1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Büyük soygunda çalınan para hala YOK
Büyük soygunda çalınan para hala YOK

Büyük soygunda çalınan para hala YOK

Kooperatif Merkez Bankası’na ait içerisinde 3 milyon TL bulunan para taşıma aracının silahlı ve kar maskeli soyguncular tarafından kaçırılması ile ilgili yürütülen soruşturma sürüyor.

A+A-

Ayşe GÜLER
Kooperatif Merkez Bankası’na ait içerisinde 3 milyon TL bulunan para taşıma aracının silahlı ve kar maskeli soyguncular tarafından kaçırılması ile ilgili yürütülen soruşturma sürüyor. Büyük bir titizlikle süren soruşturmaya rağmen hala 3 Milyon TL bulunamadı.
Silahlı soygun olayı ile ilgili bağlantısı olduğu iddia edilerek tutuklanan ve 31 Temmuz’da mahkemeye çıkarılan zanlılar B.Ç ve A.F,  yarın yeniden Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarılacak.
Öte yandan olayda yer aldığı iddia edilen ve şu anda Türkiye’de bulunan R.F’nin de Kuzey Kıbrıs’a iade edilmesine yönelik Başsavcılık nezdinde başlatılan girişime yönelik henüz bir gelişme yaşanmadı.
Bilindiği üzere soygun olayına karıştığı iddia edilen polis subayı M. Ç’de geçtiğimiz gün Ankara’da tutuklanmış, Türkiye Savcılığı tarafından sorgulanmasının ardından serbest bırakılmıştı.
Serbest kalmasının ardından YENİDÜZEN’e konuşan M.Ç, suçsuz olduğunu, zamanı geldiğinde ülkeye geri dönerek suçsuzluğunu ispatlayacağını açıklamıştı.
Eşi Moldovya uyruklu olduğu öğrenilen M.Ç, Türkiye’de serbest kalmasının ardından Moldovya’ya gittiğini belirtmişti.

Babası sorgulandı
Polis subayı M.Ç ile birlikte Ankara’da olan ve önceki gün adaya dönen babası H. Ç’nin Ercan Havaalanı’ndan ülkeye giriş yapmasının ardından soruşturma kapsamında sorguya alındı.
H.Ç’nin sorgusunun ardından akşam saatlerinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

Gündüz: “Soruşturma sürüyor”
Soygun olayı ile ilgili tutuklanan B.Ç’nin avukatı Menteş Gündüz, YENİDÜZEN’e yaptığı açıklamada soruşturmanın devam ettiğini söyledi.
Polisin önceki gün B.Ç’nin ve M.Ç’nin babası H.Ç’nin ülkeye giriş yapmasının ardından sorguya aldığını ve sorgunun ardından serbest bıraktığını açıkladı.
Gündüz, zanlıların yarın mahkemeye çıkarılacağını hatırlattı.


Olay nasıl yaşanmıştı?

Kooperatif Merkez Bankası’nın içerisinde 3 Milyon TL bulunan para taşıma aracı, kar maskeli ve silahlı iki kişi tarafından kaçırılmıştı.
Lefkoşa-Güzelyurt anayolu üzerinde Mevlevi çemberi yakınlarında 24 Temmuz’da saat 10:30 meydana gelen soygunun ardından, soyguncular kayıplara karışmıştı.
Soyguncular, Lefkoşa’daki bankadan Güzelyurt’taki şubeye para götürmek için yola çıkan ve içerisinde banka görevlisi Halil Ceyhan’ın bulunduğu, Gültekin Serinkan’ın yönetimindeki Ford Focus marka ZFJ 735 plakalı kiralık marka aracın önünü, Güzelyurt yakınlarındaki Mevlevi ikinci çemberinde DC 991 plakalı lacivert renkli Ford marka araç ile kesmişti.
Para taşıma aracı şoförü Gültekin Serinkan ve banka görevlisi Halil Ceyhan’ı silah zoruyla araçtan indiren soyguncular, hem kendi hem de para taşıma araçlarını alarak ortadan kaybolmuştu.
Olayda kullanılan araç ve para taşıma aracı ise soygundan 4 saat sonra Bostancı’da Zaga bölgesi olarak bilinen eski portakal fabrikasının batı kısmındaki patikada terk edilmiş olarak bulunmuştu.
Yaşananların ardından para taşıma aracı şoförü Gültekin Serinkan ve banka görevlisi Halil Ceyhan, polis tarafından sorguya alınmış serbest bırakılmıştı.
Polis bölgede yaptığı araştırmalar sonucunda B.Ç ve A.F’yi tutuklamıştı.

--------------

“Devlet kurumlarına zarar veriyor”

Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun, “3 milyon TL’lik soygunla ilgili raporu bir gazeteyle paylaşmasının”, siyasi bir hareket olduğunu savundu. Hüseyin Özgürgün, UBP Basın Birimi aracılığıyla yaptığı açıklamada, “UBP halkımızın en çok güven duyduğu kurumların siyasi emellere kurban edilmesi girişimleri karşısında asla sessiz kalmayacaktır” dedi.
Yorgancıoğlu’nun davranışının “devlet kurumlarına zarar verdiğini” iddia eden Özgürgün, “Başbakanlık makamı, sorumluğundaki kurumlar arası yazışmaların medyaya servis edilmesi görevini üstlenemez hele de sadece partilerinin gazetesine kaynak olamaz” dedi.
Yorgancıoğlu’nun sorumluluğu hilafına siyasi hedefle davrandığını savunan Özgürgün, son bir yılda ülke ekonomisinin çarklarına çomak sokulduğunu, var olan sorunların yanında her alanda yeni sorunların ortaya çıktığını savundu.
Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Başbakan’ın yönetim zafiyeti olduğunu ve devlet kurumlarına doğrudan zarar vermeyi sürdürdüğünü iddia etti.
Başbakan Yorgancıoğlu’nu, “Asgari ücretin henüz değiştirilememesi, çalışanları ve üreticileri eylem noktasına sürüklemek ve polis teşkilatının içini karıştırma girişiminde bulunmakla” suçlayan Özgürgün, hükümetin istifasının “gerçek gündem” olarak yerini koruduğunu savundu.

Bu haber toplam 3475 defa okunmuştur