1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Eide nabız yokluyor
Eide nabız yokluyor

Eide nabız yokluyor

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, bu sabah, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi.

A+A-

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, bu sabah, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi.

Kıbrıs Rum radyosunun haberine göre, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada müzakerelerin devamına yönelik ne yapılacağı konusunda karar vermenin iki toplum liderine bağlı olduğunu ifade etti.

Eide, iki liderin görüşlerini dinleyeceğini ayrıca Anastasiadis ve Akıncı’nın, sürecin ilerlemesi için neye ihtiyaç olduğu konusundaki görüşlerini alacağını belirtti.

Gidip- gelmeye, liderlerle görüşmeye devam edeceğini belirten Eide, bunu yapması için birkaç günün gerekli olabileceğini de ifade etti.

Eide, Anastasiadis ile birlikte, Kıbrıs’a ilişkin yeni bir konferansın yapılmasına olanak tanıyacak bir anlaşmanın iki taraf arasında nasıl sağlanabileceği konusuna odaklandıklarını belirtti.

Eide ayrıca iki tarafın, yeni bir konferansın yapılması için, başarılı bir sonucun elde edilmesi olanağının bulunması gerektiği konusunda mutabık kaldığını da ifade etti.

Rum haber kaynaklarına göre, Eide “kat edilecek hala mesafenin bulunduğunu” da söyledi.


AKINCI EIDE'Yİ KABUL ETTİ

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’nda saat 10.10’da başlayan görüşmede, Akıncı’ya, Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, AB ve Siyasi İşler Danışmanı Erhan Erçin,  Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Onurkan Samani ve bazı müzakere heyeti üyeleri; Eide’ye ise BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile geniş bir BM heyeti eşlik ediyor.

Görüşme sonrasında Eide’nin açıklama yapması bekleniyor.

Bu haber toplam 2099 defa okunmuştur