 defa okunmuştur