1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “C Star”da 10 tutuklu
“C Star”da 10 tutuklu

“C Star”da 10 tutuklu

“Defend Europe” isimli aşırıcı sağcı örgütün mültecilerin gemilerini engellemek için satın aldığı “C Star” isimli gemi, gemi sahibi, gemi kaptanı, yardımcısı ve 7 mürettebat tutuklandı…

A+A-

Akdeniz’deki mültecilerin önünü kesmeyi hedefledikleri iddia edilen ve geçtiğimiz gün Sahil Güvenlik’in mürettebat çokluğundan şüphelenerek Mağusa Limanı’nda rıhtıma yanaştırdığı “C Star” isimli gemi ile gemi sahibi Armatör Swen Thomas Egerstrom, gemi kaptanı Noyana Don, gemi kaptanı yardımcısı ve 7 mürettebat “Sahte evrak düzenleme” ve “Tedavüle sürme” şüphesiyle tutuklandı. Gemide tespit edilen 20 mültecinin 15’i önceki gece ihraç edilirken, sığınma talep eden ve KKTC’de kalan 5 mültecinin durumu ise netlik kazanmadı.

Ya sınır dışı, ya mahkeme…

Bugün sabah Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri “Defend Europe” isimli aşırı sağcı örgütün kullandığı “C Star” isimli gemide detaylı arama yaptı. Geminin sahibi Armatör Swen Thomas Egerstrom, gemi kaptanı Noyana Don ve kaptan yardımcısı ise sahte evrak düzenleme ve tedavüle sürme şüphesi üzerine gözaltına alınarak Mağusa Polis Müdürlüğü’ne götürüldü. Gemide aramalarını bitiren polis ekipleri gemiyi boşaltarak 7 mürettebatı da sorgulamak üzere Mağusa Polis Müdürlüğüne götürdü. Sorgulanan armatör, gemi kaptanı, kaptan yardımcısı ve 7 mürettebat, sığınma talep eden 5 mültecinin ifadeleri ışığında sorgularının ardından tutuklandı. Sahte evrak düzenleme ve tedavüle sürme gerekçesiyle tutuklanan 10 kişinin bugün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılması veya ayni gemi ile ihraç edilmesi bekleniyor.

 

Bu haber toplam 5116 defa okunmuştur
Etiketler : ,
İlgili Haberler