1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Devlet, olası afetlere karşı her zaman hazır"
Erdoğan imzasıyla hibe kullanımı

Erdoğan imzasıyla hibe kullanımı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararname ile “20 Temmuz tarihinde imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasının tadiline ilişkin anlaşmanın onaylanmasına karar verildiği” açıklandı,

A+A-

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararname ile “20 Temmuz tarihinde imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasının tadiline ilişkin anlaşmanın onaylanmasına karar verildiği” açıklandı, 2019 yılında kullandırılamaya hibelerin kullanılmasına ilişkin TC Teknik Heyeti’ne işaret edildi.

Türkiye Cumhuriyeti resmi gazetesinde yayınlanan kararnamede yer alan “tadil anlaşmasında” 20 Temmuz’da imzalanan anlaşmadan kaynaklı hibelerin kullanımına ilişkin bazı detaylar yer alıyor.

Buna göre; 2020 yılında yeni bir mali ve iktisadi işbirliği anlaşması imzalanarak yürürlüğe girene karar 20 Temmuz’daki anlaşma geçerli oldu.

20 Temmuz 2019’da imzalan anlaşmada yer alan hibelerin kullanımına ilişkin Türkiye bütçesinde yer alan “atıflar” TC 2020 bütçesi için de geçerli oldu.

20 Temmuz 2019’da imzalan anlaşmada yer alan ancak 2019 yılında kullandırılan tutarlardan kalan miktarlar “tadilat anlaşması” kapsamında 2020 yılı içerisinde TC Teknik Heyet kararı ile kullandırılabilecek.

Bu kaynak TC Teknik Heyet kararı ile uygun görülen tertiplerde kullandırılabilecek.

 

Erdoğan kararnameyi imzaladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çeşitli sektörlerinin ihtiyaçlarının giderilmesi ve alt yapı sıkıntılarının aşılması projelerine yönelik 170 milyon Türk Liralık destek sağlaması ile ilgili kararnameyi imzalayarak yürürlüğe girmesini sağladı.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, kararname ile 25 Ocak tarihinde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan 20 Temmuz 2019 tarihli Türkiye Cumhuriyeti-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın tadiline ilişkin ek protokol onaylanmış oldu.

Türkiye Cumhuriyeti adına Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına da Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu’nun imza koydukları ek protokolün bugünden itibaren uygulamaya girmesiyle birlikte geçen yıl Türkiye tarafından projelere ayrılan ancak kullanılamayan kaynaklar bu yıla aktarılacak.

Ek protokol 2020 yılında imzalanacak yeni Türkiye- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mali ve İktisadi İşbirliği Anlaşması’na dek yürürlükte kalacak.

 

protokol2.jpg

Bu haber toplam 2173 defa okunmuştur