1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. 'Deniz kaplumbağalarının sayısında artış'
'Deniz kaplumbağalarının sayısında artış'

'Deniz kaplumbağalarının sayısında artış'

Kuzey Kıbrıs Turkcell ile Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin projesi kapsamında balıkçılara eğitim verildi.

A+A-

“Her yıl daha çok kaplumbağa korunuyor ve daha fazla kaplumbağa denize bırakılıyor”

 

Kuzey Kıbrıs Turkcell ile Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin “Kaplumbağalar Korumamız Altında” projesi kapsamında ilk etkinliği yapıldı.
Adamızın en önemli doğal zenginliği olan kaplumbağaların nesillerini sürdürme mücadelesine destek veren Kuzey Kıbrıs Turkcell ve Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, Mağusa’da balıkçıları bilgilendirmek amacıyla bir seminer düzenledi.
Mağusa Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan'ın da yer aldığı seminer balıkçılar tarafından ilgi gördü.
Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nden Robin Snape ve uzman Damla Beton’un sunum yaptığı seminerde, balıkçılarla önemli bilgiler paylaşıldı.

Snape, uzun yıllardır balıkçılar ile ortak araştırmalar yaptıklarını belirterek, kaplumbağalar ve yunusları ağlardan uzak tutacak yöntemler geliştirdiklerine dikkat çekti.
“Böylece canlıların ölmesi engellenirken balıkçılara verdikleri zarar da ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır” diyen Robin Snape, bu araştırmalar sayesinde balıkçıların, kaplumbağaları koruma çalışmalarında aktif rol aldığını anımsattı.

“Bize ihbar ediniz”

Kuzey Kıbrıs Turkcell ile Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti tarafından düzenlenen seminerde, denizlerde bulunan ölü ya da canlı deniz hayvanlarının Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’ne ihbar edilmesi istendi.
“Bize, 0533 861 22 15 numaralı telefondan ihbarda bulunarak çalışmalara destek olabilirsiniz” diyen Robin Snape, sadece koruma değil araştırma projeleri üzerine de yoğunlaştıklarını belirtti.

“Nüfusları artıyor”

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Başkanı Robin Snape, son yıllarda kendilerini en mutlu eden gelişmenin, kaplumbağa nüfusundaki artış olduğunu belirterek, “Deniz kaplumbağalarının adamızı ziyareti açısından da son 25 yılın en yoğun dönemini yaşıyoruz” dedi.

Snape şunları söyledi:
“Akdeniz sahilleri, Caretta Caretta ve Yeşil Kaplumbağalar için en önemli yumurtlama alanlarıdır, toplumda çevre bilinci oluşturulmasında eğitim büyük önem taşıyor. Özellikle balıkçılarla işbirliğimiz son derece önemlidir. Her yıl daha çok kaplumbağa korunuyor ve daha fazla kaplumbağa denize bırakılıyor. Bu mutluluk hepimizindir.”
Yaşadıkları sıkıntıları da anlatan Snape, özellikle “Sokan balığı avcılığı”nın kaplumbağalara zarar verdiğine dikkat çekti.
Sokan balığının, kaplumbağaların en aktif olduğu dönemde avlandığını belirten Robin Snape, şunları söyledi:
“Sokan ağları sığ bölgelerde bırakılıyor ve sokan avcılığı yaz mevsiminde yapılıyor. Kaplumbağaların da en aktif olduğu dönem… Sokan ağları, kaplumbağaların boğulmasına sebep oluyor.”
Snape, bu tehlikelere karşı alternatif çözüm önerilerini de gündeme getirdi.
Caretta Caretta ve Yeşil Kaplumbağalar, her sene yumurtlamak için sahillerimizi tercih ediyorlar. Carettaların birçoğu yumurtladıktan sonra Kıbrıs’tan uzaklara göç ederek, özellikle Kuzey Afrika’ya yöneliyor.

Bu haber toplam 3115 defa okunmuştur