1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Atun'un yaptığı açıklamaların altı boş"
'Atun'un yaptığı açıklamaların altı boş"

'Atun'un yaptığı açıklamaların altı boş"

Atun’u halkı yanıltmakla suçlayan El-Sen,  “Sayın Bakan kamuoyu önünde bu 25 kuruşu ispatlamak zorundadır!” dedi.

A+A-

El-Sen,  Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi projesiyle ilgili açıklamalarını eleştirdi. Atun’u halkı yanıltmakla suçlayan El-Sen,  “Sayın Bakan kamuoyu önünde bu 25 kuruşu ispatlamak zorundadır!” dedi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

                                                                                                                                 

Bilimsellikten Uzak, Siyasi Dayatmalara Karşı Direneceğiz!

Önerimizdir; Fizibilite Raporunu Dünya Bankası Hazırlasın

"Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un “Türkiye’den kablo ile elektrik gelmesi” konusunda yaptığı açıklamalar, mevcut hükümetin üretme değil tüketme vizyonuna sahip olduğunu gösteriyor.

Öncelikle Türkiye’den kablo ile getirilmek istenen enerjinin alternatif bir enerji modeli olduğunu ve tüm sistemi besleyecek güce sahip olamayacağını ilgili bakan ile bu konuya karşı “Özel ilgisi” olan herkesin bilmesi gerekmektedir. Sayın Sunat Atun göreve başladığı ilk günden itibaren hedefine KIB-TEK’i almış ve toplumumuzun özvarlığı olan bu kurumumuzu “nasıl peşkeş” çekerim derdine düşmüştür. Çeşitli dönemlerde kurumu bitirmek için birçok yola başvuran Atun, bu toplumun başına bela olan AKSA’nın alım garantili sözleşmesini de kapalı kapılar ardında uzatmaya çalışmıştı. Tıpkı bu dönemde olduğu gibi o dönemde de gerek sendika olarak bizler, gerekse de kamuoyunun baskısı ile Atun’un altına imza koyacağı felaket önlenmişti. Fakat Atun yılmadı ve karşımıza Yenilenebilir Enerji ile çıktı. Sayın Bakan ve ekibi bu konuda öyle bir tüzük hazırladılar ki, direkt olarak hedefin KIB-TEK’i batırmak olduğu açıkça ortada duruyor. Atun’un şimdiki gündemi ise Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi. Bakan, tıpkı diğer konularda olduğu gibi bu konuda da kapalı kapılar ardında kendine has bir şeyler pişirmeye çalışıyor.

Yaptığı açıklamaların altı boş, içeriği tatmin edici değil ve toplumu yanıltıcı söylemler içeriyor.

Örneğin;

Kendisi tarafından verilen tek rakam bilimsellikten tamamen uzak 25 kuruştur.
-Bu rakamı neye göre veriyor?
-Hangi verilere göre kablo ile gelecek olan enerjinin daha ucuz olduğunu iddia ediyor?
Sayın Bakan kamuoyu önünde bu 25 kuruşu ispatlamak zorundadır!
Biz 25 kuruşun mümkün olamayacağını hem kendisine, hem de tüm toplumumuza ispatlamaya hazırız.
Sunat Bey’in kendisinin tercih edeceği her türlü platformda bu iddiamızı rakamlarla kanıtlamaya ve gerçekleri ortaya dökmeye hazırız.
Peki, Sunat Bey ortaya attığı 25 kuruşu rakamlarla birlikte ispatlamaya hazır mı?

Değerli halkımız, Atun’un açıklamalarının içeriğinde sadece ama sadece “temenni” ve “dilek” var!

Dünya görüşü olarak belki sayın bakanımıza göre bu kadarı dahi yeterli olabilir ancak biz bilime inananlar için rakamlar çok önemlidir.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından tüm toplumumuzu ve geleceğimizi etkileyecek böylesine hayati bir yatırımla ilgili finansal, ekonomik ve risk analizleri hakkında tek bir bilgi veya görüş dahi ortaya konmamıştır.

-Türkiye’den ne kadar elektrik alınacak?
-Bu elektriğin fiyatı ne olacak?
-Olası anlaşmada tıpkı AKSA ve su projesinde olduğu gibi alım garantisi olacak mı?
-Bağlantı senkron paralel mi olacak, yani gerçekten arz güvenliği sağlayacak mı?
-Bu proje kime ait olacak?
-Kaç yıllığına fiyat belirlenecek?
-Fiyat TL üzerinden mi belirlenecek?
- Alternatif kaynaklara göre daha mı ucuz olacak?
- Tarafsız uzmanlar tarafından bilimsel bir fizibilite çalışması yapıldı mı?
-Yapıldıysa bu çalışma nerede?
- En önemlisi de, KIB-TEK’e ne olacak?

Tüm bu sorular ve dahası cevap beklemektedir. En basitinden, bakanlık “Bu olayın kamu yararı var mı yok mu” tartışmasına dahi girmiyor. Ağızlardan çıkan kelimeler, “İnşallah”, “Tahmini” ve “Anavatan” gibi temenni ve dilekler. Elbette bir de şükran! Bilimden ve üretimden uzak, tamamı ile bu toplumu AKP yönetimindeki Türkiye’ye bağımlı kılacak olan bu adıma karşı sendika olarak biz ses veriyoruz ve tüm kesimleri de bu sese ortak olmaya çağırıyoruz.

Ne Atun’un altı boş açıklamaları, ne Albayrak’ın yaldızlı lafları, ne de kurumu çökertmek için atanan iktidar uşaklarının çabaları KIB-TEK’i peşkeş çekmeye yetebilecektir. Toplumumuz ve bizler buna asla izin vermeyeceğiz. KIB-TEK bu toplumun malıdır ve öyle de kalacaktır.

Buradan Sunat Bey’e ve çevresindeki tüm uzmanlara çağrı yapıyoruz, geliniz kamuoyunun önünde tüm verileri ve rakamları ile bu konuyu tartışalım ve de kararı da halkımıza bırakalım!

Var mısınız? "
 

Bu haber toplam 2002 defa okunmuştur