1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Arter'den itiraf'
'Arter'den itiraf'

'Arter'den itiraf'

CTP Mağusa Belediye Meclis Grubu, Mağusa Belediye Başkan İsmail Arter’in belediyenin ciddi mali sıkıntıda olduğunu ve ödeme zorluğu çektiğini kabul ettiğini belirtti.

A+A-

 Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Mağusa Belediye Meclis Grubu, Mağusa Belediye Meclisi’nin yasal olarak toplanması gereken tarihten yaklaşık 1 ay gecikmeli olarak 19 Eylül  Çarşamba akşamı toplandığını ve toplantıda konuşulanların belediyenin ciddi mali sıkıntıda olduğunun  ve ödemelerinde ciddi aksamalar bulunduğunun itirafı olduğunu savundu.

CTP Mağusa Belediye Meclis Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada;  toplantıda gündem konularının dışında belediyenin mali olarak içinde bulunduğu sıkıntılı durumun  da konuşulduğunu ve uzun bir istişare neticesinde bazı sonuçlar çıktığı bildirdi.

CTP Mağusa Belediye Meclis Grubunun açıklamasında şunlar ifade edildi;

Mağusa Belediye Meclisi yasal olarak toplanması gereken tarihten yaklaşık 1 ay gecikmeli olarak 19 Eylül 2018 Çarşamba akşamı toplanmış bulunmaktadır. Toplantıda gündem konularının dışında belediyenin mali olarak içinde bulunduğu sıkıntılı durum da konuşulmuştur. Uzun bir istişarenin sonucunda belediye meclis toplantısından şu sonuçlar çıkmıştır:

1-         Sn. İsmail Arter ilk kez özel sektör ve bankalara olan borcun artık ödenemeyecek rakamlara yaklaştığını kabul etmiştir.

2-         Sn. Arter ilk kez belediyenin bu borç yükünü ödemekte zorlanmakta olduğunu kabul etmiştir.

3-         Sn. Arter ilk kez bu borçlar nedeniyle belediye hizmetlerinin aksama ihtimali olduğunu ve başlayanlar dahil proje yatırımlarının yavaşladığını kabul etmiştir.

4-         Sn. Arter bu borcu kapatmak için ek olarak 10 ile 15 milyon TL arası borçlanmaya gidilip gidilemeyeceği için çalışma başlattığını bildirmiştir.

5-         Bizler CTP Meclis Gurubu olarak bu yüksek faiz ortamında tekrar bir borçlanmaya gidilmesinin ve borcun borç ile kapatılmasının sakıncalı olabileceğini, bunun yerine belediye bütçesinde yer alan gelir ve gider kalemlerinin mercek altına alınıp eldeki imkanlar ile çıkış yolu aranması konusunda öneride bulunduk.

6-         Sn. Arter bu önerimizi olumlu bulup en kısa zamanda tedbirler ve bütçe ile alakalı toplantı yapacağına dair bizlere olumlu yanıt vermiştir. 

7-         Toplantıda Sn. İsmail Arter alacaklı şirketler ile borç yapılandırmalarını organize etmek için müzakere yapacağını da belirtmiştir.

Bu toplantıda konuşulanlar Mağusa Belediyesi’nin ciddi mali sıkıntıda olduğunun  ve ödemelerinde ciddi aksamalar olduğunun itirafıdır. Biz CTP Mağusa Belediye Meclis Üyeleri olarak, belediyenin bu ciddi mali krizden kurtarılması için Sn. Belediye Başkanını çok süratle tasarruf tedbirleri önerilerini hazırlayarak  belediye meclisinin gündemine getirmesini öneriyoruz.

Faizlerin çok yüksek seyrettiği bu dönemde mali açıkları borçlanarak kapatma belediyemizin tamamen iflasını getirecektir. Bu konuda yaşanmış bir Lefkoşa Belediyesi örneği vardır. Yeni bir örneğe daha gerek yoktur. Biz Sn. İsmail Arter’i popülist ve savurgan yönetim anlayışından derhal vazgeçmeye davet ediyoruz.

 

 

Bu haber toplam 1779 defa okunmuştur
İlgili Haberler