1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. El-Sen siyah çelenk bıraktı
El-Sen siyah çelenk bıraktı

El-Sen siyah çelenk bıraktı

El-Sen, Kıb-Tek'te deneme süresini tamamlayan çalışanların kadrolanmadığı gerekçesiyle bugün protesto eylemi düzenledi

A+A-

 Kıbrıs Türk elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası(El-Sen), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda (Kıb-Tek) deneme süresini tamamlayan çalışanların kadrolanmadığı gerekçesiyle bugün protesto eylemi düzenledi ve kuruma siyah çelenk bıraktı.

Kıb-Tek önünde gerçekleşen eylemde,  Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı konuşma yaptı. El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu da sendikanın açıklamasını okudu.

BIÇAKLI: “GEÇİCİ STATÜDE EN ÇOK 24 AY ÇALIŞTIRABİLİRSİNİZ”

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, eylemde yaptığı konuşmada, Kıb-Tek Müdür ve Yönetim Kurulu’nun bilerek ve isteyerek kuruma zarar verdiğini savundu.

Toplu İş Sözleşmesi’nin birçok maddesinin bilerek ve isteyerek başta genel müdür olmak üzere ihlal edildiğini iddia eden Bıçaklı, bugün gerçekleştirdikleri eylemin kurum yönetimine bir ikaz olduğunu söyledi.

elsen-turksen.jpg

Bıçaklı, Toplu İş Sözleşmesi’ne göre, 6 ay ile 24 ay arasında geçici statüsünde çalışanların kadrolanabileceği ve çalışanların geçici statüde en çok 24 ay çalıştırılabileceğine işaret etti.

Arslan Bıçaklı, “Halkın malı olan bu kuruma istedikleri gibi zarar veremezler. Kuruma sahip çıkmaya devam edeceğiz. Önerim, konusu bile olmaması gereken meseleleri bugünden tezi yok çözsünler ve süreci daha kritik yerlere sürüklemesinler” dedi.

EL-SEN

El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu ise, sendikanın yazılı basın açıklamasını okuduğu konuşmasında, geçici statüde istihdam edilen personelin yasal mevzuat ve Toplu İş Sözleşmesi’nin ilgili hükümleri gereği kadrolanmasını sendika olarak ısrarla talep ettiklerine vurgu yaptı.

Öksüzoğlu, mesele askıda tutulurken, üyelerinin zarara uğratılması ve toplu iş sözleşmesinin yok sayılmasının hiçbir şekilde kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Konuyla ilgili olarak KIB-TEK Yönetim Kurulu’na 2 Mayıs’ta mektup yazdıklarını ancak “somut ve sonuç alıcı” bir yanıt almadıklarını belirten Öksüzoğlu, sözkonusu yazıda geçici statüde istihdam edilen personelin pek çoğunun deneme devresini doldurduğu ve Daimi Personel yapılması gerektiğine vurgu yapıldığını söyledi.

Öksüzoğlu, Toplu İş Sözleşmesi’nde belirtilen bu uygulamanın yapılmamasının bir suç olduğuna vurgu yaptı.

 

Bu haber toplam 2221 defa okunmuştur