1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Turan bulundu
Gazze saldırısına tepki yağdı

Gazze saldırısına tepki yağdı

Uluçay, Gazze sınırındaki saldırılarda şehit olanlara, Allahtan Rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, Mecliste bulunan 6 partinin saldırıyı kınadığını kaydetti.

A+A-

 Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Gazze sınırındaki saldırılarda şehit olanlara, Allahtan Rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, Mecliste bulunan 6 partinin saldırıyı kınadığını kaydetti.
Uluçay, partiler adına, BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluma saldırılar karşısında sessiz kalmamaları çağrısı yaptı.

ULUSLARARASI ÖRGÜTLER VE ULUSLARARASI TOPLUM HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞRILDI

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Gazze’de yaşanan olaylardan dolayı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İsrail’i kınadı.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “ABD, uluslararası hukuk ve uyuşmazlıkların barışçıl yöntemlerle çözülmesi gereği hilafına Arap-İsrail savaşlarına benzer şekilde barışı tehlikeye atan yeni bir vahim hataya imza atmıştır. Dünyanın gözü önünde, insanların yaşam hakkını elinden alan bu olaylara sebebiyet vermesi nedeniyle ABD’yi ve sivillere karşı orantısız silahlı güç kullanmaktan çekinmeyen İsrail devletini kınıyoruz” denildi.

Açıklamada, Filistin topraklarında, Filistin halkının haklarını ve hassasiyetlerini yok sayarak yaratılmak istenen oldu-bittiler sonucunda ortaya çıkan can kayıplarından derin üzüntü duyulduğu da dile getirildi.

“KKTC olarak, gerek bu bölgede gerekse dünyanın herhangi bir yerinde uzun yıllardır devam etmekte olan bu türden uluslararası uyuşmazlıklarla ilgili olarak şiddeti tetikleyecek yaklaşımlardan uzak durulması gereğini ve uyuşmazlık taraflarının barışçıl bir diyalogla sorunları aşmaya çalışmaları ihtiyacını yeniden hatırlatırız” denilen açıklamada, “Bu vesileyle başta BM ve AB olmak üzere uluslararası örgütleri ve uluslararası toplumu bu vahim gelişmelere karşı tedbir almak için harekete geçmeye davet ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

FİLİSTİN HALKINA DESTEK

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Türkiye’nin çağrısı üzerine olağanüstü toplanacak olmasını önemli olduğu kaydedilen açıklamada, “Toplantıda KKTC olarak yerimizi alıp Filistin halkı ile dayanışmamızı ortaya koyarak uluslararası toplumun bir parçası olma irademizi bir kez daha göstereceğiz” denildi.

ETKİN BİR GARANTİ SİSTEMİ

Açıklamada “Sivillere karşı yaşanan bu şiddet olayları, bir toplumun var olabilmesi açısından güvenliğin aslında halen en önemli unsurlardan birisi olduğunu bir kez daha hepimize göstermiştir. Bu bağlamda Kıbrıs Türk Halkının, güvenliğini sağlayacak etkili bir garanti sistemini neden talep ediyor olduğunu anlamakta zorlanan ya da anlamak istemeyenlerin Filistin’de yaşananları dikkatle izlemesinde yarar görüyoruz” ifadeleri kullanıldı.


İSRAİL VE FİLİSTİN’E MÜZAKERE ÇAĞRISI

Kıbrıs Cumhuriyeti, Dışişleri Bakanlığı’ndan Pazartesi günü yapılan basın açıklamasında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Gazze’deki olayların artmasından ciddi endişe duyduğu ve daha fazla can kaybı olmasından kaçınılması gerektiği belirtildi.

 Açıklamada şöyle denildi:

“Kıbrıs Cumhuriyeti Gazze’de onlarca kişinin ölmesi, yüzlerce kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayların artmasından ciddi endişe duymaktadır. Daha fazla can kaybı olmasından kaçınılmalıdır. Herkesin azami hassasiyeti göstermesi çağrısı yapıyoruz.” 

 “Dünya, Filistinlilerin ve İsraillilerin yararına olacak, bölgede barış ve güvenliğe önemli katkı sağlayacak iki devletli bir çözüm çerçevesinde Filistin-İsrail anlaşmazlığına barışçı bir çözüm için iki tarafın müzakereleri başlatmasının kaçınılmaz bir gereklilik olduğunun üzerine etkili biçimde eğilmesi gerektiğine şahit olmaktadır.”

 “Kıbrıs tek tanrılı üç dinin kutsal şehri Kudüs’ün nihai geleceğine, müzakereler yoluyla karar verilebileceği görüşünü korumaktadır.”


 

DAÜ REKTÖRLÜĞÜ BAHAR ŞENLİKLERİNİ İPTAL ETTİ
dau-k.jpg

İsrail’in “katliam” olarak nitelenen Filistin halkına yönelik saldırıları Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) protesto edildi.
DAÜ Rektörlüğü önünde toplanan bir grup öğrenci, büyük Filistin bayrağı ve pankartlar açarak, İsrail ve ABD aleyhine Arapça slogan attı.
Protesto eylemine, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ve bazı Rektör Yardımcıları da katılarak destek verdi.
Eylemde, saldırıda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu
Filistin halkına manevi destek içini isteyenlerin Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde kan verebileceği duyuruldu.
DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, İsrail’in katliamı nedeniyle yarın başlayacak olan bahar şenliklerinin iptal edildiğini ve bu yıl yapılmayacağını açıkladı.
Osam, ayrıca DAÜ’de İsrailli öğrenci bulunmadığını, başvuru olsa dahi İsrailli öğrenci kabul etmeyeceklerini açıkladı.
Osam , Filistin halkına yönelik hunharca katliamın izahının mümkün olmadığını, suçsuz insanların ideolojik temelli katliamlara maruz kalmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.
Osam, DAÜ olarak İsrail’i protesto ettiklerini, kınadıklarını ve lanetlediklerini belirterek Hristiyan dünyasının dini lideri Papa’dan İsrail saldırılarını durdurmasını istedi.
Osam, DAÜ olarak Filistin halkının yanında olduklarını ve Filistinlilerin yaralarına merhem olmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

 

TEPKİ YAĞDI

Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Filistin’de gerçekleşen katliamı sadece kınama/lanetleme ile geçiştirmeyi reddederek, daha ötesine geçerek, sorumluluğunun farkında, vicdan sahibi tüm insanları başta yaşam hakkına kasteden, hiçleştiren her türlü zulmün durdurulması için eyleme geçmeye davet etti.
Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan ise, İsrail devletinin, Gazze- İsrail sınırında masum ve silahsız sivil Filistin halkına karşı gerçekleştirdiği katliamı şiddetle kınayıp lanetlediklerini belirtti.
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) de, dünyada barışın önemini vurgulayarak, Ortadoğu’da yaşanan kıyımın sorumlularını lanetlediğini bildirdi.
Öte yandan Sol Hareket,  İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırıları ve uygulamalarının   Nazi faşizminden farksız olduğunu belirtti.
 Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP) ise , “Kendini, dünya barışının koruyucusu olarak lanse eden, Kıbrıs'ta barış yapılması için uğraştığı iddia edilen ABD emperyalizmi, Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan ederek ve elçiliğini Kudüs’e taşıyarak yeni bir provokasyona girişti” açıklamasında bulundu.
K.T.Ticaret Odası ise şu açıklamayı yaptı; Filistin’de yaşanan olayları, İsrail askerlerinin göstericilere ateş ile karşılık vererek çok sayıda insanın ölümüne ve binlerce insanın yaralanmasına yol açmasını şiddetle kınarız. Bu gelişmelerde rol oynayan bütün devlet adamlarını, daha soğukkanlı ve bilinçli olarak terörün kaynaklarını kurutmaya; doğal kaynakları küresel refahın gelişmesi için hakça kullanmayı müzakereler yolu ile temin etmeye çağırırız.

 

 

Bu haber toplam 1572 defa okunmuştur
Etiketler : , , ,