1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Aşılar yarın veya öbür gün uygulanmaya başlanacak”
“Aşılar yarın veya öbür gün uygulanmaya başlanacak”

“Aşılar yarın veya öbür gün uygulanmaya başlanacak”

Başbakan Ersan Saner ve Sağlık Bakanı Ali Pilli, Türkiye’den bu sabah adaya gelen 20 bin adet Sinovac aşısının yarın veya öbür gün kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

A+A-

Başbakan Ersan Saner ve Sağlık Bakanı Ali Pilli, Türkiye’den bu sabah adaya gelen 20 bin adet Sinovac aşısının yarın veya öbür gün kullanılmaya başlanacağını açıkladı, ilk etapta öncelikli olarak 5 bin sağlık çalışanın aşılanacağını ifade etti.

Başbakan Ersan Saner, Başbakanlık Basın Odası’nda aşı konusuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada Saner’e Sağlık Bakanı Ali Pilli de eşlik etti.   

Saner, tüm dünyayı etkisi altına alan salgının ülkede başarılı bir şekilde seyrettiğini, çok fazla can kaybı yaşanmadığını ifade ederek, hükümet, Sağlık Bakanlığı, Üst Komite ve Sağlık Çalışanları ile halka teşekkür etti.

 

“Ek tedbirlere ihtiyaç yok”

Kış mevsimi ile bu vakaların arttığına dikkat çeken Saner, ülkede her şeyin kontrol altında seyrettiğini ve ek tedbire ihtiyaç duyulmadığını anlattı.

Göreve geldiği günlerde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette Türkiye’den 500 bin doz aşının ülkeye geleceğine dair bilgi alındığını anlatan Saner, Mali Protokolün imzalanmamasına karşın dün akşam Türkiye’den 20 bin adet Sinovac aşının ülkeye geldiğini dile getirdi.  

Sağlık Bakanlığı’nın aşı planında öncelikle 5 bin sağlık çalışanının gönüllülük ilkesiyle, ardından 65 yaş üzeri kişilerin aşılanacağını kaydetti.

Hedefin ülkenin %65’inin aşılanması olduğuna değinen Saner, Türkiye’ye de teşekkür etti.

 

Aşılar ne zaman uygulanmaya başlanacak?

Aşıların yarın veya öbür gün uygulanmaya başlayacağını ifade eden Sağlık Bakanı Ali Pilli, ikinci parti aşı getirilmesi için yeniden Türkiye ile istişare edeceklerini kaydetti.

 

“Aşı, eğitim ve turizme de olumlu etki yapacak”

Kıbrıs’ın güneyine 6 bin aşının ulaştığını, kuzeye ise Türkiye’den 20 bin adet aşının ulaştığını belirten Saner, plan ve programlı şekilde yaz ayları gelmeden 200, 250 bin kişinin aşılanması hedefinde olduklarını anlattı.

Saner, ülkedeki ekonomiyi etkileyen yüksek öğretimde de yapılan çalışmaların sürdüğünü, bu alanda da güzel gelişmelerin yaşandığını kaydetti. Aşı uygulamasının eğitim ve turizmdeki çalışmalara da olumlu etkisi olacağı öngörüsünü paylaşan Saner, bu uğurda çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

 

“İç bulaş bizi engellemediği sürece herhangi bir kapanma düşünmüyoruz”

Sağlık çıkmaza girmediği sürece tamamen kapanma gibi bir düşüncenin olmadığını ifade eden Saner, “Halkın sağlığından da asla taviz vermeyiz ama bu aşamada kapanmaya da karşıyız. Rakamlar, iç bulaş bizi engellemediği sürece herhangi bir kapanma düşünmüyoruz. İç bulaşta tehlike çanları çalamaya başlarsa bizler de Üst Kurul ile gereğini yapacağız. Hem sağlık hem ekonomiyi dengeli olarak götürmek zorundayız” dedi.

 

“Zaten erken seçim hükümetiyiz, tarih henüz konuşulmadı”

Seçim için tarih belirlerken salgının da bunu büyük etki yapacağını anlatan Saner, “Zaten erken seçim hükümetiyiz, tarih henüz konuşulmadı. Muhalefet ile görüşeceğiz. Erken seçim konusunu sürecin başındaki kurlumdan beridir dile getiriyoruz.”

Hükümetin hala görevinin başında olduğunun altını çizen Saner, çalışmalardan ve kararlı duruşlarından geri adım atmayacaklarını kaydetti.

Ekonominin önünü açmak için ilk olarak hedeflenen aşılanma konusunda çalıştıklarını dile getirdi.

Atamalarla ilgili sıkıntı olmadığını da kaydeden Saner, kendi içlerinde bu çalışmaların sürdüğünü de belirtti.


Başbakan Ersan Saner ile Sağlık Bakanı Ali Pilli, düzenledikleri basın toplantısında, bu sabah saatlerinde Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen Sinovac aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakanlıkta gerçekleşen toplantıda konuşan Başbakan Ersan Saner, sabah 03.00’te Türkiye Cumhuriyeti’nden KKTC’ye 20 bin doz Sinovac marka aşının ulaştığını söyleyerek, “Bugün KKTC için önemli bir gündür” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı aşı programı çerçevesinde sağlık çalışanları ile 65 yaş ve üzeri ihtiyaçlı kesimler başta olmak üzere aşılamanın başlayacağını kaydeden Saner, nüfusun yüzde 80’inin aşılanmasını hedeflediklerini vurguladı.

 

Saner: “Bu başarı rastlantısal değildir”

Kovid-19 salgınının birçok ülkede şehirlerin kapanmasına, ekonomilerin durma noktasına gelmesine neden olduğunu anlatan Saner, dünyada vaka sayısının 90 milyona, salgın kaynaklı ölüm sayısının ise 2 milyona yaklaştığını hatırlatarak, “Ülkemiz göreceli olarak, dünyadaki diğer ülkelerle kıyaslandığında dünyadaki en iyi ülkelerden bir tanesi durumundadır” ifadelerini kullandı.

“Bu bağlamda bu başarıya imza atan UBP-HP hükümeti ile şu andaki hükümetimize, Sağlık Bakanımıza, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’na ve tüm sağlık çalışanlarına yürekten teşekkür etmek istiyorum. Bu başarı rastlantısal değildir” diyen Saner, halkın kurallara uymasının da başarıda etken olduğunu belirtti.

Kış aylarının gelmesi ile tüm dünyada vaka sayılarında artış gözlemlendiğini kaydeden Saner, Kuzey Kıbrıs’ta Sağlık Bakanı ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun olayları yakinen takip etmesi sebebiyle, her şeyin kontrol altında olduğunu ve şu anda ek tedbir alınmasına gerek olmadığını söyledi.

 

“Sağlık Bakanı ve çalışanlarına bu süreçten sonra daha rahat bir çalışma ortamı yaratılacağına inanıyorum”

23 Aralık’ta Hükümetin ilk ziyaretini Ankara’ya yaptığını ve bu ziyarette Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüştüklerini hatırlatan Saner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin hem ekonomik olarak ileriye gitmesi, hem de altyapısının gelişmesi için birtakım görüşmelerimiz oldu. Bilişim Adası Kıbrıs, altyapı, yolların yapılması, yeni 500 yataklı hastane gibi projelerimizin yanında, oradan vermiş olduğumuz çok net bir mesaj vardı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ekonominin önünü açmak adına 500 bin adet aşının KKTC’ye gelmesi yönünde bir mutabakatımız olmuştu. Henüz Türkiye Cumhuriyeti ile 2021 yılı için Mali İşbirliği Protokolü’nü imzalamamış olmamıza rağmen, Anavatan Türkiye ile olan ilişkilerimiz ve Sağlık Bakanımızın TC Sağlık Bakanlığı ile yapmış olduğu istişareler sonucu bu sabah 03.00’te 20 bin Sinovac marka aşı ülkemize gelmiş bulunmaktadır”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a teşekkürlerini ileten Saner, Sağlık Bakanı ve çalışanlarına bu süreçten sonra daha rahat bir çalışma ortamı yaratılacağına olan inancını dile getirdi.

 

“Güney Kıbrıs’a ulaşan aşı sayısı 6 bin civarında; bize ulaşan aşı sayısı 20 bin”

Güney Kıbrıs’a şu ana kadar ulaşan aşı sayısı 6 bin civarında iken Kuzey Kıbrıs’a ulaşan aşı sayısının 20 bin olduğunu ifade eden Saner, aşıya ulaşmanın çok zor olduğu bir dönemden geçildiğini ve Türkiye ile işbirliği içerisinde, programlı bir şekilde aşılama yapılacağını söyledi.

 

“Ekonomik çarkların dönmesi için gerekli her türlü çalışmayı yürüteceğiz”

Ekonominin önünün açılması için de çalışmalar sürdürdüklerini anlatan Saner, yükseköğretimde yüz yüze eğitimin başlayabilmesi için hazırlıkların iyi bir noktaya geldiğini ve aşının da ekonomiye hayat katacağını kaydetti.

Turizm sektörü için de çalışmalar yapılacağını belirten Saner, “ekonomik çarkların dönmesi için gerekli her türlü çalışmayı yürüteceğiz” dedi.

 

“Kapanma konusunda tek yetkili otorite Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu”

21 gün kapanma söylentilerinin sorulması üzerine Saner, şu yanıtı verdi:

“Bu konudaki tek yetkili otorite Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’dur. Bizler, ülke sıkıntıya düşmediği sürece kapanmayı arzulamadığımızı ifade etmek istiyorum. Sağlık Bakanı ile her gün en az üç kez konuyu istişare ediyoruz. Sağlık Bakanımız da Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu ile görüşüyor.

Hiç kimse ekonominin önünün kapanması istemiyor ama halkımızın sağlığından da asla taviz vermeme konusunda da çok hassasız. İç bulaş bizi engellemediği sürece kapanma düşünmüyoruz ama iç bulaşta tehlike çanları çalmaya başlarsa ve Bulaşıcı Hastalıklar  Üst Kurulu da bu konuda karar üretirse biz de gereğini yapacağız.”

 

Pilli: “Aşılama yarın veya Cumartesi başlayacak”

Sağlık Bakanı Ali Pilli, yarın veya Cumartesi günü aşılamanın başlayacağı bilgisini vererek, gelen 20 bin doz aşının 10 bin kişiye yapılacağını söyledi.

“Dünyada aşıya ulaşmak çok zor, o yüzden devamı ile ilgili tarih, zaman ve miktar olarak rakam vermemeye dikkat ediyorum” diyen Pilli, ilk etap aşılamayı yaparken TC ile istişarede bulunup ikinci etap aşının gelişi ile ilgili tarih aldıktan sonra aşılamaya

Bu haber toplam 2055 defa okunmuştur